Rezonans magnetyczny biodra

Rezonans magnetyczny biodra – rezonans magnetyczny stawu biodrowego

Staw biodrowy umożliwia poruszanie się. Jest często eksploatowany, a także narażony na urazy mechaniczne i liczne schorzenia. W przypadku podejrzenia nieprawidłowości w jego obrębie i występowania niepokojących objawów wykonuje się m.in. rezonans magnetyczny biodra. Jest to badanie bardzo precyzyjne, bezbolesne i bezpieczne.

Zasada działania rezonansu magnetycznego stawu biodrowego

Technika rezonansu wykorzystuje właściwości atomów wodoru znajdujących się w komórkach ciała. Pod wpływem pola magnetycznego emitują one fale, które są rejestrowane przez specjalistyczny aparat medyczny i następnie przetwarzane w bardzo precyzyjny obraz uwidaczniający struktury wewnętrzne obrazowanego obszaru.

Energia generowana w trakcie procedury nie oddziałuje szkodliwie na tkanki, w odróżnieniu od promieniowania jonizującego, które jest emitowane w trakcie np. tomografii komputerowej czy wykonywania zdjęć RTG. Tym samym rezonans magnetyczny stawu biodrowego jest bezpieczny i może być często powtarzany. Metoda znajduje szerokie zastosowanie w diagnostyce i monitorowaniu schorzeń, a także jako element przygotowawczy przed planowanymi zabiegami.

Co można wykryć za pomocą rezonansu magnetycznego biodra?

Ze względu na swoją budowę, lokalizację i pełnione funkcje staw biodrowy narażony jest na kontuzje. Do objawów, które mogą sugerować nieprawidłowości w obrębie stawu zalicza się m.in.:

  • ból,
  • ograniczenie ruchomości,
  • obrzęk,
  • zaczerwienienie,
  • zasinienia,
  • krwiaki,
  • uczucie sztywności, zwłaszcza rano.

Dzięki silnemu polu magnetycznemu można obrazować struktury kostne, a także chrząstki i tkanki miękkie. Za pomocą badania MRI stawu najczęściej diagnozuje się stany, takie jak np.:

  • urazy (stłuczenia, złamania, pęknięcia),
  • martwica głowy kości udowej,
  • zmiany zwyrodnieniowe,
  • stany zapalne,
  • zmiany nowotworowe.

Jak się przygotować do badania z kontrastem i bez?

W celu poprawy jakości uzyskiwanych obrazów niekiedy zaleca się podanie środków kontrastowych. Wówczas nie wcześniej niż 7 dni przed planowanym rezonansem należy wykonać badanie poziomu kreatyniny we krwi. Wyniki badania należy mieć przy sobie. Warto posiadać także ewentualną dokumentację medyczną i dokument potwierdzający dane osobowe.

Na badanie rezonansem magnetycznym najlepiej udać się w wygodnych ubraniach pozbawionych metalowych elementów, takich jak np. sprzączki, klamry, guziki, cekiny, a także metalicznych nadruków – wówczas nie trzeba się rozbierać. Należy też nie wykonywać makijażu i nie stosować lakieru do włosów, ponieważ kosmetyki również mogą zawierać drobiny metali.

Jak wygląda rezonans stawów biodrowych? Przebieg badania

Na badanie warto zgłosić się kilkanaście minut przed wyznaczoną godziną, tak aby wypełnić formularz. W pracowni rezonansu należy odłożyć wszystkie przedmioty zawierające elementy metalowe. Rezonans wykonywany jest w pozycji leżącej. W jego trakcie Pacjent powinien pozostać w bezruchu. Dyskomfort związany z hałasem generowanym przez pracujący sprzęt do rezonansu można zminimalizować nakładając słuchawki. Kontakt z osobami nadzorującymi badanie możliwy jest dzięki mikrofonowi umieszczonemu w aparacie. Zwykle czas trwania badania to 15-45 minut.

Czy istnieją jakieś przeciwwskazania do MRI?

Z tej metody badań obrazowych nie korzysta się, jeśli Pacjent posiada w ciele trwałe elementy metalowe, takie jak np. rozrusznik serca, pompa dozująca leki, niektóre stałe aparaty ortodontyczne czy niektóre typy implantów zębowych. Jeśli nie ma wyraźnej potrzeby, nie należy wykonywać MRI również u kobiet ciężarnych w 1. trymestrze ciąży. U osób z klaustrofobią i małych dzieci konieczne może okazać się podanie środków uspokajających.