Neurochirurgia dziecięca
Neurochirurgia dziecięca jest dziedziną medycyny, która zajmuje się rozpoznawaniem oraz leczeniem chorób obwodowego i ośrodkowego układu nerwowego u dzieci. Na konsultacje do neurochirurga dziecięcego powinni zgłosić się rodzice, którzy zauważą u swoich dzieci niepokojące objawy w postaci bólu kręgosłupa, mrowienia kończyn czy bólu i zawrotów głowy. Do dyspozycji małych pacjentów placówek Enel-Sport w Łodzi oraz w Warszawie pozostają doświadczeni, wysoko wykwalifikowani specjaliści z zakresu neurochirurgii dziecięcej.
Neurochirurg dziecięcy to lekarz, który posiada wiedzę m.in. o przebiegu oraz funkcji nerwów w organizmie dziecka. Potrafi wykonywać niekiedy bardzo skomplikowane oraz wymagające olbrzymiej precyzji zabiegi chirurgiczne, umie interpretować wyniki badań obrazowych – w tym rezonansu magnetycznego i tomografii komputerowej. Dodatkowo musi cechować się empatią, życzliwością i umiejętnym podejściem do dzieci – tak, aby wizyta małego pacjenta przebiegała w miłej, bezstresowej atmosferze.
Neurochirurgia dziecięca
-kiedy zgłosić się do lekarza?
Zaburzenia funkcjonowania centralnego oraz obwodowego układu nerwowego u dzieci w wielu przypadkach nie dają jednoznacznych objawów. Rodzice często szukają pomocy u lekarzy innych specjalizacji – pediatrów, ortopedów, okulistów, laryngologów, czasami również psychologów. Dopiero gdy nie są oni w stanie postawić jednoznacznej diagnozy lub wdrożone leczenie nie przynosi oczekiwanych rezultatów, z pomocą bardzo często przychodzi właśnie neurochirurgia dziecięca.
Na konsultacje z neurochirurgiem dziecięcym w placówkach Enel-Sport w Łodzi i w Warszawie zapraszamy rodziców, którzy zauważą u swoich dzieci niepokojące objawy w postaci:
- bólu i zawrotów głowy,
- zasłabnięć i omdleń,
- kłopotów z koordynacją ruchową,
- drętwienia oraz mrowienia kończyn,
- dolegliwości bólowych kręgosłupa,
- zaburzeń wzroku oraz słuchu,
- napadów drgawek,
- problemów z pamięcią i koncentracją,
- zaburzeń orientacji.
Konsultacje ze specjalistą z zakresu neurochirurgii dziecięcej może również zlecić lekarz pediatra czy okulista.
Neurochirurgia dziecięca – jak przebiega wizyta?
Podczas wizyty u specjalisty z zakresu neurochirurgii dziecięcej w pierwszej kolejności jest przeprowadzany wywiad lekarski – przede wszystkim z rodzicami, a jeśli jest to możliwe – również z dzieckiem. Lekarz zapoznaje się z dokumentacją medyczną małego pacjenta, pyta o wcześniejsze choroby czy zażywane leki. Następnie są wykonywane podstawowe badania neurologiczne:
- obecność objawów oponowych,
- czucie powierzchowne i głębokie,
- zborność ruchów,
- ocena sprawności funkcjonowania nerwów czaszkowych.
W zdecydowanej większości przypadków do postawienia trafnej diagnozy są potrzebne badania obrazowe, takie jak tomografia komputerowa lub rezonans magnetyczny . Są one bezbolesne, bezpieczne i nieinwazyjne dla małego pacjenta. Zazwyczaj jest również konieczne przeprowadzenie podstawowych i/lub specjalistycznych badań laboratoryjnych.
Neurochirurgia dziecięca – jakie choroby diagnozuje specjalista?
W ramach neurochirurgii dziecięcej diagnozuje się i leczy m.in.:
- wady cewy nerwowej,
- krwiaki podokostnowe u niemowląt,
- dyskopatie,
- guzy rdzenia,
- wodogłowie,
- wodniaki podtwardówkowe,
- malformacje naczyniowe mózgu i rdzenia kręgowego,
- urazy głowy,
- guzy mózgu,
- przepukliny oponowo-rdzeniowe,
- przedwczesne zarośnięcie szwów czaszkowych,
- padaczkę lekooporną,
- spastyczność.
Nasi lekarze
Formularz kontaktowy
Wypełnij poniższy formularz. Oddzwonimy, opowiemy o szczegółach oferty i umówimy Cię na wizytę.