Medycyna sportowa
Medycyna sportowa – czym się zajmuje lekarz medycyny sportowej? Badania lekarskie dla sportowców
Medycyna sportowa, inaczej medycyna aktywności ruchowej, to interdyscyplinarna dziedzina, która obejmuje szeroko rozumianą aktywnością fizyczną człowieka. Zajmuje się zapobieganiem, rozpoznawaniem i leczeniem urazów oraz schorzeń związanych z uprawianiem rozmaitych dyscyplin sportu. Jesteś zawodnikiem lub trenujesz amatorsko i chcesz skontrolować stan zdrowia, by dobrze przygotować się do zawodów sportowych? Możesz umówić się na wizytę u lekarza medycyny sportowej m.in. w naszym Centrum Medycznym enel-sport.
Lekarz medycyny sportowej – czym się zajmuje? Wsparcie dla zawodowców i amatorów
Lekarz medycyny sportowej to specjalista, który na podstawie odpowiednich badań diagnostycznych kontroluje zmiany zachodzące w organizmie człowieka pod wpływem uprawiania danej dyscypliny sportowej. Z jego pomocy mogą korzystać zawodowi sportowcy, jak również osoby uprawiające sport czysto rekreacyjnie na każdym poziomie zaawansowania. Lekarza medycyny sportowej może odwiedzić każdy, kto chce wykluczyć przeciwwskazania do uprawiania określonej dyscypliny, uzyskać ocenę układu:
- sercowo-naczyniowego,
- oddechowego,
Warto dodać, że konsultacje u lekarza medycyny sportowej są przeznaczone nie tylko dla dorosłych, ale też dzieci i młodzieży, która zaczyna przygodę ze sportem wyczynowym lub amatorskim. Jak wiadomo, to właśnie w młodym wieku jesteśmy szczególnie narażeni na różne urazy i kontuzje. Lekarz ten wydaje również orzeczenia o braku przeciwwskazań do uprawiania sportu.
Okresowe badania kontrolne dla osób uprawiających sport – profilaktyka zdrowotna
Medycyna sportowa pozwala pacjentom skorzystać z najnowocześniejszych technologii użytych w urządzeniach diagnostycznych, leczniczych i kontrolnych. W przypadku osób aktywnych fizycznie szczególnie polecanym badaniem jest USG narządu ruchu, które umożliwia ocenę stanu mięśni, więzadeł i stawów.
Zawodnicy uczestniczący w treningach i zawodach organizowanych przez polskie związki sportowe muszą wykonywać regularne badania specjalistyczne i diagnostyczne, w celu uzyskania orzeczenia lekarskiego o stanie zdrowia. Orzeczenie wydaje lekarz specjalista w dziedzienie medycyny sportowej, a także lekarz podstawowej opieki zdrowotnej na podstawie profilaktycznego badania lekarskiego (bilansu zdrowia) – w przypadku dzieci i młodziezy do ukończenia 19. roku życia oraz na podstawie posiadanej dokumentacji medycznej – w przypadku zawodników między 19. a 23. rokiem życiem.
Do badan, które powinni wykonać zawodnicy w celu otrzymania orzeczenia lekarskiego, zaliczamy:
- ogólne badanie lekarskie wraz z oceną stanu uzębienia i oceną ostrości wzroku przy pomocy tablic Snellena,
- badanie ortopedyczne,
- badania elektrokardiograficzne,
- pomiary antropometryczne,
- badanie morfologii krwi obwodowej,
- oznaczenie stężenia glukozy w surowicy krwi,
- badanie ogólne moczu.
Dodatkowo osoby, które planują uprawiać płetwonurkowanie, powinny co 24 miesiące wykonywać badania spirometryczne, a osoby zainteresowane sportami walki – udać się na konsultację neurologa.
Podstawowe badania okresowe wykonuje się co 12 miesięcy. Jeśli wymaga tego stan zdrowia lub uprawiana dyscyplina, zawodnicy do ukończenia 16. roku życia powinni wykonywać dodatkowo co 6 miesięcy ogólne badanie lekarskie, badanie oropedyczne oraz pomiary antropometryczne.
Wskazania do wizyty u specjalisty medycyny sportowej
Warto odwiedzić lekarza medycyny sportowej, jeśli jesteś stałym bywalcem siłowni, chętnie pływasz na basenie, czy ćwiczysz sali gimnastycznej. Skorzystanie z usług specjalisty jest wskazane również wtedy, gdy prowadziłeś dotąd bierny tryb życia i dopiero rozpoczynasz przygodę ze sportem. Uczestniczysz w półmaratonach, maratonach, triathlonach, biegach na orientację i nie wiesz, czy nie przeciążasz swojego organizmu? Również i w tym przypadku medycyna sportowa może zaoferować Ci wiele korzystnych rozwiązań. Podobnie, jeśli doświadczyłeś kontuzji i chcesz się upewnić, czy możesz wrócić już do dawnej aktywności fizycznej.
Jeżeli w trakcie ćwiczeń odczuwasz ból, zauważasz obrzęk stawów, dochodzi do ich niestabilności i blokowania, również i wtedy powinieneś skorzystać z pomocy eksperta.
Medycyna sportowa – umów się na konsultację lekarską
Jeśli chcesz skontrolować efekty stosowanych metod treningowych, wyleczyć kontuzje i urazy powstałe w wyniki uprawiania sportu lub dopiero wdrożyć aktywność fizyczną do swojego życia, nie zwlekaj i przyjdź na konsultację do naszej placówki. Gwarantujemy profesjonalne i indywidualne podejście oraz przyjazną atmosferę. Skorzystaj z naszej oferty już dziś i zadbaj o zdrowie!