Rehabilitacja ortopedyczna dorośli
Rehabilitacja ortopedyczna jest działem rehabilitacji medycznej, który zajmuje się naprawą funkcjonalności aparatu ruchu w obrębie układów kostno-stawowego i mięśniowego. Dzięki specjalistycznej diagnostyce oraz kompleksowej terapii rehabilitacja w ortopedii pomaga wrócić pacjentowi do pełnej sprawności ruchowej po przebytych urazach, chorobach czy operacjach. W ten sposób umożliwia bezpieczny powrót do codziennej aktywności, a nawet uprawiania sportu.
Rehabilitacja w ortopedii to niezbędny etap, by po przebytym urazie lub zabiegu pacjent mógł powrócić do sprawności ruchowej. Terapia manualna lub fizykoterapia połączona z regularnymi, zaleconymi przez specjalistę ćwiczeniami już w krótkim czasie może przynieść spodziewane efekty. Taka rehabilitacja może też zapobiec kolejnym urazom w przyszłości. Jeśli Ty także potrzebujesz pomocy w powrocie do pełnej sprawności, skorzystaj z rehabilitacji ortopedycznej w placówkach enel-sport w Warszawie lub Łodzi.
Rehabilitacja ortopedyczna
– kiedy zgłosić się do specjalisty?
Rehabilitacja ortopedyczna może być rozumiana zarówno jako odrębny sposób leczenia układu ruchu, jak i jako niezbędny element rekonwalescencji pourazowej lub pooperacyjnej. Na wizytę u specjalisty powinni udać się pacjenci, którzy:
- przeszli urazy narządów układu ruchu (kości, stawów, mięśni lub kręgosłupa),
- mają wrodzoną lub nabytą dysfunkcję układu ruchu,
- przeszli dowolny rodzaj zapalenia narządów układu ruchu,
- posiadają zmiany zwyrodnieniowe w obrębie narządów ruchu,
- przeszli chorobę nowotworową któregokolwiek z narządów ruchu,
- przeszli operację układu ruchu (np. wszczepienie protez kończyn górnych lub dolnych),
- zmagają się z następstwami zmian hormonalnych, które rzutują na układ ruchu.
Do specjalisty mogą zgłosić się osoby dorosłe – zarówno te, które ukończyły leczenie ortopedyczne, jak i pacjenci w trakcie takiego leczenia. Rehabilitacja ortopedyczna jest również skierowana do osób, którym doskwierają stałe problemy z narządami układu ruchu, np. problemy z poruszaniem się czy nawracające bóle kręgosłupa. Dotyczy to także pacjentów uprawiających sport (zawodowo lub hobbistycznie). Ze względu na charakter i rodzaj proponowanych zabiegów najmłodsi pacjenci powinni na dedykowaną rehabilitację dla dzieci i młodzieży udać się z rodzicami.
W przypadku innych objawów niż wymienione – np. zmian i/lub bólu w obrębie narządów żucia, zgryzu, uszu lub języka – warto skorzystać z rehabilitacji stomatologicznej.
Rehabilitacja ortopedyczna Warszawa | Rehabilitacja ortopedyczna Łódź – jak przebiega wizyta?
Rehabilitację ortopedyczną najczęściej poprzedza konsultacja z lekarzem ortopedą. Aby jednak skorzystać z rehabilitacji ortopedycznej w Warszawie lub Łodzi w placówkach ENEL-SPORT, nie musisz posiadać skierowania.
Na pierwszej wizycie specjalista przeprowadzi z Tobą szczegółowy wywiad, a następnie zdiagnozuje problem na podstawie rozmowy oraz dokumentacji medycznej. Może Cię też poprosić o skorzystanie z wyznaczonych urządzeń, które przypominają sprzęt na siłowni – dzięki temu pozna możliwości i ograniczenia Twojego ciała. Dlatego na pierwszą wizytę u specjalisty należy zabrać:
- dokument tożsamości,
- pełną posiadaną dokumentację medyczną,
- wypis ze szpitala (w przypadku rehabilitacji ortopedycznej po przebytym zabiegu),
- skierowanie od lekarza (jeśli je posiadasz),
- obuwie na zmianę,
- wygodny strój umożliwiający ćwiczenia sportowe (dres lub luźne spodenki i koszulka).
Pamiętaj, że w celu poprawnej diagnostyki strój sportowy nie może ograniczać Twoich ruchów. Powinien również umożliwiać lekarzowi swobodny dostęp do tych części ciała, które wymagają rehabilitacji (np. w przypadku problemów z kolanami lepiej założyć spodnie z krótkimi nogawkami).
Na pierwszej wizycie specjalista ustali formę i długość rehabilitacji ortopedycznej. Ponadto poinformuje pacjenta, jak często będzie musiał kontrolować obszar ciała poddawany rehabilitacji, co wiąże się z koniecznością kolejnych wizyt.
Rehabilitacja w ortopedii – metody leczenia
Forma i częstotliwość pomocy zależą od odbytych schorzeń i indywidualnej sytuacji pacjenta. Na rehabilitację w ortopedii składają się m.in.:
- fizykoterapia – leczenie za pomocą bodźców fizycznych (np. impulsy elektryczne) emitowanych przez wysokiej klasy urządzenia (Głęboka oscylacja, Fala uderzeniowa),
- terapia manualna – polega na odpowiednim uciskaniu wybranych miejsc na ciele przez doświadczonego fizjoterapeutę na podstawie wiedzy zdobytej na najnowszych kursach i szkoleniach z zakresu ortopedii,
- ćwiczenia funkcjonalne – ćwiczenia wykonywane na nowoczesnym sprzęcie, które w szybki, skuteczny i bezpieczny sposób przywracają sprawność aparatu ruchu.
Kompleksowa rehabilitacja ortopedyczna nie tylko usprawnia narządy układu ruchu, ale też umożliwia bezpieczny powrót do aktywności fizycznej.
Nasi lekarze
Powiązane artykuły
Formularz kontaktowy
Wypełnij poniższy formularz. Oddzwonimy, opowiemy o szczegółach oferty i umówimy Cię na wizytę.