Umów wizytę telefonicznie

Skurcze mięśni kojarzą nam się zwykle z niedoborem magnezu. Owszem, jest to jedna z częstych przyczyn, ale skurcze łydek, mięśni stóp czy szyi mogą być wywoływane również przez inne czynniki. Warto dowiedzieć się, jakie to czynniki i w jaki sposób można się z nimi uporać.

Z tekstu dowiesz się:

  • co pomaga na skurcze łydek po wysiłku fizycznym,
  • jak radzić sobie ze skurczami mięśni wywołanymi niedoborami pokarmowymi,
  • czym może być spowodowany skurcz łydki u kobiety w ciąży,
  • jakie są inne możliwe przyczyny skurczów nóg.

Skurcze mięśni zwykle dopadają nas znienacka, wywołując ból. Przynajmniej raz w życiu odczuł je chyba każdy, choć oczywiście ich przyczyny mogą być bardzo różne.

Skurcze nóg po wysiłku fizycznym – jak sobie radzić?

Według badań przeprowadzonych przez naukowców z Uniwersytetu Cape Town skurcze mięśni bardzo często pojawiają się po wysiłku fizycznym. Boryka się z nimi 79% triatlonistów, 60% rowerzystów i 39% maratończyków. Oczywiście nie jest to wyłącznie problem zawodowych sportowców – skurcze w nogach mogą się pojawić także po treningu rekreacyjnym, a nawet po intensywniejszej niż zwykle pracy w ogrodzie, sprzątaniu itp. Ich przyczyną mogą być niedostateczny poziom nawodnienia, utrata dużej ilości elektrolitów z potem oraz zbyt duża intensywność ruchu.

Jak zatem zapobiegać skurczom wysiłkowym? Przed treningiem – bez względu na to, jaki sport uprawiamy – konieczna jest odpowiednia rozgrzewka, która przygotuje mięśnie do wysiłku. Prostymi ćwiczeniami stretchingowymi należy także zakończyć trening. W trakcie ćwiczeń należy też dużo pić – może to być zwykła niegazowana woda mineralna albo specjalne napoje zawierające duże ilości elektrolitów (ważne, by nie były to napoje z kofeiną czy sztucznie dosładzane). Po treningu warto też zjeść lekki posiłek regeneracyjny.

Skurcz w łydce? To może być brak magnezu!

Skurcze mięśni bywają efektem niedoborów pewnych pierwiastków w organizmie – przede wszystkim magnezu, ale również potasu oraz sodu. Ich deficyty niekorzystnie wpływają na przewodzenie impulsów nerwowych do mięśni. Niedobory te są zazwyczaj efektem błędów żywieniowych, ale niekiedy bywają wywoływane również wrodzonymi zaburzeniami wchłaniania czy chorobami ogólnoustrojowymi.

Jeśli często zauważamy u siebie skurcze w stopach czy skurcze łydek, warto wykonać badania laboratoryjne określające stężenie kluczowych pierwiastków w organizmie. W przypadku ich niedoborów konieczna będzie zmiana diety i uwzględnienie w niej produktów bogatych w poszczególne składniki (źródłem magnezu są m.in. orzechy i czekolada, a potasu – banany, awokado i suszone owoce) lub suplementacja prowadzona pod kontrolą lekarza.

Ciąża i skurcze łydek – co pomaga?

Skurcze łydek i skurcze stopy są częstą dolegliwością u kobiet w ciąży. Ich przyczyn mogą być:

  • przemęczenie nóg wywołane długotrwałym siedzeniem lub staniem,
  • niedobory magnezu i potasu.

W wielu przypadkach są to skurcze nocne, wybudzające ze snu i uniemożliwiające efektywny wypoczynek. Ciężarna może w takich sytuacjach zadbać o odpowiednią suplementację magnezu i potasu w pożywieniu, a także zdecydować się na lekkie ćwiczenia fizyczne. Aktywność w ciąży pozwala usprawnić krążenie i poprawić kondycję mięśni, dzięki czemu ryzyko występowania skurczów się zmniejsza.

Skurcze mięśni jako objaw groźnych chorób

Warto mieć świadomość, że czasami skurcze mięśni są objawem różnego rodzaju chorób, i to dość niebezpiecznych. Mogą one towarzyszyć m.in.:

  • chorobie wieńcowej,
  • miażdżycy,
  • niedoczynności tarczycy,
  • niewydolności nerek,
  • cukrzycy,
  • stwardnieniu rozsianemu.

Skurcze mięśni bywają również skutkiem ubocznym stosowania niektórych leków (np. przeczyszczających), długotrwałych wymiotów i biegunek. Są także jednym z objawów odwodnienia. Jeśli skurcze łydek czy skurcze stopy pojawiają się bardzo często i są silne, warto skontaktować się z lekarzem. Może on zlecić np. badanie EMG (elektromiografię), które pozwoli ocenić pobudliwość mięśni.

Źródła:

https://www.mp.pl/pacjent/objawy/152437,kurcze-i-sztywnosc-miesni
https://journals.viamedica.pl/polski_przeglad_neurologiczny/article/view/20100/15803
https://www.mp.pl/pacjent/badania_zabiegi/140530,elektromiografia