Ostroga piętowa – przyczyny, objawy, leczenie
Ostroga piętowa to dość często występująca dolegliwość, cechująca się silnym przewlekłym bólem zlokalizowanym w pięcie. W wielu przypadkach utrudnia ona, a nawet uniemożliwia zarówno stanie, jak i chodzenie. Ostroga piętowa występuje m.in. u osób starszych oraz wykonujących pracę wymagającą postawy stojącej.
Z tekstu dowiesz się:
- co to jest ostroga piętowa,
- jakie są przyczyny ostrogi piętowej,
- czym charakteryzują się objawy ostrogi piętowej,
- jak leczy się ostrogę piętową w pierwszej fazie choroby,
- jak leczy się zaawansowane przypadki,
- czy istnieją skuteczne ćwiczenia na ostrogę piętową.
Przewlekłe bóle pięty są częstą dolegliwością u osób dorosłych. Według przeprowadzonych badań diagnozuje się je u około 3,6% dorosłych Australijczyków oraz 7% Amerykanów powyżej 65. roku życia. Stanowią nie tylko problem zdrowotny, ale też społeczny.
Ból pięty może być spowodowany m.in. przez mechaniczny uraz stopy, a także złamanie kości piętowej czy palucha koślawego. Mocno rozpowszechnioną przyczyną przewlekłych dolegliwości bólowych pięty jest również tzw. ostroga piętowa.
Co to jest ostroga piętowa?
Ostroga piętowa – zwana przez specjalistów zapaleniem rozcięgna podeszwowego – to zmiany zwyrodnieniowe guza piętowego, w wyniku których dochodzi do powstania patologicznej narośli kostnej, czyli ostrogi. Jest ona zlokalizowana między kośćmi pięty – po podeszwowej stronie kości piętowej. Narośl uciska ścięgna oraz więzadła, co prowadzi do rozwoju przewlekłego stanu zapalnego.
Ostroga piętowa – przyczyny
Ostroga piętowa rozwija się w miejscu, w którym kość piętowa łączy się z rozcięgnem piętowym – ten obszar jest właściwie cały czas narażony na naprzemienne napinanie i rozluźnianie, co może się przyczyniać do powstawania stanów zapalnych. To ryzyko jest dodatkowo zwiększane przez:
- wcześniejsze nie do końca wyleczone urazy stopy (np. stawu skokowego),
- nadwagę,
- noszenie zbyt ciasnego, niedopasowanego obuwia,
- częste noszenie butów na wysokim obcasie,
- wykonywanie pracy stojącej,
- częsty intensywny wysiłek fizyczny.
Częstotliwość występowania ostrogi piętowej rośnie wraz z wiekiem.
Ostroga piętowa – objawy
Podstawowym objawem ostrogi piętowej jest ból zlokalizowany pod piętą. Początkowo może występować jedynie podczas chodzenia. Z czasem nasila się i utrzymuje również podczas stania czy leżenia. W bardzo zaawansowanych stadiach ostroga piętowa może utrudniać, a nawet zupełnie uniemożliwiać wykonywanie codziennych czynności.
Ostroga piętowa – leczenie zachowawcze
Do zdiagnozowania ostrogi piętowej potrzebne jest wykonanie badania RTG, które bardzo precyzyjnie obrazuje występowanie narośli kostnej na pięcie. W zależności od stopnia zaawansowania schorzenia wdraża się odpowiednie leczenie ostrogi piętowej.
Współczesna ortopedia dysponuje wieloma metodami, które pozwalają na pozbycie się dolegliwości. Pacjent może stosować specjalne wkładki ortopedyczne, które odciążą bolesną okolicę. Bardzo skuteczne są także odpowiednio dobrane zabiegi fizjoterapeutyczne: laseroterapia, kinezyterapia, krioterapia, jonoforeza czy ultradźwięki. Czasami stosuje się również miejscowe iniekcje leków przeciwzapalnych i przeciwbólowych.
Ostroga piętowa – jak leczyć zaawansowane przypadki?
Jeżeli zachowawcze leczenie ostrogi piętowej oraz rehabilitacja nie przynoszą oczekiwanych rezultatów, pacjent może zostać poddany operacji. Polega ona na chirurgicznym usunięciu wyrośli kostnej albo podcięciu rozcięgna podeszwowego w okolicach guza piętowego. Warto jednak pamiętać, że żadna metoda leczenia nie daje stuprocentowej pewności, że ostroga piętowa nie powróci.
Ćwiczenia na ostrogę piętową
Zarówno w ramach leczenia zachowawczego, rehabilitacji pooperacyjnej, jak i zapobiegania nawrotom schorzenia zastosowanie znajdują odpowiednie ćwiczenia na ostrogę piętową. Mogą one obejmować:
- toczenie piłeczki tenisowej stopą po podłodze ze szczególnym uwzględnieniem masowania okolic pięty,
- ćwiczenia rozciągające mięśnie łydek,
- rozciąganie rozcięgna podeszwowego – odginanie palców stóp w kierunku tułowia i utrzymywanie ich w takiej pozycji przez około 10 sekund.
Oczywiście w razie jakichkolwiek wątpliwości warto skonsultować się z ortopedą lub fizjoterapeutą.