Umów wizytę telefonicznie

Rezonans magnetyczny jamy brzusznej – jakie są wskazania i jak wygląda przebieg badania MR?

W jamie brzusznej znajduje się wiele narządów kluczowych dla życia. Schorzenia w ich obrębie można wykryć za pomocą nowoczesnej diagnostyki obrazowej. Jedną z najskuteczniejszych metod jest rezonans magnetyczny jamy brzusznej, umożliwiający precyzyjne obrazowanie tkanek i narządów. Jakie są wskazania do wykonania tej metody i jakie informacje uzyska Pacjent?

Czym jest rezonans? Co pozwala uwidocznić?

Stan narządów jamy brzusznej można ocenić za pomocą metod obrazowych, które w sposób nieinwazyjny (przez powłoki brzuszne) uwidaczniają wnętrze ciała. Rezonans magnetyczny (MRI, MR, RM) w porównaniu np. do badania tomografii komputerowej jest bezpieczniejszy. Generowane pole magnetyczne nie wpływa negatywnie na tkanki, dlatego metoda ta znajduje szerokie zastosowanie. Uzyskuje się bardzo precyzyjny wynik badania, przedstawiający zarówno tkanki miękkie, jak i elementy chrzęstne i kostne. Rezonans jamy brzusznej pozwala zobrazować także naczynia krwionośne i węzły chłonne.

Kiedy wykonuje się rezonans magnetyczny jamy brzusznej? Wskazania

Najczęściej wykonanie badania zalecane jest wówczas, gdy inne metody diagnostyczne, takie jak tomografia komputerowa czy USG nie dają jednoznacznego wyniku. MRI przeprowadza się przy diagnostyce chorób w obrębie narządów jamy brzusznej, takich jak np.:

  • wątroba, m.in. jej stłuszczenie, marskość, zmiany nowotworowe łagodne np. naczyniaki;
  • trzustka, np. stan zapalny;
  • jelita – polipy, nowotwory, choroby zapalne;
  • drogi żółciowe – złogi w pęcherzyku żółciowym, zapalenie, guzy;
  • żołądek – wrzody, nowotwory;
  • śledziona – ropnie, torbiele, powiększenie po urazie;
  • nadnercza,
  • drogi moczowe, nerki – zmiany nowotworowe, polipy, stany zapalne, kamica.

Metoda ta pozwala nie tylko diagnozować nieprawidłowości, ale też monitorować postęp choroby i skuteczność leczenia.

Czy do wykonania badania potrzebne jest skierowanie?

Rezonans jamy brzusznej jest metodą bezpieczną, dlatego może być wykonywane bez ograniczeń pod względem częstotliwości. Przy kontroli prywatnej niekiedy nie jest potrzebne skierowanie, którego wymaga się natomiast, jeśli ma ono być refundowane przez NFZ.

Jak się przygotować do badania MRI?

Na badania Pacjent powinien zabrać ze sobą dowód osobisty, a także (jeśli posiada) dokumentację medyczną. Jeśli rezonas magnetyczny jamy brzusznej wykonywany jest w celach kontrolnych, dla porównania warto mieć przy sobie także wyniki poprzednich badań obrazowych. Z kolei przy podaniu kontrastu należy posiadać także aktualne wyniki poziomu kreatyniny we krwi. Szczegóły dotyczące tego, jak się odpowiednio przygotować, przedstawi lekarz.

Niekiedy specjalista może np. zalecić użycie środków o działaniu przeczyszczającym oraz stosowanie specjalnej diety na kilka dni przed badaniem – dotyczy to głównie oceny jelit.

Jak wygląda i ile trwa rezonans magnetyczny jamy brzusznej?

Generowane w trakcie procedury pole magnetyczne może spowodować uszkodzenie tkanek pod wpływem obecności metali. Należy więc założyć odzież bez metalowych elementów (pasków, guzików itd.). Rezonans magnetyczny jamy brzusznej jest badaniem przeprowadzanym w pozycji leżącej, w specjalnej tubie. Badanie jamy brzusznej trwa od 20 do 60 minut. W jego trakcie należy pozostawać bez ruchu.

Czy są jakieś przeciwwskazania do MRI jamy brzusznej?

Zwykle nie wykonuje się badania MR jamy brzusznej w 1. trymestrze ciąży. Przeciwwskazaniem jest obecność stałych, metalowych elementów w ciele, takich jak np. niektóre implanty stomatologiczne, rozrusznik serca, pompa insulinowa, niektóre wkładki domaciczne, niektóre stałe aparaty ortodontyczne itp. O wszystkich szczegółach Pacjent zostaje poinformowany.