Rehabilitacja stomatologiczna
Rehabilitacja stomatologiczna to dział rehabilitacji medycznej zajmujący się poprawą funkcjonalności ruchu w obrębie układu czaszkowo-szyjno-żuchwowego. Wpływa również na zmniejszenie dolegliwości bólowych w tym rejonie twarzy. Fizjoterapia stomatologiczna to w Polsce jeszcze stosunkowo mało znana dziedzina medycyny. Jednak ze względu na swój praktyczny charakter zdobywa coraz większą popularność.
Rehabilitacja stomatologiczna od dłuższego czasu intensywnie się rozwija. Ogólnym celem tej dziedziny jest usprawnianie funkcjonowania chorych dzięki ćwiczeniom i zabiegom. Dotyczy to zarówno schorzeń przewlekłych, wrodzonych, jak i deficytów, które powstały na skutek wypadku. Rehabilitacja stomatologiczna w Warszawie jest dostępna między innymi w placówkach enel-sport.
Rehabilitacja stomatologiczna
– kiedy zgłosić się do lekarza?
Do konsultacji specjalisty i podjęcia rehabilitacji stomatologicznej powinny skłonić:
- wady zgryzu i postawy,
- urazy mechaniczne (wypadek, uderzenie, upadek),
- zmiany pooperacyjne w obrębie narządu żucia,
- zwyrodnienie stawu,
- ból zębów,
- ból żuchwy, szczęki, jamy ustnej, twarzy albo całej głowy,
- odsłanianie się szyjek zębów,
- pęknięcia zębów, problemy ze szkliwem,
- szumy uszne, przytykanie uszu,
- upośledzone przełykanie, żucie, ziewanie,
- kłopoty z otwieraniem i zamykaniem ust,
- przeskakiwanie żuchwy,
- stany zapalne w obrębie twarzoczaszki,
- łzawienie oczu, rozsadzanie gałki ocznej,
- problem z obgryzaniem paznokci,
- noszenie aparatu ortodontycznego.
Co ciekawe, również zmiany w miednicy i kręgosłupie mogą stać się przyczyną konieczności podjęcia zabiegów rehabilitacji stomatologicznej. Wpływa na to zależność pomiędzy zmianami w stawach skroniowo-żuchwowych i wadami postawy (nawet płaskostopiem). W tej sytuacji dobrym wyjściem jest też rehabilitacja ortopedyczna dla dorosłych. Warto zbadać w tym celu cały organizm i pomóc mu w codziennym funkcjonowaniu.
Rehabilitacja stomatologiczna Warszawa – jak przebiega wizyta?
Z reguły rehabilitację stomatologiczną poprzedza konsultacja ze specjalistą. Do wizyty nie trzeba się specjalnie przygotowywać – polega ona na szczegółowym wywiadzie i wykonaniu w gabinecie kilku testów klinicznych.
Co sprawdza specjalista, zanim skieruje nas na rehabilitację stomatologiczną?
- mobilność żuchwy,
- zakres ruchu stawów skroniowo-żuchwowych,
- ewentualne odgłosy wydawane przez staw skroniowo-żuchwowy,
- stan uzębienia,
- stan języka,
- tkliwość mięśni.
Zabiegi rehabilitacji stomatologicznej są prowadzone również przed zabiegami operacyjnymi w obrębie twarzoczaszki i po tych zabiegach. Pozwalają zregenerować stawy i zapobiec dyskomfortowi pacjenta. Często w skład zespołu rehabilitacyjnego wchodzi kilka osób o różnej specjalności, na przykład:
- protetyk,
- stomatolog,
- ortodonta,
Współpraca specjalistów daje maksimum szans na usprawnienie funkcjonalności tej okolicy ciała i skuteczne zapobieganie nawrotom dolegliwości.
Rehabilitacja stomatologiczna – metody leczenia
Terapie zależą od rodzaju schorzenia. Rehabilitacja stomatologiczna endodontyczna polega na niwelowaniu dolegliwości związanych ze stawem skroniowo-żuchwowym, na przykład przy otwieraniu ust. Z kolei rehabilitacja stomatologiczna ortodontyczna usuwa skutki uboczne noszenia aparatu ortodontycznego, czyli bóle głowy, bóle w obrębie twarzoczaszki, szumy uszne lub zawroty głowy.
W zależności od przyczyny problemu specjaliści zalecają różne formy rehabilitacji stomatologicznej. Do najpopularniejszych z nich należą:
- kinezyterapia – ćwiczenia, które wzmacniają mięśnie i ruchomość stawów. Nie zawsze dotyczą jedynie twarzy, częściej wykonuje się je także w okolicy kręgosłupa piersiowego oraz szyjnego;
- fizykoterapia – działa przeciwzapalnie oraz przeciwbólowo. Najczęściej stosowane zabiegi fizykoterapeutyczne to jonoforeza, terapia laserem i terapia ultradźwiękowa;
- terapia manualna – masaże twarzy oraz całej głowy, techniki rozluźniania mięśni oraz usprawniające ruch stawów;
- fizjoprofilaktyka – zestaw ćwiczeń opracowanych indywidualnie dla pacjenta przez fizjoterapeutę i obejmujących działania, które pacjent może sam wykonywać w domu. Najczęściej mają one za zadanie wzmocnić mięśnie twarzy i poprawić czucie.
Długość rehabilitacji stomatologicznej zależy w dużej mierze od rodzaju i stopnia zaawansowania dysfunkcji. Najczęściej jest dobierana indywidualnie przez specjalistę dla każdego pacjenta. Na rehabilitację stomatologiczną zapraszamy do kliniki enel-sport w Łodzi i w Warszawie.
Nasi lekarze
Formularz kontaktowy
Wypełnij poniższy formularz. Oddzwonimy, opowiemy o szczegółach oferty i umówimy Cię na wizytę.