Umów wizytę telefonicznie

Endokrynologia to dział medycyny obejmujący działanie układu dokrewnego (hormonalnego) i leczenie jego schorzeń. Lekarz endokrynolog zajmuje się więc tak zwanymi gruczołami wydzielania wewnętrznego: tarczycą, przytarczycami, nadnerczami, gonadami, podwzgórzem czy przysadką mózgową. Określa stan ich funkcjonowania, ewentualne patologie w ich działaniu i metody leczenia choroby (najczęściej jest to farmakoterapia, rzadziej – zabieg). Jakie objawy powinny skłonić do wizyty u endokrynologa?

Zaburzenia hormonalne, takie jak np. Hashimoto, są coraz częściej uznawane za choroby cywilizacyjne. Dzięki rozwijającej się diagnostyce oraz rosnącej świadomości schorzeń tego typu jest jednak możliwe ich wczesne rozpoznanie i wdrożenie leczenia, które zaproponuje endokrynolog.

Endokrynologia

-kiedy zgłosić się do lekarza?

 

Problemy z hormonami niekiedy trudno rozpoznać, także dlatego, że są typowe dla wielu innych schorzeń. Często trudno zdiagnozować, że pojawiający się kłopot zdrowotny wynika ze złego działania układu endokrynnego. Myli się je z chorobami układu krążenia, nerwowego, problemami z psychiką czy zwyczajnym zmęczeniem i złym samopoczuciem. Istnieje jednak kilka symptomów, na które z pewnością należy zwrócić uwagę i zgłosić się do endokrynologa. Są to:

 • nagłe zmiany wagi ciała – zarówno duże spadki, jak i wzrosty. Nieleczone mogą doprowadzić do otyłości i wynikających z niej konsekwencji zdrowotnych.
 • obfity trądzik – zwłaszcza po zakończeniu okresu dojrzewania. Dotyczy to nie tylko zmian ropnych, ale i zaskórników.
 • nadmierne owłosienie – zwłaszcza w nietypowych miejscach, na przykład u kobiety bardzo wyraźny wąsik nad górną wargą.
 • zbytnia senność lub pobudliwość i brak snu – szczególnie jeśli wcześniej nie mieliśmy problemów z cyklem dobowym.
 • inne – uderzenia gorąca, obrzęki kończyn, wypadanie włosów i łysienie (zarówno u mężczyzn, jak i kobiet), nadpotliwość, nietypowo wysokie libido lub jego brak.

Dodatkowo w przypadku kobiet ważne są takie objawy jak: mlekotok, bóle piersi, zaburzenia miesiączkowania, problemy z zajściem w ciążę, nietypowe krwawienia z dróg rodnych.

Zaburzenia hormonalne mogą dotyczyć także dzieci. Wtedy z pomocą przychodzi endokrynolog dziecięcy. Warto się do niego udać, jeśli pojawią się takie objawy jak: nietypowe dla wieku wzrost czy waga czy przedwczesne lub zbyt opóźnione dojrzewanie płciowe.

Jak widać, spektrum objawów jest naprawdę szerokie – dlatego w takich przypadkach lekarz rodzinny zaleca zwykle konsultacje specjalistyczne, np. wizytę u endokrynologa, aby dokładnie ustalić, co jest przyczyną problemu i wdrożyć odpowiednią metodę terapii.

Endokrynolog Warszawa – jak przebiega wizyta

 

Wizyta u endokrynologa polega przede wszystkim na dokładnym wywiadzie dotyczącym objawów, z którymi przyszliśmy. Lekarz mierzy i waży pacjenta oraz sprawdza stan skóry i włosów. Najczęściej na tej podstawie podejmuje decyzję, jakie badania krwi należy wykonać. Od uzyskanych wyników zależy późniejsza dokładna diagnoza.

Zrobienie badań wcześniej, na własną rękę, nie jest zbyt praktyczne – hormonów jest wiele i trudno zbadać wszystkie. Lepiej udać się do endokrynologa i poprosić o wskazówkę, które z nich warto sprawdzić.

Najczęściej endokrynolog zleca następujące badania krwi:

 • morfologię,
 • badanie stężenia tyreotropiny (TSH),
 • badanie stężenia hormonów tarczyc (FT3 i FT4),
 • badanie przeciwciał tarczycowych (anty-TPO),
 • badanie stężenia witaminy D3 (w związku z funkcjonowaniem przytarczyc).

Pierwsza wizyta u endokrynologa nie wymaga specjalnych przygotowań. Na następną pacjent musi zabrać uzyskane wyniki badań krwi, na podstawie których specjalista postawi diagnozę.

Wizyta u endokrynologa – jakie choroby diagnozuje specjalista?

 

 • choroby tarczycy (nadczynność, niedoczynność, wole, guzy, zapalenia itp.),
 • choroby przytarczyc (niedoczynność, nadczynność),
 • choroby przysadki mózgowej (guzy, nadczynność, niedoczynność, choroba Cushinga),
 • choroby nadnerczy (nadczynność, niedoczynność, guzy, choroba Addisona itp.),
 • choroby trzustki (guzy, cukrzyca),
 • choroby gruczołów płciowych (PCOS, zaburzenia miesiączkowania, zaburzenia płodności).

Wizyta u endokrynologa – co po wizycie?

 

Na podstawie wykonanych badań i ich wyników endokrynolog zaleca zazwyczaj farmakoterapię. Niestety, pacjent musi liczyć się z tym, że schorzenia układ dokrewnego leczy się przewlekle. W tym kontekście ważna jest współpraca lekarza endokrynologa z lekarzem rodzinnym. Zdarza się, że to lekarz rodzinny musi regularnie przepisywać farmaceutyki zlecone przez endokrynologa. Nie powinien jednak zmieniać dawek na mniejsze lub większe, zlecać nowych leków albo odstawiać poprzednich. W tym celu są ustalane terminy wizyt kontrolnych u endokrynologa.

Formularz kontaktowy

 

Wypełnij poniższy formularz. Oddzwonimy, opowiemy o szczegółach oferty i umówimy Cię na wizytę.