Umów wizytę telefonicznie

Czy kolagen pomaga na stawy? Poznaj fakty i mity na temat przyjmowania kolagenu!

 

Autor: Redakcja enel-sport
Data publikacji: 24.02.2022

Kolagen to białko będące najważniejszym elementem budulcowym tkanki łącznej, odpowiedzialne m.in. za napięcie i elastyczność skóry, jak również za prawidłowe funkcjonowanie stawów. Niestety, po 25. roku naturalna synteza kolagenu w organizmie człowieka spada, zanikając zupełnie po około 60. roku życia. Braków tych nie da się uzupełnić jedynie poprzez właściwą dietę – warto rozważyć więc suplementację dobrej jakości preparatów kolagenowych, które pozwolą zachować młodo wyglądającą, jędrną skórę, a zarazem zadbają o dobrą kondycję stawów.

Z tekstu dowiesz się:

  • co to jest kolagen i jakie funkcje pełni w organizmie,
  • jaki jest wpływ kolagenu na kości i stawy,
  • kiedy warto sięgnąć po suplementy diety zawierające kolagen,
  • czym kierować się, wybierając kolagen na stawy kolanowe w formie suplementu.

Kolagen to białko strukturalne zbudowane z aminokwasów, głównie z proliny oraz glicyny. Charakteryzuje się dużą wytrzymałością i elastycznością, pełniąc w organizmie przeróżne funkcje: tworzy warstwę ochronną wokół narządów wewnętrznych (wątroby, nerek, żołądka), jest głównym elementem budulcowym większości tkanek (kości, skóry, chrząstek, zębów, naczyń krwionośnych), jest niezbędny do prawidłowego funkcjonowania układu immunologicznego, zapewnia ciągłość procesów regeneracji komórek skóry, zwiększa gęstość kości, ma wpływ na aktywność komórek chrzęstnych.

Jak dotąd udało się opisać 29 odmian kolagenu, które są podobne pod względem budowy, ale różnią się lokalizacją w organizmie. Do najważniejszych typów kolagenu zalicza się:

  • typ I – występujący najpowszechniej w tkance łącznej kości, w skórze, tkance podskórnej, tkance tworzącej blizny oraz w ścięgnach,
  • typ II – występujący w chrząstkach stawowych,
  • typ IV – obecny w mikrowłóknach międzytkankowych, tworzący warstwę ochronną między tkankami organizmu,
  • typ VIII – obecny w błonach śluzowych oraz w tkankach tworzących żyły i tętnice.

Czy kolagen pomaga na stawy?

Jak już wspomniano, kolagen jest substancją bardzo ważną dla zachowania zarówno urody (jędrna, elastyczna, nawilżona skóra oraz mocne, grube włosy), jak i zdrowia. Niezwykle istotny jest wpływ kolagenu na funkcjonowanie układu ruchu. Otóż białko to odpowiada za produkcję mazi stawowej oraz stan tkanek chrzęstnych – zapewnia im prawidłowy kształt oraz odporność na rozciąganie. Kolagen zmniejsza aktywność enzymów mających wpływ na rozwój stanów zapalnych stawów oraz przyspiesza regenerację tkanek. Zaburzenia syntezy kolagenu powodują odwapnienie szkieletu kostnego, co zwiększa kruchość kości i ich podatność na złamania.

Kolagen na stawy, czyli kiedy sięgnąć po suplementy?

Do około 25. roku życia w organizmie człowieka kolagen jest systematycznie odbudowywany w naturalny sposób – w procesie syntezy włókien kolagenowych biorą udział m.in. hormony tarczycy, insulina oraz estrogeny. Niestety, ta zdolność organizmu spada z wiekiem, przez co ilość kolagenu również się zmniejsza – gwałtowny spadek następuje po około 50. roku życia, a po 60. roku życia naturalna synteza kolagenu w organizmie zupełnie zanika. Szybciej następuje to u kobiet, u których procesy produkcji kolagenu bardzo mocno zwalniają w okresie menopauzy.

Po czysty kolagen na stawy, kości, zdrową skórę i włosy – w formie różnego rodzaju suplementów diety – warto więc sięgnąć:

  • po ukończeniu 40. roku życia w celach profilaktycznych – dla zachowania zdrowia i dobrej kondycji kości i stawów,
  • w sytuacji uprawiania sportu, przede wszystkim zawodowego, ale także amatorskiego – intensywna aktywność fizyczna to jedna z przyczyn zaburzeń w syntezie nowych włókien kolagenowych,
  • w przypadku narażenia na czynniki zwiększające tempo rozpadu włókien kolagenowych (przewlekły stres, częsta ekspozycja skóry na słońce, częste przebywanie w bardzo wysokich / bardzo niskich temperaturach),
  • po przebytych urazach, kontuzjach, operacjach w obrębie narządu ruchu – suplementacja kolagenu może przyspieszać powrót do sprawności i uzupełniać rehabilitację.

Kolagen do picia na stawy, czyli na co zwrócić uwagę, sięgając po suplementy z kolagenem

Każdy człowiek, bez względu na wiek, dostarcza sobie pewnych ilości kolagenu z dietą – przede wszystkim poprzez spożywanie produktów pochodzenia zwierzęcego. Dieta nie jest jednak w stanie w pełni zrekompensować ubytków kolagenu na skutek procesów starzenia. Sięgając po suplementy, warto zwracać mniejszą uwagę na to, czy jest to kolagen na stawy do picia, czy w postaci tabletek, a większą na to, jaki ma skład. Należy pamiętać o kilku rzeczach:

  • Kolagen na kości i stawy w postaci suplementu diety powinien zawierać wyłącznie najlepszej jakości białko, oznaczane symbolem A.
  • Nie jest prawdą, że skuteczność wykazuje jedynie tzw. czysty kolagen na stawy, czyli suplement bez jakichkolwiek dodatków. Produkt może zawierać np. witaminę C, glukozaminę lub kwas hialuronowy, czyli substancje, które stymulują naturalną syntezę kolagenu.
  • Niepotrzebne w suplemencie zawierającym kolagen są z kolei konserwanty, syntetyczne barwniki oraz aromaty.

Alternatywą dla preparatów kolagenowych w postaci rozpuszczalnego proszku albo tabletek są iniekcje dostawowe wykonywane przez lekarza. Jest to polecana forma podawania kolagenu w przypadku zmian miejscowych, w obrębie jednego stawu, np. w sytuacji gdy pacjenta czeka operowanie kolana lub gdy jest po kontuzji łokcia. Z kolagenem do stawu można również podać np. osocze bogatopłytkowe albo kwas hialuronowy. W przypadku zmian ogólnoustrojowych, gdy zmianami chorobowymi dotkniętych jest więcej stawów, lepszym wyborem są jednak suplementy doustne.