Diagnostyka funkcjonalna

Diagnostyka funkcjonalna to obszar fizjoterapii i treningu, który zajmuje się oceną układu ruchu – m.in. zakresu ruchu, mobilności, koordynacji ruchowej, które są niezbędne do prawidłowego funkcjonowania naszego ciała. Z oceny i płynącej z niej zaleceń skorzysta niemal każdy: od sportowca amatora, osoby nieuprawiającej żadnego sportu, dzieci i młodzież uprawiająca aktywność ruchową, dorosły w każdym wieku. Szczególnie ważne jest to dla osób, które przebyły urazy układu ruchu, borykają się ze zmianami przeciążeniowymi, zespołami bólowymi.

Ocenę taką przeprowadzają doświadczenia specjaliści pracujący placówkach Enel-Med i Enel-Sport w całym kraju.

Badania diagnostyki funkcjonalnej, pozwalają precyzyjnie ocenić aktualny stan układu ruchu pacjenta. Dzięki temu specjalista może ułożyć indywidualny plan treningowy lub rehabilitację dostosowaną do potrzeb pacjenta. Następnie na bieżąco kontroluje jego postępy. Diagnostyka funkcjonalna pozwala również na wszechstronną ocenę możliwości sportowca (w tym dzieci, które systematycznie uprawiają aktywność ruchową czy sportową). W razie potrzeby standard oceny funkcjonalnej można poszerzyć w placówkach Enel-Sport o obiektywną ocenę układu ruchu, z wykorzystaniem najnowocześniejszego sprzętu dostępnego w medycynie sportowej.

Diagnostyka funkcjonalna

– kiedy zgłosić się na wizytę?

 

Z diagnostyki funkcjonalnej może skorzystać każdy, kto chce poznać możliwości i ograniczenia własnego ciała. Jednak do placówek Enel-Sport w Warszawie i Łodzi szczególnie zapraszamy pacjentów, którzy:

  • przebyli urazy układu ruchu (mięśni, stawów, kości),
  • przebyli zabieg rekonstrukcyjny układu ruchu i chcą wrócić do pełnych obciążeń aktywności ruchowej i sportowej
  • borykają się z stanami przeciążeniowymi, nawracającymi kontuzjami, zespołami bólowymi,
  • planują bezpiecznie powrócić do aktywności sportowej po przebytym urazie, przeciążeniu,
  • regularnie uprawiając sport (zawodowo lub amatorsko), chcą zwiększyć efektywność i bezpieczeństwo podczas treningów.

 

Diagnostyka funkcjonalna pozwala zidentyfikować dysfunkcje w układzie ruchu – nawet te z pozoru niezauważalne – a tym samym zminimalizować ryzyko przyszłych kontuzji. Indywidualna funkcjonalna ocena, jest skuteczniejsza niż standardowe podejście do treningu, efektywniej przyspiesza proces odbudowy układu ruchu.

Diagnostyka funkcjonalna – elementy oceny i ich zastosowanie

 

W celu identyfikacji dysfunkcji i deficytów ruchowych układu ruchu, nasi specjaliści wykorzystują różne metody i narzędzia pomiarowe:

  • Ocena wzorców ruchowych (FMS, Y-Balance ) – ocena jakości fundamentalnych wzorców ruchowych wspólnych dla każdej aktywności ruchowej człowieka – od aktywności dnia codziennego po aktywność sportową. Ocena ta jest nieinwazyjna, zajmuje ok 15min i pozwala zaplanować indywidualne ćwiczenia korekcyjne,  
  • Obiektywna ocena siły mięśniowej – precyzyjna ocena parametrów siły, symetrii i balansu siły dla poszczególnych segmentów ciała/stawów. Pozwala określić deficyty i zaburzenia po zabiegach, urazach oraz wskazać cele treningu medycznego i motorycznego w zależności od potrzeb i oczekiwań pacjenta. Wyniki uzyskiwane podczas oceny siły mięśniowej stosowane są m.in. jako wskaźnik odbudowy po zabiegu/urazie oraz kryterium powrotu do pełnej aktywności ruchowej wśród sportowców na różnym poziomie.
  • Obiektywna ocena równowagi i stabilności – pomaga ocenić zdolność do utrzymania równowagi i kontroli motorycznej w różnych warunkach (stabilne/niestabilne podłoże), co ma swoje odzwierciedlenie w planowaniu optymalnego programu ćwiczeń równowagi i stabilności. podłoże. do tej oceny wykorzystywana jest specjalna platforma, dzięki której uzyskiwane oceny stosowane są m.in. jako kryterium powrotu do pełnej aktywności ruchowej wśród sportowców na różnym poziomie.
  • Obiektywna ocena lokomocji – ocenia parametry lokomocji (symetrię, parametry przestrzenno-czasowe: długość, szerokość kroków itp., rozkład obciążeń stóp na pasie bieżni lub platformie) podczas różnych aktywności takich jak chód czy bieg. Ocena pozwala określić potrzebę wdrożenia wkładek korygujących oraz specyficznych ćwiczeń korygujących technikę chodu czy biegu. Do tej oceny wykorzystywana jest bieżnia lub specjalna platforma. Wyniki uzyskiwane podczas oceny stosowane są m.in. jako kryterium efektywności fizjoterapii czy konieczności wprowadzenia zaopatrzenia ortopedycznego (np. wkładki do obuwia).
  • Ocena zdolności motorycznych – ocena przeprowadzana jest z wykorzystaniem m.in. trenażerów pozwalających liczbowo określić efektywność techniki ruchu w uniwersalnych wzorcach jak np. przysiad, rzut, skok itd. Dodatkowo możemy ocenić zdolności motoryczne w standardowych testach szybkości, zwinności czy mocy z wykorzystaniem platformy SmartJump oraz zestawu fotokomórek Smartpeed.  Ocena taka pozwala określić aktualny poziom zdolności motorycznych w różnych populacjach oraz systematycznie monitorować jego progresję. Ocena może być przeprowadzana w różnych miejscach dla grup zawodników. Ocena przeznaczona jest dla sportowców na róznych poziomach od sportu dzieci i młodzieży do sportu zawodowego.

Diagnostyka funkcjonalna – jakie dolegliwości diagnozuje fizjoterapeuta?

 

Badania diagnostyki funkcjonalnej pozwalają wykryć i wyleczyć różne dolegliwości układu ruchu, m.in.:

  • zaburzenia równowagi,
  • zaburzenia poprawności wykonywania podstawowych ruchów (wyskok, kopnięcie, bieg itp.).

Diagnostyka funkcjonalna umożliwia również sprawdzenie parametrów istotnych z punktu widzenia sportowca albo pacjenta w trakcie rekonwalescencji, takich jak:

  • siła mięśniowa,
  • stabilizacja i równowaga ciała,
  • technika wykonywania ruchów.

Badania diagnostyki funkcjonalnej są szczególnie polecane osobom narażonym na upadki, takim jak seniorzy lub osoby mające problemy z błędnikiem, ponieważ pozwala na prostą oraz szybką ocenę ich zdolności do zachowania równowagi.

Diagnostyka funkcjonalna – podstawowa

 

  • Badanie fizjoterapeutyczne
  • Ocena funkcjonalna FMS
  • Ocena kontroli dynamicznej Y-Balance
  • zalecenia ćwiczeń korekcyjnych ukierunkowanych na poprawę wzorców ruchowych specyficznych dla aktywności ruchowej lub profilaktykę urazów o charakterze przeciążeniowym wynikających ze stylu życia/aktywności

 

Ocena ta wskazana jest dla: 

  • dzieci i młodzieży uprawiającej sport,
  • sportowców-amatorów, półprofesjonalnych chcących poprawić swoją sprawność motoryczną na tym etapie jakim są aktualnie,
  • osób aktywnych, które borykają się z przeciążeniami spowodowanymi aktywnością ruchową,
  • osób nieaktywnych ruchowo, borykającymi się z przeciążeniami spowodowanymi pracą zawodową (np. siedzący tryb pracy)

Diagnostyka funkcjonalna + obiektywna ocena układu ruchu

  • Badanie fizjoterapeutyczne
  • Ocena funkcjonalna FMS
  • Ocena kontroli dynamicznej Y-Balance
  • ocena równowagi z wykorzystaniem specjalistycznej platformy
  • Ocena mocy i siły mięśniowej
  • zalecenia ćwiczeń korekcyjnych ukierunkowanych na poprawę wzorców ruchowych specyficznych dla aktywności ruchowej lub profilaktykę urazów o charakterze przeciążeniowym wynikających ze stylu życia/aktywności

 

 Ocena ta wskazana jest dla: 

  • dzieci i młodzieży systematycznie uprawiającej określoną dyscyplinę sportową, gdzie ukierunkowana, lokalna motoryka jest ważna dla bezpiecznego i optymalnego rozwoju,
  • sportowców półprofesjonalnych i profesjonalnych chcących poprawić ukierunkowaną swoją sprawność motoryczną,
  • osób aktywnych, z historią urazów o charakterze przeciążeniowych (zabiegów rekonstrukcyjnych) u których planujemy ukierunkowany trening motoryczny/profilaktyczny,
  • osób po przebytych zabiegach rekonstrukcyjnych układu ruchu celem zaplanowanie specyficznego treningu odbudowującego zdolności motoryczne niezbędne do optymalnego funkcjonowania w życiu codziennych oraz podczas aktywności ruchowych/sportowych.

Nasi specjaliści:

 

FizjoterapiaRehabilitacjaRehabilitacja dzieci i młodzieżyRehabilitacja stomatologicznaRehabilitacja uroginekologiczna
RehabilitacjaRehabilitacja kręgosłupaRehabilitacja pooperacyjna
FizjoterapiaRehabilitacjaRehabilitacja kręgosłupaRehabilitacja pooperacyjnaRehabilitacja stomatologiczna
Diagnostyka funkcjonalnaFizjoterapiaRehabilitacja
RehabilitacjaRehabilitacja kręgosłupaRehabilitacja pooperacyjna
Diagnostyka funkcjonalnaRehabilitacjaRehabilitacja dzieci i młodzieżyRehabilitacja kręgosłupaRehabilitacja pooperacyjnaTrening motoryczny
FizjoterapiaRehabilitacjaRehabilitacja kręgosłupaRehabilitacja pooperacyjna
RehabilitacjaRehabilitacja kręgosłupaRehabilitacja pooperacyjna
RehabilitacjaRehabilitacja kręgosłupaRehabilitacja pooperacyjna
RehabilitacjaRehabilitacja uroginekologiczna
RehabilitacjaRehabilitacja stomatologicznaTrening motoryczny
OrtopediaRehabilitacjaRehabilitacja kręgosłupaRehabilitacja pooperacyjna
FizjoterapiaRehabilitacjaRehabilitacja kręgosłupaRehabilitacja pooperacyjna
FizjoterapiaRehabilitacjaRehabilitacja dzieci i młodzieżyRehabilitacja stomatologiczna
FizjoterapiaRehabilitacjaRehabilitacja dzieci i młodzieży
FizjoterapiaRehabilitacjaRehabilitacja kręgosłupaRehabilitacja pooperacyjna

Powiązane artykuły

Ręka na klawiaturze – jak uniknąć cieśni nadgarstka
10.12.2023
Pracownik biurowy spędza wiele godzin z ręką na klawiaturze. Okazuje się, że taka pozycja może prowadzić do przewlekłej dolegliwości – zespołu cieśni nadgarstka.
Sprawdź
Fizjoterapia uroginekologiczna – fizjoterapeutka uciskająca brzuch pacjentki.
15.11.2021
Fizjoterapeuta uroginekologiczny zajmuje się profilaktyką dysfunkcji narządów miednicy mniejszej. Dowiedz się, kiedy wybrać się do tego specjalisty.
Sprawdź