Badanie USG klatki piersiowej – jam opłucnowych
Badanie USG klatki piersiowej. Wskazania do USG jam opłucnowych.
USG jam opłucnowych pozwala zobrazować struktury anatomiczne klatki piersiowej i śródpiersia. To bezpieczne i bezbolesne badanie diagnostyczne dostępne również w naszym Centrum Medycznym enel-sport pozwala wykryć wiele zmian zapalnych i chorób płuc. USG klatki piersiowej jest wykonywane zarówno w diagnostyce płuc u kobiet, jak i u mężczyzn.
Co to jest USG klatki piersiowej/jam opłucnowych i jak przebiega badanie?
USG klatki piersiowej to nieinwazyjne badanie, które pozwala zobrazować struktury anatomiczne w tym obszarze i uwidocznić niepokojące zmiany jak np. nadmierne gromadzenie się płynu w jamie opłucnej. Badanie USG jest przeprowadzane u pacjenta, który przyjmuje pozycję leżącą i mają odsłoniętą klatkę piersiową. Podczas procedury pacjent nie odczuwa żadnego dyskomfortu. Lekarz nakłada na powierzchnię skóry pacjenta żel, który ułatwia wykonanie badania ultrasonograficznego. Warto dodać, że głowice USG używane w naszym ośrodku cechuje wysoka czułość i szeroki zakres częstotliwości.
Za pomocą ultradźwięków specjalista może obejrzeć na monitorze zmian w płucach. Wynik (opis i zdjęcia) są dostępne dla pacjenta natychmiastowo po zakończeniu badania USG płuc. Jako że ultrasonografia nie pozwala wykryć głębszych zmian w płucach, w niektórych przypadkach warto dodatkowo poddać się badaniu RTG (umożliwia ono rozpoznanie zmian nowotworowych w głębokich partiach płuc).
Co wykrywa badanie USG jam opłucnowych?
Badanie USG klatki piersiowej/jam opłucnowych jest pomocne w diagnostyce wielu poważnych schorzeń, takich jak np.:
- zapalenie płuc,
- odma opłucnowa,
- zatorowość płucna,
- ropniak opłucnej,
- stłuczenie płuc,
- obrzęk płuc.
Dzięki USG płuc można stwierdzić obecność powikłań po chorobie COVID-19, grypie lub różnych infekcjach.
Jakie są wskazania do USG płuc? Płyn w jamie opłucnej
Jeśli chodzi o wskazania do USG klatki piersiowej, warto wykonać badanie rentgenowskie przy wystąpieniu następujących objawów:
- przewlekłe bóle w klatce piersiowej,
- uciążliwy kaszel,
- problemy z oddychaniem,
- obecność krwi podczas kaszlu.
Badanie ultrasonograficzne płuc zalecane jest przez lekarza szczególnie urazie klatki piersiowej. Wskazaniem do badania jest też podejrzenie zalegania nadmiaru płynu w obrębie płuc.
USG klatki piersiowej/jam opłucnowych. Jak się przygotować do badania ultrasonograficznego?
Jak pacjent powinien przygotować się do ultrasonografii? Badanie USG klatki piersiowej nie wymaga szczególnych przygotowań, ze względu na wysoki profil bezpieczeństwa może być przeprowadzone również u kobiet w ciąży.