Rezonans magnetyczny barku

Rezonans magnetyczny barku / rezonans magnetyczny stawu barkowego – jakie są wskazania do MRI barku?

Aby dokładnie zobrazować struktury wewnętrzne narządu ruchu, wykorzystuje się różne metody diagnostyczne. Jednym z najbezpieczniejszych, nieinwazyjnych i wysoce czułychbadań jest rezonans magnetyczny barku. Sprawdź, jakie nieprawidłowości w obrębie stawu można zobrazować na podstawie tej metody.

Rezonans magnetyczny stawu barkowego – jak działa?

W odróżnieniu od RTG czy tomografii komputerowej, rezonans magnetyczny (magnetic resonance imaging, w skrócie RM lub MRI) wykorzystuje nie promieniowanie jonizujące, a pole magnetyczne. Tym samym jest to metoda, która nie wykazuje szkodliwego działania na tkanki. Ponadto pozwala na ocenę struktur kostnych, jak i tkanek miękkich, dając bardzo precyzyjny obraz pomocny w diagnostyce, monitorowaniu postępu leczenia czy planowaniu zabiegów operacyjnych.

Metoda ta ma zastosowanie przy ocenie wszystkich części ciała.

Jakie są wskazania do badania? Niepokojące objawy stanów przeciążeniowych i urazów

Szczególnie często przeprowadza się rezonans magnetyczny barku – ze względu na swoją budowę, eksploatację i wysoką ruchomość bark narażony jest na urazy, przeciążenia i zmiany chorobowe. Badanie MRI umożliwia obrazowanie jego kluczowych elementów. Jeśli diagnostyka RTG i USG okazuje się niewystarczająca, zaleca się właśnie metodę rezonansu magnetycznego. Dzięki niej można poddać dokładnej ocenie wszystkie elementy stawu ramiennego, zobaczyć przebieg nerwów i naczyń krwionośnych w okolicy stawu barkowego czy ocenić kość ramienną.

Wskazaniem do badania jest podejrzenie zmian pourazowych lub związanych z jednostkami chorobowymi barku. Niepokojące objawy to m.in.:

  • ból,
  • tkliwość,
  • obrzęk,
  • ograniczenie ruchomości;
  • uczucie ,,przeskakiwania w barku”.

Na jakie schorzenia narażony jest bark? Co można wykryć na podstawie MRI barku?

Zarówno ostry, jak i przewlekły zespół bolesnego barku może sugerować nieprawidłowości, takie jak np.:

  • uszkodzenie ścięgna stożka rotatorów,
  • uszkodzenie więzadeł,
  • zapalenie torebki stawowej,
  • niestabilność w stawie,
  • zmiany zwyrodnieniowe,
  • martwica kości,
  • guzy i zmiany nowotworowe,
  • zwichnięcia, złamania.

Kiedy konieczne jest skierowanie lub podanie kontrastu?

Skierowanie jest potrzebne, jeśli rezonans ma być refundowany przez NFZ. Przy badaniu prywatnym opłacanym przez Pacjenta zwykle nie ma takiej potrzeby. Niekiedy zalecane jest wykonanie rezonansu barku z kontrastem. Podanie takiego środka ułatwia zobrazowanie wszystkich struktur stawu. Kontrast podaje się dożylnie lub bezpośrednio do stawu. O konieczności podania środka kontrastującego decyduje lekarz.

Jak się odpowiednio przygotować do badania barku?

Przed badaniem można normalnie jeść i pić. Należy mieć przy sobie dokument potwierdzający dane osobowe i ewentualnie wyniki wcześniejszych badań. Warto też założyć odzież bez elementów metalowych – wówczas w trakcie badania nie trzeba się rozbierać. Natomiast w przypadku rezonansu magnetycznego z kontrastem trzeba posiadać aktualne wyniki poziomu kreatyniny we krwi.

Czego się spodziewać w trakcie rezonansu magnetycznego barku?

Przed rezonansem trzeba zdjąć wszystkie metalowe elementy – biżuterię, zegarek, wyjmowane protezy. W trakcie badania Pacjent kładzie się na stole aparatu, który przesuwany jest do specjalnej tuby. W trakcie procedury należy pozostać w bezruchu. Całe badanie trwa 30-60 minut.

Kiedy nie wykonuje się rezonansu barku – przeciwwskazania

Ze względu na fale radiowe i silne pole elektromagnetyczne nie wykonuje się badania u osób, które posiadają w ciele stałe elementy metalowe i urządzenia elektroniczne, takie jak np. rozrusznik serca, śruby ortopedyczne czy pompy dozujące leki. Jeśli nie istnieją bezwzględne wskazania, unika się też rezonansu u kobiet w pierwszym trymestrze ciąży.