Rezonans magnetyczny głowy

MRI głowy – kiedy wykonać rezonans magnetyczny głowy? Co pozwala wykryć to badanie?

Możliwość zobrazowania struktur wewnętrznych ciała jest bardzo ważna przy diagnostyce wielu schorzeń. W przypadku podejrzenia nieprawidłowości ze strony układu nerwowego i mózgu najskuteczniejszym i najbezpieczniejszym badaniem jest rezonans magnetyczny głowy. Przybliżamy, czym jest to badanie, jakie są wskazania do jego przeprowadzenia i jakie schorzenia można wykryć na podstawie otrzymanych wyników.

Na czym polega to badanie?

Rezonans magnetyczny jest badaniem diagnostycznym wykorzystywanym przez różne dziedziny medycyny. Metoda ta bywa określana również skrótami, takimi jak RM lub MRI, pochodzącymi od angielskich słów magnetic resonance imaging.

Aby wyjaśnić, na czym polega rezonans magnetyczny, należy wspomnieć, że w każdej komórce ludzkiego ciała znajdują się atomy wodoru. Technologia tego badania wykorzystuje ich właściwości fizyczne. Cząsteczki te reagują na pole elektromagnetyczne. Pod wpływem działania fal elektromagnetycznych emitowanych przez specjalistyczne urządzenie reagują one w specyficzny sposób, odmienny dla różnych struktur organizmu. Następnie fale emitowane przez naładowane protony zostają zarejestrowane przez aparat do rezonansu i przekształcane w bardzo szczegółowe obrazy. Co ważne, pole elektromagnetyczne nie wykazuje szkodliwego działania na tkanki.

Jakie struktury głowy obrazuje badanie rezonansu magnetycznego?

Badanie rezonansu znajduje zastosowanie przy każdej części ciała. Ponieważ bardzo dobrze uwydatnia zarówno elementy kostne, jak i tkanki miękkie, znajduje szczególne zastosowanie w diagnostyce nieprawidłowości w obrębie elementów wewnętrznych w rejonie głowy.

Rezonans magnetyczny głowy pozwala na bardzo dokładne obrazowanie m.in.:

  • struktur mózg – układu naczyniowego;
  • innych elementów ośrodkowego układu nerwowego i naczyniowego, w tym m.in. rdzenia kręgowego, nerwów czaszkowych;
  • elementów narządu wzroku, struktur oczodołów;
  • narządu słuchu i równowagi.

Co można wykrywać na podstawie badania MRI? Wskazania

Badanie wykonuje się w celu diagnostyki oraz kontroli skuteczności prowadzonego leczenia i postępu schorzeń w rejonie głowy i twarzoczaszki. Wskazaniami do wykonania MRI głowy jest podejrzenie lub kontrola w przypadku nieprawidłowości, takich jak np.:

  • guzy mózgu,
  • tętniaki,
  • udary,
  • zmiany zwyrodnieniowe,
  • wady wrodzone mózgu,
  • choroby przysadki mózgowej,
  • schorzenia oczodołów,
  • malformacje naczyniowe,
  • stany zapalne,
  • zaburzenia krążenia czaszkowego,
  • choroby otępienne,
  • stwardnienie rozsiane,
  • choroba moyamoya,
  • zmiany pourazowe głowy.

Przy jakich objawach należy wykonać rezonans magnetyczny głowy?

Rezonans magnetyczny jest badaniem diagnostycznym, dlatego Pacjent może otrzymać skierowanie lub poddać się badaniu prywatnie (bez skierowania), także przy niepokojących objawach, takich jak np.:

  • nawracające bóle i zawroty głowy;
  • zaburzenia słuchu, szumy uszne;
  • problemy ze wzrokiem;
  • zaburzenia pamięci, dekoncentracja;
  • zakłócenia w przewodnictwie nerwowym, m.in. nieprawidłowa reakcja na bodźce.

Jak należy się przygotować do badania? O czym poinformować lekarza?

Należy założyć odzież, która nie posiada metalowych elementów, a także zrezygnować z aplikacji makijażu czy lakieru do włosów, ponieważ kosmetyki mogą zawierać drobinki metali. Tuż przed badaniem należy zdjąć wszystkie metalowe elementy – biżuterię, spinki do włosów, ruchome protezy itd. Osobę wystawiającą skierowanie i wykonującą rezonans należy poinformować o ewentualnej obecności implantów zębowych oraz innych elementach metalowych.

W przypadku badania MR z kontrastem należy posiadać aktualny wynik badania poziomu kreatyniny.

Jak przebiega MRI? Czego Pacjent może się spodziewać w trakcie badania?

Rezonans magnetyczny głowy wykonywany jest w pozycji leżącej, w przeznaczonym do tego celu tunelu. Należy pozostawać bez ruchu, co umożliwia uzyskanie precyzyjnych obrazów. Aparat do rezonansu generuje umiarkowane dźwięki. W trakcie badania Pacjent może zostać poproszony o wykonywanie poleceń, np. niewielkiej zmiany pozycji. Badanie trwa od 20 do 60 minut.

Kiedy wykonuje się rezonans głowy z kontrastem?

Wskazaniem do wykonania rezonansu magnetycznego z kontrastem zwykle jest podejrzenie nieprawidłowości, które mogą nie być widoczne bez kontrastu, np. różnicowanie guzów, ocean aktywności zmian w przebiegu stwardnienia rozsianego. Decyzję o takim badaniu podejmuje lekarz. Reakcja alergiczna po podaniu kontrastu zdarza się niezwykle rzadko, ale dla bezpieczeństwa należy przynajmniej pół godziny po badaniu pozostać w placówce.

Czy pole magnetyczne jest bezpieczne? Przeciwwskazania do MRI głowy

Rezonans magnetyczny to badanie nieinwazyjne i bezbolesne. Wykonujemy badanie także u kobiet ciężarnych i małych dzieci. Pole elektromagnetyczne nie oddziałuje na tkanki tak, jak to ma miejsce w przypadku tomografii komputerowej czy prześwietleń rentgenowskich opartych o działanie promieniowania jonizującego. Tym samym rezonans magnetyczny głowy to badanie nie tylko skuteczne, ale też bezpieczne, dzięki czemu może być często wykonywane. Niemniej jednak metoda ta nie zawsze znajduje zastosowanie. Badania nie przeprowadza się u osób posiadających metalowe elementy w ciele, w tym u Pacjentów z rozrusznikiem serca.

Problemem może okazać się też przeprowadzenie badania u osób cierpiących na klaustrofobię lub bardzo małych dzieci, które nie potrafią pozostać bez ruchu. Wówczas wskazane może być podanie środków uspokajających.

Niekiedy przeszkodą jest również stosunkowo wysoka cena rezonansu magnetycznego. Lekarz w ramach NFZ wystawia skierowanie na rezonans magnetyczny głowy tylko, gdy zachodzi wyraźna potrzeba i gdy inne metody diagnostyczne są niewystarczające. Można jednak zdecydować się na wykonanie badania prywatnie.