Artroskopia stawu kolanowego

Artroskopia kolana

Artroskopia stawu kolanowego to jeden z najczęściej przeprowadzanych zabiegów ortopedycznych w Polsce. Małoinwazyjna metoda leczenia kolana minimalizuje ryzyko powikłań i pozwala na znacznie szybszy powrót do pełnej aktywności.

Ortopeda

Artroskopia kolana – wskazania do zabiegu

Głównymi wskazaniami do artroskopowego zabiegu stawu kolanowego są urazy lub przeciążenia oraz zmiany zwyrodnieniowe stawu, takie jak na przyklad:

  • uszkodzenia łąkotek;
  • uszkodzenia, naderwanie lub zerwanie więzadeł krzyżowych;
  • uszkodzenia chrząstki stawowej;
  • martwica chrzęstno-kostna;
  • obecność ciał wolnych wewnątrz stawu.
  • inne

Powyższe urazy mogą wymagać zeszycia, częściowego wycięcia zdegenerowanej tkanki lub też jej rekonstrukcji. W trakcie artroskopii kolana lekarz może także oczyścić staw, a jeśli wymaga tego stan zdrowia pacjenta – dokonać przeszczepu tkanki lub chrząstki.

Podstawą do przeprowadzenia artroskopii kolana jest pozytywna kwalifikacja lekarza ortopedy. W trakcie konsultacji w enel-sport lekarz przeprowadza wywiad i badanie i badanie kliniczne, dzięki czemu stawia wstępną diagnozę. Dla jej potwierdzenia zlecana jest diagnostyka obrazowa: badanie RTG, rezonansem magnetycznym lub badanie ultrasonograficzne.

Artroskopia kolana przebieg zabiegu

Po pozytywnej kwalifikacji ortopedycznej oraz konsultacji anestezjologicznej, Pacjent może zostać poddany zabiegowi. Jest on wykonywany na sali operacyjnej w znieczuleniu przewodowym lub ogólnym (w zależności od decyzji anestezjologa).

Operowane kolano układa się na specjalnej podpórce, a następnie wprowadza do wnętrza stawu minikamerę i narzędzia. Miejsce ich wprowadzenia jest okładane jałowym opatrunkiem, z kolei do wnętrza stawu jest wprowadzana sól fizjologiczna – co minimalizuje ryzyko infekcji.

W trakcie zabiegu lekarz ortopeda dokonuje oględzin stawu kolanowego, by potwierdzić lub wykluczyć postawioną wcześniej diagnozę, a następnie naprawia bądź usuwa uszkodzone struktury stawowe. Wszystko to dzieje się przy użyciu minikamery, połączonej z monitorem, na którym chirurg obserwuje wnętrze stawu. Cała operacja trwa od kilkunastu minut do maksymalnie dwóch godzin i jest nagrywana. W ten sposób lekarz ma możliwość dokładnej weryfikacji tego, co zostało wykonane podczas zabiegu.

 

Artroskopia kolana rehabilitacja po zabiegu

W zdecydowanej większości przypadków, po artroskopii stawu kolanowego Pacjent musi pozostać na oddziale pooperacyjnym przez jeden dzień. To czas poświęcony na jego obserwację, ale także rozpoczęcie rehabilitacji. Wykwalifikowany fizjoterapeuta lub pielęgniarka pomogą usiąść na łóżku, a następnie wstać i wykonać pierwsze kroki w dniu po przeprowadzonym zabiegu. Pamiętaj: pod żadnym pozorem nie wstawaj z łóżka samodzielnie!

 

Rehabilitacja po artroskopii kolana jest niezbędna do uzyskania pełnego efektu. Fizjoterapeuta nauczy chodzić o kulach, pokonywać przy ich pomocy krótkie odcinki, a także poruszać się po schodach. Następnym etapem są ćwiczenia wzmacniające mięśnie i zwiększające ruchomość stawu. Mimo, że niektóre z nich mogą wydawać się bolesne, kluczowe jest rozpocząć je tak szybko, jak to tylko możliwe. Ćwiczenia zaproponowane przez wykwalifikowanego fizjoterapeutę nie mogą uszkodzić operowanego stawu.

W zależności od stopnia zaawansowania samego zabiegu oraz postępów w rehabilitacji, powrót do pełni zdrowia po artroskopii kolana powinien zająć od 6 tygodni do 6 miesięcy.

Zalety artroskopii kolana

Największą zaletą artroskopii stawu kolanowego jest niewielka inwazyjność całej procedury. Dzięki zastosowaniu tej metody chirurg zostawia na skórze dwa lub trzy niewielkie otwory (o maksymalnej średnicy dwóch centymetrów) i nie ma konieczności otwierania całego stawu.

W ten sposób pacjent odczuwa dużo mniejsze dolegliwości bólowe po operacji, które można uśmierzyć za pomocą powszechnie dostępnych leków przeciwbólowych.

Zabieg artroskopii kolana to też znacznie mniejsze ryzyko infekcji, szybka rehabilitacja, a dzięki temu także szybszy powrót do aktywności fizycznej.

Lekarze przeprowadzający operacje

Artroskopia kolanaArtroskopia stawu biodrowegoArtroskopowe szycie łąkotkiEndoproteza stawu biodrowegoOrtopediaOrtopedia - staw biodrowyOrtopedia - staw kolanowyOrtopedia sportowa
Artroskopia kolanaArtroskopia nadgarstkaArtroskopowa rekonstrukcja więzadła krzyżowegoArtroskopowe szycie łąkotkiChirurgia rękiOrtopediaOrtopedia - nadgarstek i rękaOrtopedia - staw kolanowyOrtopedia - staw łokciowyOrtopedia - stopa i staw skokowyOrtopedia sportowaRekonstrukcja ścięgna Achillesa
Artroskopia kolanaArtroskopowa rekonstrukcja więzadła krzyżowegoEndoproteza stawu biodrowegoEndoproteza stawu kolanowegoOrtopediaOrtopedia - staw kolanowy
Artroskopia kolanaArtroskopia stawu biodrowegoArtroskopia stawu skokowegoArtroskopowa rekonstrukcja więzadła krzyżowegoChirurgia ortopedycznaEndoproteza stawu biodrowegoEndoproteza stawu kolanowegoOrtopediaOrtopedia - staw biodrowyOrtopedia - staw kolanowyOrtopedia sportowa
ArtrodezaArtroskopia barkuArtroskopia kolanaArtroskopia nadgarstkaArtroskopowa rekonstrukcja więzadła krzyżowegoArtroskopowe szycie łąkotkiChirurgia ortopedycznaInternal BracingKorekcja palucha koślawego stopyOrtopediaOrtopedia - staw kolanowyOrtopedia - stopa i staw skokowyOrtopedia sportowaStabilizacja stawu skokowego
Artroskopia kolanaOrtopediaOrtopedia - staw kolanowyOrtopedia - staw łokciowyOrtopedia - stopa i staw skokowyOrtopedia sportowa
Artroskopia kolanaOrtopediaOrtopedia - staw kolanowyOrtopedia - stopa i staw skokowy