Porady medyczne

Co to jest artroskopia kolana?

 

Autor: Redakcja enel-sport
Data publikacji: 20.04.2020

Artroskopia kolana to mało inwazyjny zabieg z zakresu chirurgii ortopedycznej, który wykonuje się u pacjentów z różnego rodzaju schorzeniami i urazami kolan. Może mieć on zarówno charakter diagnostyczny, jak i leczniczy. Niezależnie od przyczyny wymaga jednak odpowiedniego przygotowania i rehabilitacji.

Z tekstu dowiesz się:

  • co to jest artroskopia kolana,
  • na czym polega artroskopia kolana,
  • kiedy można chodzić po artroskopii kolana,

Kolano jest największym stawem w organizmie człowieka, wyjątkowo narażonym na przeciążenia wynikające z codziennego funkcjonowania. Ta jego cecha, w połączeniu z pewnymi niekorzystnymi czynnikami, np. takimi jak nadwaga czy otyłość, zwiększa ryzyko powstania zmian zwyrodnieniowych. U osób aktywnych fizycznie często spotykane są urazy kolana – skręcenia i zwichnięcia, złamanie rzepki, pęknięcie łąkotek czy uszkodzenia więzadeł. We wszystkich tych przypadkach jako skuteczna i mało inwazyjna metoda leczenia sprawdza się artroskopia kolana.

Artroskopia kolana – co to jest?

Artroskopia – czyli wziernikowanie stawu kolanowego – to mało inwazyjny zabieg z zakresu chirurgii ortopedycznej, który, w zależności od typu schorzenia lub urazu oraz indywidualnego stanu pacjenta, wykonuje się w ramach chirurgii jednego dnia lub z kilkudniową hospitalizacją. Artroskopia może mieć charakter diagnostyczny – wówczas służy ocenie poszczególnych struktur anatomicznych w obrębie stawu kolanowego – lub leczniczy – w takich sytuacjach lekarz usuwa lub naprawia uszkodzone struktury stawu.

Artroskopia kolana – na czym polega?

Artroskopię kolana zazwyczaj przeprowadza się w znieczuleniu podpajęczynówkowym, choć w niektórych przypadkach konieczne może być zastosowanie znieczulenia ogólnego. W trakcie zabiegu lekarz wykonuje w obrębie stawu niewielkie nacięcia, przez które wprowadza niezbędne narzędzia, a także artroskop, czyli elastyczny przewód zakończony miniaturową kamerką. Obraz wnętrza stawu lekarz obserwuje więc na monitorze.

Wśród procedur leczniczych, które mogą zostać wykonane w trakcie artroskopii stawu kolanowego, można wymienić:

  • całkowite usunięcie uszkodzonej łąkotki,
  • szycie łąkotki,
  • usunięcie uszkodzonych fragmentów więzadeł,
  • rekonstrukcja więzadeł,
  • usunięcie bony maziowej,
  • przeszczep chrząstki stawowej,
  • uwolnienie troczków rzepki.

Oczywiście, tak jak w przypadku każdego zabiegu, również po artroskopii stanu kolanowego mogą się pojawić powikłania. Do tych występujących najczęściej zalicza się głównie infekcje pooperacyjne, krwiaki śródstawowe, uszkodzenia chrząstki czy zakrzepicę głębokich naczyń żylnych.

Artroskopia kolana – kiedy można chodzić?

Wielu pacjentów zastanawia się, czy po artroskopii kolana można chodzić. Pytanie jednak powinno dotyczyć raczej tego, kiedy można powrócić do aktywności fizycznej. Głównym celem zabiegu jest usunięcie przyczyn dolegliwości bólowych u pacjenta oraz przywrócenie mu jak największej sprawności, a kluczowa w tej kwestii jest rehabilitacja po zabiegu. Zaczyna się ona w zasadzie już pierwszego dnia po operacji:

  • Pierwszy etap trwa do trzeciego tygodnia po zabiegu – w tym czasie staw kolanowy powinien być chroniony przed obciążeniami, więc pacjent powinien się poruszać, korzystając z kul.
  • Drugi etap rehabilitacji trwa od trzeciego do szóstego tygodnia po operacji. W tym czasie prowadzi się działania mające na celu przywrócenie utraconej masy mięśniowej, zakresu ruchów oraz sprawności kończyny niezbędnej do codziennego funkcjonowania. Kolano może być wówczas stopniowo obciążane.
  • Trzeci etap rehabilitacji kończy się w dwunastym tygodniu po zabiegu. W tym czasie następuje pełny powrót pacjenta do sprawności i można wrócić do regularnego uprawianie sportu.

Rehabilitacja powinna być prowadzona przez doświadczonych fizjoterapeutów i dopasowana do indywidualnego stanu oraz możliwości pacjenta.

Źródła:

https://www.mp.pl/pacjent/badania_zabiegi/165090,artroskopia-kolana