Rezonans magnetyczny angio głowy
Rezonans magnetyczny angio głowy – jak przebiega badanie? Wskazania do angiografii metodą rezonansu magnetycznego
Rezonans magnetyczny angio głowy
Rezonans magnetyczny angio głowy pozwala ocenić naczynia mózgowe w nieinwazyjny sposób. To jedno z najbardziej precyzyjnych badań obrazowych, które stanowi alternatywę dla klasycznej angiografii i angiografii TK. Ułatwia rozpoznanie zwężeń, malformacji tętniczo-żylnych, chorób nowotworowych i nie tylko. Nie wiesz, gdzie wykonać angio MR głowy? To bezpieczne i bezbolesne badanie diagnostyczne możesz wykonać bez skierowania m.in. w naszym Centrum Medycznym enel-sport. Dysponujemy najnowcześniejszym aparatami do rezonansu oraz doświadczoną kadrą radiologów.
Zasada działania rezonansu magnetycznego głowy – angiografia
Technika rezonansu magnetycznego wykorzystuje właściwości atomów wodoru, jakie są obecne w komórkach ludzkiego ciała. Za sprawą pola magnetycznego emitują one fale rejestrowane przez aparaturę do MR i są przetwarzane w niezwykle precyzyjny obraz, dzięki któremu specjalista przeprowadzający badanie widzi struktury wewnętrzne danego obszaru. Zdarza się, że rezonans angio wymaga dożylnego podania środka kontrastowego. Co ważne, w przeciwieństwie do promieniowania rentgenowskiego, podczas badania głowy metodą rezonansu magnetycznego w żadnym stopniu nie dochodzi do szkodliwego oddziaływania na tkanki. Dzięki temu to badanie diagnostyczne może być wielokrotnie powtarzane.
Rezonans magnetyczny – jak przebiega angio głowy? Przygotowanie do badania
Angiografia rezonansu magnetycznego głowy jest przeprowadzana w pozycji leżącej. Pacjent kładzie się na specjalnym, ruchomym stole, który jest wsuwany do aparatu wytwarzającego pole magnetyczne. Ile trwa angio-MR głowy? Do 40 minut – w tym czasie nie można wykonywać żadnych ruchów, gdyż mogą one zniekształcić obraz. Wiedz, że urządzenie do MR dość głośno pracuje, więc w trosce o swój komfort możesz użyć zatyczek do uszu.
Jak się przygotować do angio MR głowy? W przypadku użycia kontrastu (środka kontrastowego) – przed rezonansem należy wykonać badanie poziomu kreatyniny we krwi, by ocenić stan nerek. Na rezonans angio głowy należy przyjść w wygodnym stroju, bez metalowych elementów, typu nity, sprzączki, spinki, paski. Wszystkie osobiste (np.: klucze, smartfon, zegarek, biżuterię) trzeba zostawić w szatni. Przed badaniem należy poinformować personel medyczny o przyjmowanych lekach.
Wskazania do angio MR głowy – diagnostyka wielu chorób
Kiedy warto poddać się angiografii metodą rezonansu magnetycznego? Badanie obrazowania należy wykonać w celu potwierdzenia:
- malformacji tętniczo-żylnych,
- tętniaka wewnątrzczaszkowego,
- zapalenia tętnic Takayasu,
- guzów mózgu,
- zakrzepicy żylnej.
Rezonans magnetyczny angio głowy – przeciwwskazania do badania
Badania rezonansu angio głowy zwykle nie wykonujemy u pacjentek w I trymestrze ciąży (jest to przeciwwskazanie względne). Czynnikiem wykluczającym są również trwałe elementy metalowe w ciele, np.:
- rozrusznik serca,
- pompa insulinowa,
- aparat ortodontyczny (stały),
- niektóre implanty ortopedyczne,
- niektóre protezy i implanty stomatologiczne.
W przypadku pacjentów cierpiących na klaustrofobię badanie można wykonać po zastosowaniu leków uspokajających.