Jak zacząć biegać – badania
– Podobnie jak z samochodem, który co jakiś czas oddajemy do warsztatu aby sprawdzić jak działa zawieszenie, układ hamulcowy czy kierowniczy, tak samo powinniśmy robić z naszym ciałem – mówi dr. n. med. Remigiusz Rzepka. Sprawdź jakie są zalecane badania dla biegaczy.
Na początek biegania – badania
Bieganie to jedna z najprostszych form ruchu, do której potrzebujemy tylko sportowego stroju zaangażowania. Ta forma aktywności fizycznej to dziś sposób na zdrowie i sportowa pasja dla milionów ludzi na całym świecie. Zanim jednak rozpoczniemy regularne treningi biegowe należy sprawdzić zakres swoich fizycznych możliwości. – Podobnie jak z samochodem, który co jakiś czas oddajemy do warsztatu by sprawdzić jak działa zawieszenie, układ hamulcowy czy kierowniczy, tak samo powinniśmy robić z naszym ciałem i to niezależnie od tego czy uprawimy sport, czy nie – mówi dr. n. med. Remigiusz Rzepka, specjalista fizjoterapii i rehabilitacji enel-sport, przez wiele lat członek sztabu medycznego piłkarskiej reprezentacji Polski. Sprawdzenie swojego układu ruchu to przy bieganiu absolutna podstawa.
Jakie badania dla biegaczy?
Przed rozpoczęciem regularnych treningów ważne jest sprawdzenie swojego zakresu ruchu, tego jak wygląda koordynacja, jaki jest zakres siły. – W przypadku biegacza, poza oceną wydolności, czyli określeniem podstawowych parametrów progowych i poziom przygotowania wydolnościowego, chcemy też sprawdzić jaka jest siła i koordynacja pracy kończyn dolnych i górnych części ciała, dlatego by w optymalny sposób móc realizować trening, mówi specjalista enel-sport. Dzięki wynikom badań można opracować plan i zakres swojej aktywności, który pozwoli biegowo się rozwijać i przede wszystkim, robić to bezpiecznie.
Badania dla biegacza – co zrobić, by uniknąć kontuzji?
Amatorzy biegania, którzy w dobrej wierze ruszają na biegowe ścieżki bez przygotowania i odpowiednich badań narażeni są na przeciążenia i kontuzje. Niebezpieczne mogą okazać się złe choćby nawyki ruchowe, nawet niewielkie niezaleczone urazy, lub zbyt ambitny plan treningowy. – Często zaniedbania w zakresie ruchu, w zakresie koordynacji czy siły mogą przy dużej ilości treningów prowadzić do przeciążeń, czemu chcemy przeciwdziałamy właśnie poprzez badania pozwalające progresywnie i bezpiecznie wprowadzić się w bardziej intensywny trening, niezależnie od postawionego sobie celu – podkreśla dr Rzepka. Aktywność fizyczna sprawia dużo przyjemności, daje satysfakcję i pozwala dbać dobrą kondycję organizmu, warto jednak zadbać o to, by efektem nie były bolesne kontuzje, tylko sportowe postępy i lepsze zdrowie. Na początek – badania.