Porady medyczne
Regeneracja po treningu – rola fizjoterapeuty
Regeneracja po treningu ma za zadanie odbudowanie sił, naprawę mikrouszkodzeń i powrót organizmu do stanu równowagi. W takiej sytuacji najlepiej skorzystać z pomocy specjalisty. O udziale fizjoterapeuty w regeneracji powysiłkowej opowie uczestnikom Kongresu Polskiego Towarzystwa Medycyny Sportowej w Gdyni Marcin Bator – fizjoterapeuta z Centrum Ortopedii i Rehabilitacji Enel-Sport.
Fizjoterapeuta to pośrednik pomiędzy sportowcem a sztabem trenerskim. Razem z zespołem szkoleniowym nadzoruje przebieg poszczególnych form regeneracji po treningu oraz planuje i wykonuje określone działania terapeutyczne. Jego rola w tym procesie jest nieoceniona, ale żeby mówić o pełnej odbudowie, trzeba zastosować szereg działań, które pozwolą na całkowitą odnowę organizmu.
Regeneracja mięśni po treningu – dla profesjonalistów i amatorów
– Podstawowe działania, które możemy wykorzystać w codziennej trosce o nasz organizm, to sen, nawodnienie, odpowiednia dieta oraz terapia manualna. Dodatkowo możemy wspomóc się zimnymi kąpielami, kriosauną, komorą hiperbaryczną, terapią kontrastową czy coraz bardziej popularnym rolowaniem mięśni z wykorzystaniem specjalnego rollera. Pamiętajmy również o nowych technologiach w kontekście regeneracji mięśni po wysiłku, takich jak odzież kompresyjna czy kompresja pneumatyczna, wykorzystanie specjalnych prądów czy urządzeń do pracy na powięzi – mówi Marcin Bator, specjalista Enel-Sport i fizjoterapeuta pierwszego zespołu Legii Warszawa.
Pomoc fizjoterapeuty to opcja, z której coraz częściej korzystają nie tylko zawodowi sportowcy, ale także osoby uprawiające sport amatorsko. – Nasze społeczeństwo staje się coraz bardziej aktywne. Widzimy na ulicach coraz liczniejszą grupę ludzi, która uprawia sporty biegowe – zauważa Marcin Bator.
Wszyscy, zarówno amatorzy, jak i zawodowcy, powinni pamiętać o regeneracji zmęczonych mięśni po treningu. Najlepiej zdać się w tym względzie na wiedzę i doświadczenie profesjonalisty. Jak mówi Marcin Bator, także do jego gabinetu trafia coraz więcej osób uprawiających sport dla przyjemności. Popularnością wśród biegaczy cieszy się rolowanie mięśni oraz praca manualna z fizjoterapeutą. Wiele osób używa także zimnych kąpieli po wysiłku oraz odzieży kompresyjnej. – Wszystko jest bezpieczne, pod warunkiem że korzystamy z tego w sposób świadomy oraz prawidłowy – stwierdza fizjoterapeuta.
Jak szybko zregenerować mięśnie? Różne działania na różne potrzeby!
Jak jest prowadzona fizjoterapia? To kwestia indywidualna i zależna od wielu czynników, takich jak dyscyplina sportu, ilość treningów, charakter mikrocyklu, mezocyklu i makrocyklu, danej jednostki treningowej czy wreszcie pory roku.
Współpraca z fizjoterapeutą podczas regeneracji po treningu to nie tylko sposób na zdrowy powrót do pełni sił, ale także pomoc w uniknięciu potencjalnych kontuzji. – Profesjonalnie wykonane badanie fizjoterapeutyczne oraz przeprowadzenie kilku prostych testów powie dużo doświadczonemu fizjoterapeucie, który na tej podstawie będzie mógł przygotować oraz zasugerować odpowiednie rozwiązania. A wszystko po to, aby uniknąć kontuzji. Dlatego zachęcamy wszystkie osoby aktywne, aby korzystały np. z opcji diagnostyki funkcjonalnej dostępnej w klinice Enel-Sport – mówi Marcin Bator.
Regenerację po treningu można przeprowadzać na własną rękę, ale ważne jest, aby wcześniej skontaktować się z doświadczonym fizjoterapeutą lub trenerem przygotowania motorycznego, który odpowiednio zaplanuje proces regeneracji. Bezwzględnie trzeba natomiast pamiętać, że nie każda forma regeneracji wpływa pozytywnie na organizm. Należy zwracać także uwagę na czynniki, które utrudniają prawidłową regenerację, jak zbyt duża ilość treningów, zawodów, meczów, zaniedbywanie prawidłowej higieny snu, zła dieta czy używki.