Umów wizytę telefonicznie

Artroskopia barku

Artroskopia barku to najpopularniejszy sposób radzenia sobie z problemami tego unikalnego stawu. Małoinwazyjna metoda leczenia barku minimalizuje ryzyko powikłań i pozwala na znacznie szybszy powrót do pełnej aktywności.

Ortopeda

Artroskopia barku – wskazania do zabiegu

Głównymi wskazaniami do artroskopii barku są urazy lub przeciążenia tegoż stawu, takie jak:

  • zapalenie kaletki podbarkowej;
  • rozerwanie pierścienia rotatorów;
  • zmiany zwyrodnieniowe stawu barkowo-obojczykowego;
  • przewlekłe zapalenie błony maziowej;
  • niestabilność stawu ramiennego;
  • obecność ciał wolnych wewnątrz stawu.

W trakcie artroskopii barku chirurg dokonuje naprawy struktur stawu, które uległy uszkodzeniu. Zwykle chodzi o wygładzenie zdeformowanych elementów chrząstki stawowej lub usunięcie patologicznie przerośniętej błony maziowej.

Podstawą do przeprowadzenia artroskopii barku jest pozytywna kwalifikacja lekarza ortopedy. W trakcie konsultacji w enel-sport lekarz przeprowadza badanie i wywiad, dzięki czemu stawia wstępną diagnozę. Dla jej potwierdzenia zlecana jest diagnostyka obrazowa: badanie rezonansem magnetycznym lub badanie ultrasonograficzne.

Artroskopia barku – przebieg zabiegu

Po pozytywnej kwalifikacji ortopedycznej oraz konsultacji anestezjologicznej, Pacjent może zostać poddany zabiegowi. Jest on wykonywany na sali operacyjnej w znieczuleniu ogólnym lub miejscowym.

W trakcie operacji pacjent może być ułożony w dwóch pozycjach: pół-siedzącej lub leżącej, w zależności od wykonywanej procedury. Następnie do wnętrza jego stawu chirurg wprowadza minikamerę i narzędzia. Miejsce ich wprowadzenia jest okładane jałowym opatrunkiem, z kolei do wnętrza stawu jest wprowadzana sól fizjologiczna – co minimalizuje ryzyko infekcji.

W trakcie zabiegu lekarz ortopeda dokonuje oględzin barku, by potwierdzić lub wykluczyć postawioną wcześniej diagnozę, a następnie naprawia bądź usuwa uszkodzone struktury stawowe. Wszystko to dzieje się przy użyciu minikamery, połączonej z monitorem, na którym chirurg obserwuje wnętrze stawu. Cała operacja trwa od kilkunastu minut do maksymalnie dwóch godzin i jest nagrywana. W ten sposób lekarz ma możliwość dokładnej weryfikacji tego, co zostało wykonane podczas zabiegu.

Artroskopia barku – rehabilitacja po zabiegu

W zdecydowanej większości przypadków, po artroskopii barku Pacjent musi pozostać na oddziale pooperacyjnym co najmniej jeden dzień. To czas poświęcony na jego obserwację, ale także rozpoczęcie rehabilitacji. Wykwalifikowany fizjoterapeuta nauczy zakładania i zdejmowania temblaka lub stabilizatora. Pamiętaj: pod żadnym pozorem nie przesuwaj i nie przenoś niczego operowaną kończyną!

Rehabilitacja po artroskopii barku jest niezbędna do uzyskania pełnego efektu. Fizjoterapeuta nauczy Cię podstawowych ćwiczeń: biernego zginania ramienia, rotacji do wewnątrz czy ruchu wspomaganego kijkiem nad głową. Mimo, że niektóre z nich mogą wydawać się bolesne, kluczowe jest rozpocząć je tak szybko, jak to tylko możliwe. Pamiętaj: wykonuj tylko ćwiczenia zalecone przez fizjoterapeutę. Nie modyfikuj ich i nie dokładaj kolejnych.

W zależności od stopnia zaawansowania samego zabiegu oraz postępów w rehabilitacji, powrót do pełni zdrowia po artroskopii barku powinien zająć nawet do 6 miesięcy.

Zalety artroskopii barku

Największą zaletą artroskopii barku jest niewielka inwazyjność całej procedury. Dzięki zastosowaniu tej metody chirurg zostawia na skórze dwa lub trzy niewielkie otwory (o maksymalnej średnicy dwóch centymetrów) i nie ma konieczności otwierania całego stawu.

W ten sposób pacjent odczuwa dużo mniejsze dolegliwości bólowe po operacji, które można uśmierzyć za pomocą powszechnie dostępnych leków przeciwbólowych.

Zabieg artroskopowy barku to też znacznie mniejsze ryzyko infekcji i szybszy powrót do aktywności fizycznej.

 

Lekarze przeprowadzający operacje

ArtrodezaArtroskopia barkuArtroskopia kolanaArtroskopia nadgarstkaArtroskopowa rekonstrukcja więzadła krzyżowegoArtroskopowe szycie łąkotkiChirurgia ortopedycznaInternal BracingKorekcja palucha koślawego stopyOrtopediaOrtopedia - staw kolanowyOrtopedia - stopa i staw skokowyOrtopedia sportowaStabilizacja stawu skokowego