Trening EMS – czy tak będą wyglądać treningi w przyszłości?
EMS – czyli elektryczna stymulacja mięśni – jeszcze niedawno stosowana była tylko jako metoda fizjoterapii urazów oraz chorób mięśni. Od pewnego czasu popularne stały się jednak treningi EMS, wykonywane w celu redukcji tkanki tłuszczowej, poprawy wytrzymałości mięśniowej czy redukcji cellulitu. Na czym konkretnie polega trening EMS? Sprawdzamy!
Z tekstu dowiesz się:
- co to jest EMS i jakie zastosowanie ma w fizjoterapii,
- na czym polega trening EMS,
- dlaczego warto wybrać się na trening EMS,
- jakie efekty daje trening EMS,
- czy istnieją jakieś przeciwwskazania do treningu EMS,
- czy trening EMS generuje jakieś skutki uboczne,
- czy dzięki EMS można skutecznie wymodelować ciało.
EMS (ang. electrical muscle stimulation) – czyli elektryczna stymulacja mięśni – to jedna z często stosowanych we współczesnej fizjoterapii metod leczenia przeciążeń, uszkodzeń, kontuzji i chorób mięśniowych.
EMS w fizjoterapii – co to jest i kiedy się go wykorzystuje?
Podczas zabiegu EMS wykonywanego jako metoda rehabilitacji wykorzystuje się płaskie elektrody przyczepiane do danego mięśnia oraz urządzenie wytwarzające impulsy elektryczne, pobudzające włókna mięśniowe i stymulujące nerwy w danym obszarze. W taki sposób można wywołać kontrolowane skurcze mięśni w całym ciele. Co ważne, są to skurcze podobne do naturalnych.
Aby zabieg EMS przynosił odpowiednie efekty lecznicze, ważny jest zarówno odpowiedni przebieg impulsu, jak i jego właściwa częstotliwość oraz natężenie. Jeśli te parametry są prawidłowe, skutkami zabiegu są:
- szybsze usuwanie szkodliwych produktów przemiany materii,
- poprawa krążenia krwi,
- wzrost aktywności biologicznej komórek budujących mięśnie,
- lepsza wydolność wysiłkowa mięśni,
- usprawnienie pracy układu limfatycznego,
- normalizacja napięcia mięśniowego.
Zabiegi EMS znajdują zastosowanie u pacjentów z różnego rodzaju zespołami bólowymi (kręgosłupa, ramion, nóg, brzucha, szyi), migreną, neuralgią, neuropatią obwodową, spastycznością mięśni, zanikami mięśniowymi, nietrzymaniem moczu czy zespołem jelita drażliwego. Wykonuje się je u kobiet po przebytych porodach (rehabilitacja mięśni dna miednicy), a także u mężczyzn z zaburzeniami erekcji oraz po operacjach prostaty.
Trening EMS – co to jest?
W ostatnim czasie zabiegi elektrostymulacji mięśniowej zyskują popularność jako uzupełniający element treningowy sportowców – zarówno wyczynowych, jak i amatorów. Na czym polega trening EMS? Otóż wykonująca go osoba zakłada specjalną kamizelkę, pas biodrowy oraz opaski na uda i ramiona, do których przyczepione są emitujące impulsy elektrody. W takim ekwipunku (jest on lekki i nie krępuje ruchów) wykonuje się ćwiczenia zalecone przez trenera lub terapeutę.
Trening EMS – czy warto?
Według specjalistów 20-minutowy trening EMS zastępuje nawet 3-godzinne zajęcia na siłowni. Warto pamiętać, że w jego trakcie wykonuje się z reguły dość proste, mało obciążające ćwiczenia – EMS polega na pobudzaniu pracy mięśni przez impulsy elektryczne, więc bardzo intensywny wysiłek fizyczny nie jest już potrzebny.
Dodatkowo, cały trening EMS wykonywany jest pod okiem instruktora lub trenera – kontroluje on technikę ćwiczeń, monitoruje ich przebieg i postępy osoby ćwiczącej. Dzięki temu zdecydowanie zmniejsza się ryzyko wystąpienia przeciążeń czy kontuzji.
Trening EMS – efekty
Trening EMS to rozwiązanie dla osób, którym zależy na szybkich efektach możliwych do uzyskania w krótkim czasie. Przyjmuje się, że trening EMS wykonuje się około raz w tygodniu – pierwsze rezultaty można niekiedy zaobserwować już po jednych zajęciach, a bardziej zaawansowane – po około 4-6 tygodniach.
Jakie są konkretne efekty treningu EMS? Zalicza się do nich przede wszystkim poprawę wydolności fizycznej oraz wytrzymałości mięśni.
Trening EMS – przeciwwskazania
Choć co do zasady trening EMS jest bezpieczny i bezbolesny, to jednak nie jest wskazany dla wszystkich osób. Nie powinien on być wykonywany przez osoby ze schorzeniami serca, wszczepionym rozrusznikiem serca, nieuregulowanym nadciśnieniem oraz padaczką. Przeciwwskazaniem do treningu EMS są aktywne stany zapalne i infekcje, zwłaszcza te przebiegające z gorączką. Niewskazany jest również u kobiet podczas miesiączki oraz spodziewających się dziecka.
Trening EMS – skutki uboczne
W doniesieniach naukowych nie stwierdzono jak dotąd występowania skutków ubocznych po treningu EMS, oczywiście u osób, u których nie ma przeciwwskazań do jego przeprowadzania. Można więc zakładać, że jest to procedura bezpieczna.
EMS jako metoda modelowania ciała
W ostatnim czasie zabiegi elektrostymulacji mięśni EMS znajdują zastosowanie nie tylko jako metoda rehabilitacyjna lub treningowa, ale także jako metoda modelowania ciała, z której chętnie korzystają przede wszystkim kobiety. Emitujące impulsy elektrody można umieścić w newralgicznych partiach ciała, takich jak brzuch, pośladki czy uda. Impulsy elektryczne powodują lipolizę (rozkład) tkanki tłuszczowej jako głównej substancji energetycznej dla mięśni, które kurcząc się, wykonują określoną pracę. Dzięki temu możliwe są wyraźne zmniejszenie ilości tkanki tłuszczowej nagromadzonej w okolicach brzucha czy pośladków, ujędrnienie skóry oraz redukcja cellulitu.
Co ważne, zwraca się uwagę na fakt, że redukcja tkanki tłuszczowej okolic brzucha – choć wykonywana głównie w celach estetycznych – może mieć także pozytywne rezultaty zdrowotne. Nagromadzenie tkanki tłuszczowej w tym obszarze zwiększa bowiem ryzyko m.in. chorób serca, miażdżycy, zaburzeń mięśniowo-stawowych, a nawet niektórych nowotworów.