Porady medyczne
Wiele kobiet w trakcie miesiączki rezygnuje z aktywności fizycznej – i to z różnych przyczyn. Część pań sądzi, że ćwiczenia w trakcie okresu mogą nasilać krwawienie, inne obawiają się dolegliwości bólowych. Tymczasem ćwiczenia podczas okresu wcale nie są niedozwolone – pomagają one łagodzić ból, mogą świetnie relaksować i odprężać. Trzeba tylko wiedzieć co ćwiczyć i z jakim natężeniem.
Z tekstu dowiesz się:
- czy podczas okresu można ćwiczyć,
- jakie ćwiczenia w czasie okresu są zalecane,
- jak aktywności fizyczna wpływa na organizm kobiety w trakcie miesiączki.
Statystyki nie pozostawiają złudzeń – z różnego rodzaju dolegliwościami podczas miesiączki przynajmniej raz w życiu borykała się każda kobieta. Najczęściej panie odczuwają ból brzucha – może on promieniować do pleców, czasem również kończyn dolnych. Oprócz tego, do dolegliwości miesiączkowych zaliczają się nudności i wymioty, bóle i zawroty głowy, zmęczenie, kołatanie serca oraz bezsenność. Objawy te określa się mianem zespołu bolesnego miesiączkowania, który może mieć charakter pierwotny oraz wtórny.
Pierwotny zespół bolesnego miesiączkowania występuje u kobiet młodych i najprawdopodobniej jest związany z nadmierną czynnością skurczową macicy na skutek zwiększonego stężenia prostaglandyn, wzmożonego napięcia układu współczulnego oraz zmniejszonego przepływu krwi przez macicę. Zazwyczaj mija po pierwszej ciąży.
Z kolei wtórny zespół bolesnego miesiączkowania pojawia się po kilku latach regularnego, bezbolesnego miesiączkowania i zazwyczaj jest związany z chorobą, którą trzeba diagnozować i leczyć. Może to być np. endometrioza, zaburzenia hormonalne, mięśniaki i polipy macicy, stenoza szyjki macicy i inne.
Bez względu na to, czy mamy do czynienia z dolegliwościami pierwotnymi czy wtórnymi, mniej i bardziej nasilone objawy podczas miesiączki sprawiają, że kobiety czują się źle, mają problem z wykonywaniem czynności zawodowych, rezygnują również z uprawiania sportu, obawiając się np. nasilenia krwawienia czy pogłębienia bólu. Jak się jednak okazuje, ćwiczenia podczas okresu mogą działać na organizm kobiety w zupełnie inny, odwrotny sposób…
Okres a ćwiczenia – czy można ćwiczyć podczas okresu?
Jeżeli w trakcie miesiączki kobieta ogólnie czuje się dobrze, nie ma bardzo silnych dolegliwości bólowych i nie występuje u niej bardzo obfite krwawienie, podczas okresu nie trzeba zaprzestawać trenowania – bez względu na to, jaką dyscyplinę uprawiamy. Można bez obaw jeździć na rowerze, biegać, chodzić na siłownię, uprawiać jogę, grać w koszykówkę czy siatkówkę, jak najbardziej wskazany jest stretching, różnego rodzaju ćwiczenia relaksacyjne oraz oddechowe Oczywiście jeśli kobieta odczuwa taką potrzebę, na czas okresu może lekko zmodyfikować plan treningowy, tak aby np. planowane intensywne treningi wytrzymałościowe czy szybkościowe odbyć już po zakończeniu miesiączki, a w jej trakcie skupić się na spokojnym utrzymywaniu formy.
Wysiłek fizyczny a miesiączka – ćwiczenia dobre na ból!
Nie można zapominać, że ćwiczenia w czasie okresu to jedna z najlepiej sprawdzonych i najbardziej skutecznych metod łagodzenia dolegliwości miesiączkowych: bólu, rozdrażnienia, bezsenności, zawrotów głowy. Nie trzeba od razu sięgać po dostępne bez recepty leki przeciwbólowe czy ułatwiające zasypianie – w wielu przypadkach zaleca się najpierw umiarkowaną, dopasowaną do potrzeb i możliwości dawkę ruchu. Może to być spacer, przejażdżka na rowerze albo sesja nordic walking po ulubionym parku. Nie od dziś wiadomo, że aktywność fizyczna pobudza produkcję endorfin, czyli hormonów, które są odpowiedzialne za zmniejszone odczuwanie bólu, a także dobry nastrój i odprężenie po zakończonym wysiłku. Ruch dotlenia organizm, poprawia wydolność serca i płuc. Jest więc najlepszym darmowym i zupełnie bezpiecznym środkiem przeciwbólowym i odprężającym!
Okres a wysiłek fizyczny – co jeszcze trzeba wiedzieć?
- Czy podczas okresu można ćwiczyć mięśnie brzucha? Jeśli ogólnie kobieta czuje się dobrze, nie występuje u niej ból albo silne krwawienie, nie ma ku temu przeciwwskazań. Można wówczas wykonywać ćwiczenia na mięśnie brzucha, np. w postaci brzuszków czy nożyc w leżeniu na plecach.
- Czy w czasie okresu można ćwiczyć na basenie? Nie jest to przeciwwskazane, choć należy pamiętać, że korzystanie z basenu podczas miesiączki może zwiększać ryzyko występowania infekcji intymnych. Dlatego trzeba wówczas przykładać większą niż zazwyczaj uwagę do higieny osobistej.
- Czy regeneracja w sporcie podczas miesiączki różni się czymś od tej stosowanej na co dzień? To zależy od tego, jak czuje się kobieta i jak znosi ćwiczenia podczas okresu. Jeśli nie dolega jej nic ponad zwykłe zmęczenie, wystarczy odpowiednie nawodnienie organizmu, zdrowy posiłek, krótka drzemka i każda inna metoda regeneracji stosowana na co dzień. Jeżeli jednak trening podczas miesiączki zmęczy bardziej niż zwykle, można np. zgłosić się na profesjonalny masaż regeneracyjny albo wykonać rolowanie mięśni.
W razie jakichkolwiek wątpliwości, można również skonsultować się z lekarzem, trenerem personalnym czy fizjoterapeutą, którzy podpowiedzą, jak planować wysiłek fizyczny w trakcie miesiączki, by był dla kobiety wsparciem w tym czasie, a nie dodatkowym obciążeniem.