Porady medyczne

Zauważasz u siebie ból łokcia podczas ściskania czyjejś ręki przy powitaniu czy zaciskania dłoni w pięść? Nie lekceważ tego – to może być łokieć golfisty, który nieleczony prowadzi do niesprawności całej kończyny!

Z tekstu dowiesz się:

  • jak się objawia łokieć golfisty,
  • jakie ćwiczenia pomogą w walce z łokciem golfisty,
  • na czym polega rehabilitacja tego schorzenia,
  • kiedy niezbędne jest leczenie operacyjne łokcia golfisty.

golfisty – nazywany czasem także łokciem oszczepnika – to zapalenie przyczepów ścięgien mięśni zginających nadgarstek do nadkłykcia przyśrodkowego kości ramiennej. To schorzenie częściej występuje u mężczyzn niż u kobiet, a jego bezpośrednią przyczyną jest w zdecydowanej większości przypadków częste, długotrwałe, powtarzalne wykonywanie ruchów nadgarstka wbrew oporowi, czyli takich, jak podczas gry w golfa. Tak naprawdę jednak częściej niż u sportowców łokieć golfisty występuje u osób wykonujących określone prace, polegające np. na przykręcaniu i odkręcaniu śrub czy sprawianiu mięsa. Często pojawia się również u stomatologów, którzy podczas leczenia zębów cały czas intensywnie pracują nadgarstkami.

Łokieć golfisty – objawy

Najbardziej charakterystycznym objawem łokcia golfisty jest ból występujący po wewnętrznej stronie łokcia. Nasila się on np. podczas ściskania dłoni w pięść, wymianie uścisku ręki z drugą osobą czy w trakcie noszenia toreb z zakupami. Czasami ból promieniuje aż do palców ręki – w pierwszych stadiach choroby jest lekki i umiarkowany, ale z czasem uniemożliwia normalne funkcjonowanie.

Należy pamiętać, że leczenie łokcia golfisty jest koniecznością – w innym przypadku dysfunkcja może poskutkować trwałymi uszkodzeniami, a nawet niepełnosprawnością! Dlatego jeśli zauważamy w łokciu jakiekolwiek niepokojące objawy, należy koniecznie skonsultować się z lekarzem – wstępną diagnozę można postawić już na podstawie prostych testów, w trakcie których lekarz wykonuje ręką pacjenta określone ruchy i pyta o odczuwany ból. Rozpoznanie potwierdzają badania obrazowe – zazwyczaj jest to USG, czasami uzupełnione o rezonans magnetyczny i/lub RTG.

Łokieć golfisty – ćwiczenia

Jeśli choroba nie jest bardzo zaawansowana, leczenie łokcia golfisty zaczyna się od odpowiednich ćwiczeń. Najpierw prowadzi je fizjoterapeuta, a później pacjent samodzielnie wykonuje je również w domu. Mogą one obejmować między innymi:

  • rozciąganie zginaczy nadgarstka – rękę z grzbietem skierowanym ku górze i wyprostowanym łokciem pacjent unosi przed siebie, drugą ręką chwyta dłoń i delikatnie odgina nadgarstek ku górze, aż do pojawienia się uczucia rozciągania,
  • rozciąganie prostowników nadgarstka – rękę z grzbietem skierowanym w górę i wyprostowanym łokciem pacjent wyciąga przed siebie, a drugą ręką chwyta dłoń i delikatnie zgina nadgarstek ku dołowi, aż do pojawienia się uczucia rozciągania.

Każde ćwiczenie należy powtarzać 5-10 razy.

Łokieć golfisty – rehabilitacja

Ćwiczenia na łokieć golfisty uzupełnia się o zabiegi rehabilitacyjne. Są to różnego rodzaju masaże rozluźniające i przeciwbólowe, zabiegi falą uderzeniową, jonoforeza, krioterapia, kinesiotaping (oklejanie ręki specjalnymi plastrami). Chore miejsce ostrzykuje się także osoczem bogatopłytkowym. Zawiera ono bowiem duże ilości czynników wzrostu, które pobudzają naturalne procesy regeneracyjne i stymulują produkcję nowych, nieuszkodzonych komórek.

Łokieć golfisty – leczenie operacyjne

Jeżeli ćwiczenia i fizykoterapia nie przynoszą oczekiwanych rezultatów, można rozważyć przeprowadzenie zabiegu operacyjnego. W jego trakcie zmiany zwyrodnieniowe i zwapnienia okolic nadkłykcia są usuwane, a podobnie jak fragmenty zdegenerowanych ścięgien. Następnie całość jest zszywana, tak aby kończyna odzyskała pełną funkcjonalność. Oczywiście po zabiegu konieczna jest odpowiednia rehabilitacja.

Źródła:

http://yadda.icm.edu.pl/yadda/element/bwmeta1.element.baztech-article-BSL7-0048-0027/c/Lukowicz.pdf
https://www.mp.pl/pacjent/rehabilitacja/kinezyterapia/cwiczenia-czynne/151814,lokiec-tenisisty-lokiec-golfisty?fbclid=IwAR0z_P-QuHjotXIUlxhWkcvHSzvIA2zQea5aWysYadINJuA4dZv_7nMO9Yo
http://medpr.imp.lodz.pl/Przewlekle-zapalenie-nadklykci-kosci-ramiennej-wywolane-sposobem-wykonywania-pracy-wytyczne-diagnostyczno-orzecznicze,58337,0,2.html