Artroskopowa rekonstrukcja więzadła krzyżowego
Artroskopowa rekonstrukcja więzadła krzyżowego przedniego (ACL) to zabieg operacyjny przeprowadzany najczęściej u osób aktywnych sportowo, także na poziomie amatorskim, u których doszło do jego zerwania.
Do zerwania więzadła krzyżowego przedniego dochodzi przede wszystkim podczas uprawiania takich dyscyplin sportu jak piłka nożna, piłka ręczna czy narciarstwo. To poważne uszkodzenie, które może w konsekwencji doprowadzić do zniszczenia stawu kolanowego.
Artroskopowa rekonstrukcja więzadła krzyżowego (ACL) – wskazania do zabiegu
Jedynym wskazaniem do rekonstrukcji więzadła krzyżowego (ACL) jest jego uszkodzenie, doznane najczęściej w wyniku uprawiania sportu.
Zerwanie więzadła krzyżowego przedniego powoduje:
- odczuwalną niestabilność kolana;
- osłabienie mięśni otaczających staw;
- dolegliwości bólowe nie pozwalające na codzienną aktywność.
Brak stabilizacji stawu może doprowadzić do uszkodzenia łąkotki lub chrząstki stawowej, a to w konsekwencji może doprowadzić do trwałego zniszczenia stawu kolanowego.
Podstawą do przeprowadzenia artroskopowej rekonstrukcji więzadła krzyżowego jest pozytywna kwalifikacja lekarza ortopedy. W trakcie konsultacji w enel-sport lekarz przeprowadza wywiad i badanie kliniczne, dzięki czemu stawia wstępną diagnozę. Dla jej potwierdzenia zlecana jest diagnostyka obrazowa: badanie rezonansem magnetycznym lub badanie ultrasonograficzne. Artroskopowa rekonstrukcja więzadła krzyżowego (ACL) – przebieg zabiegu
Po pozytywnej kwalifikacji ortopedycznej oraz konsultacji anestezjologicznej, Pacjent może zostać poddany zabiegowi. Po znieczuleniu w trakcie operacji chirurg wprowadza do wnętrza stawu kolanowego minikamerę i narzędzia. Miejsce ich wprowadzenia jest okładane jałowym opatrunkiem, z kolei do wnętrza stawu jest wprowadzana sól fizjologiczna – co minimalizuje ryzyko infekcji.
- W trakcie zabiegu lekarz ortopeda w zależności od zastosowanej metody dokonuje przeszczepu więzadła krzyżowego przedniego:
- przy użyciu więzadła rzepki Pacjenta;
- przy użyciu mięśni zginaczy podudzia Pacjenta;
- implantu pobranego od dawcy.
Wszystko to dzieje się przy użyciu minikamery, połączonej z monitorem, na którym chirurg obserwuje wnętrze stawu. Cały zabieg trwa od 90 do 180 minut.
Rekonstrukcja więzadła krzyżowego – rehabilitacja po zabiegu
W zdecydowanej większości przypadków, po rekonstrukcji więzadła krzyżowego przedniego (ACL) Pacjent musi pozostać na oddziale pooperacyjnym co najmniej jeden dzień. To czas poświęcony na jego obserwację, ale także rozpoczęcie rehabilitacji. Wykwalifikowany fizjoterapeuta lub pielęgniarka pomogą usiąść na łóżku, a następnie wstać i postawić pierwsze kroki po przeprowadzonym zabiegu.
Rehabilitacja po artroskopowej rekonstrukcji więzadła jest niezbędna do uzyskania pełnego efektu. Fizjoterapeuta nauczy Cię podstawowych ćwiczeń. Mimo, że niektóre z nich mogą wydawać się bolesne, kluczowe jest rozpocząć je tak szybko, jak to tylko możliwe. Pamiętaj: nie utrzymuj stawu kolanowego zbyt długo w jednej pozycji. Ruch broni przed usztywnieniem i bólem – najwięcej powikłań bierze się z bezruchu.
W zależności od postępów w rehabilitacji, powrót do pełni zdrowia po artroskopowej rekonstrukcji więzadła krzyżowego przedniego (ACL) może zająć od 6 do nawet 12 miesięcy.
Zalety artroskopowej rekonstrukcji więzadła krzyżowego
Największą zaletą artroskopowej rekonstrukcji więzadła krzyżowego przedniego (ACL) jest niewielka inwazyjność całej procedury. Dzięki zastosowaniu tej metody chirurg zostawia na skórze dwa lub trzy niewielkie otwory (o maksymalnej średnicy czterech centymetrów) i nie ma konieczności otwierania całego stawu kolanowego.
W ten sposób pacjent odczuwa dużo mniejsze dolegliwości bólowe po operacji, które można uśmierzyć za pomocą powszechnie dostępnych leków przeciwbólowych.
Umożliwia to szybkie podjęcie rehabilitacji i maksymalnie szybki powrót do aktywności ruchowej i sportowej.