Porady medyczne

Białe szaleństwo na górskich stokach daje dużo radości, ale niestety naraża nas także na urazy i kontuzje. Podczas jazdy na nartach szczególnie obciążone są kolana, a każdy groźniejszy upadek grozi urazem więzadeł stawu kolanowego.

Podczas zimowych szaleństw nietrudno o nieszczęśliwy upadek i kontuzję, np. w postaci zerwania więzadła krzyżowego. Jest to uraz bolesny, ale na szczęście wystarczą konsultacje specjalistyczne z ortopedą, aby znaleźć skuteczne metody jego leczenia.

Urazy więzadła krzyżowego

Zerwanie więzadła krzyżowego skutkuje niestabilnością stawu kolanowego. Wskutek urazu pojawia się ból oraz obrzęk stawu. We wnętrzu kolana może dochodzić do uszkodzenia struktur łąkotki i chrząstki stawowej. Długo trwająca niestabilność prowadzi do powolnej degeneracji stawu kolanowego i rozwoju zmian zwyrodnieniowych, które oznaczają przede wszystkim utratę ruchomości stawu i dolegliwości bólowe.

Rozwiązanie: rekonstrukcja

Najpopularniejszym obecnie sposobem leczenia zerwanego więzadła są operacje polegające na rekonstrukcji więzadła krzyżowego przedniego. Polegają one na pobraniu z innego miejsca nogi ścięgna, a następnie – po odpowiednim przygotowaniu – wszczepieniu go w staw kolanowy, tak aby zastąpiło ono więzadło krzyżowe przednie. Zazwyczaj pobierane są ścięgna mięśni kulszowo-goleniowych, znajdujące się na wewnętrznej części uda lub więzadło właściwe rzepki, znajdujące się z przodu kolana.

Nowa metoda w rekonstrukcji

Każdy zabieg rekonstrukcji więzadła krzyżowego przedniego wiąże się z ryzykiem niewygojenia się przeszczepu, jego wydłużenia lub ponownego zerwania. Oznacza to, że w przypadku części pacjentów u których przeprowadzono zabieg, może dojść do nawrotów dolegliwości, wymagających ponownej interwencji operacyjnej. U części pacjentów można wykonać zabieg naprawy zerwanego więzadła. Dzięki wykorzystaniu metody Internal Bracing w rekonstrukcji więzadła krzyżowego przedniego pacjent zachowuje częściowo lub całościowo swoje własne więzadło. Metoda ta jest wykorzystywana w Enel-Med przez dr. Rafała Mikuska, cenionego chirurga ortopedę, specjalizującego się w chirurgii rekonstrukcyjnej narządu ruchu i medycynie sportowej.

Zalety nowej metody

Zabieg operacyjny polega na naprawie (podszyciu) uszkodzonego więzadła do miejsca jego przyczepu na kości udowej oraz wzmocnieniu go syntetyczną taśmą, która zastępuje więzadło do momentu jego wygojenia – stanowi ona wewnętrzną ortezę. W części przypadków urwany jest jeden z dwóch pęczków tworzących więzadło krzyżowe przednie. W tych przypadkach rekonstruuje się uszkodzony fragment więzadła. W niektórych kolanach konieczne jest podszycie jednego z pęczków i rekonstrukcja drugiego. Tworzy się w ten sposób naturalny egzoszkielet, pozostawiając jak największą część naturalnego więzadła.

Rekonstrukcja wykonana metodą Internal Bracing wiąże się z mniejszymi powikłaniami i szybszym powrotem do normalnej aktywności. Dzięki niej ingerencja w staw kolanowy jest zdecydowanie mniejsza i nie powoduje dolegliwości związanych z pobieraniem przeszczepu. Wykorzystanie nowej metody pozwala również na zachowanie naturalnej stabilizacji stawu kolanowego.

Informacja na temat metody internal brace została wyemitowana w głównym wydaniu „Wiadomości” TVP z dnia 17.04.2017

Relacja pacjentki operowanej metodą internal brace w enel-med

Relacja pacjentki, która miała przeprowadzone dwie operacje kolan; jedno kolano – metodą interal brace i drugie – tradycyjną rekonstrukcję więzadła krzyżowego przedniego

Objaśnienie metody internal brace