Chirurgia ogólna- leczenie operacyjne

Chirurgia ogólna zajmuje się leczeniem operacyjnym dolegliwości związanych głównie z przewodem pokarmowym, jamą brzuszną oraz kończynami. Dzięki zastosowaniu małoinwazyjnych technik laparoskopowych, czas pobytu Pacjenta w Szpitalu Centrum jest skrócony do minimum.

Chirurgia ogólna to jedna z najczęściej poszukiwanych przez Pacjentów specjalizacji. Chirurg ogólny wykonuje operacje dotyczące najczęściej powłok brzusznych i kończyn. Zabiegi te odbywają się w znieczuleniu ogólnym.

Zakres zabiegów chirurgii ogólnej w Szpitalu Centrum:

  • Operacje przepuklin
  • Operacje żylaków kończyn dolnych

Czym jest przepuklina

Przepuklina polega na przemieszczeniu narządu wewnętrznego lub jego fragmentu poza obszar jamy brzusznej – w miejsce, w którym nie powinien się znajdować.

Jelita i narządy jamy brzusznej otoczone są nie tylko mięśniami brzucha, które są kluczową powłoką brzuszną, ale też otrzewną. Gdy dochodzi do osłabienia tej bariery, a na skrzyżowaniu mięśni pojawia się szczelina – może dojść do uwypuklenia otrzewnej.
Ciśnienie w jamie brzusznej dodatkowo wzmaga efekt parcia, który pogłębia problem uwypuklenia (wysiłek fizyczny, kaszel, śmiech, parcie na stolec – każdy wysiłek wpływający na pracę mięśni brzucha zwiększa ciśnienie w jamie brzusznej). W ten sposób powstaje przepuklina, może pojawić się w każdym wieku, ale najczęściej pojawia się w młodości (gdy mięśnie brzucha nie są wystarczająco wykształcone), w w wieku podeszłym (gdy mięśnie brzucha są osłabione), a także u osób wykonujących ciężką pracę fizyczną lub inny wysiłek fizyczny (sportowcy).

W zależności od lokalizacji wyróżnia się przepukliny: pachwinową, udową, mosznową, pępkową, brzuszną i pooperacyjną.

Jak leczyć przepuklinę

Jedyną skuteczną metodą leczenia przepukliny jest leczenie operacyjne.

Operacja przepukliny polega na otwarciu jamy brzusznej, oddzieleniu od tkanek otaczających i podwiązaniu worka przepuklinowego. Ostatnim etapem zabiegu jest zeszycie brzegów otrzewnej po odcięciu worka przepuklinowego oraz zbliżenie szwami mięśni i więzadeł w miejscu, w którym doszło do osłabienia ściany jamy brzusznej.

Standardowo  operacja przepukliny jest wykonywana w trybie planowym.
W trybie pilnym zabieg usunięcia przepukliny należy wykonać w przypadku, gdy dochodzi do jej uwięźnięcia, co łączy się z silnym bólem, możliwością wystąpienia martwicy jelita i w efekcie zapalenia otrzewnej.

Po zabiegu istnieje ryzyko odnowienia się przepukliny, dlatego obecnie w czasie zabiegów dodatkowo zaszywane są specjalne siatki wzmacniające z tworzyw sztucznych. Dzięki temu ryzyko powikłań i ponownego rozwoju przepukliny jest znacznie mniejsze.

Metoda usuwania żylaków

Metoda RF polega na zamykaniu uszkodzonego naczynia przy pomocy urządzenia, które emituje fale radiowe. Dzięki RF możliwe jest leczenie zarówno niewielkich naczyń (o średnicy 1 mm), jak i naczyń o średnicy powyżej 5 mm. Metodę tę stosuje się zarówno do zamykania żył odpiszczelowych, odstrzałkowych i niewydolnych żył powierzchniowych.

Przed zabiegiem lekarz, przy pomocy badania USG Doppler, dokonuje mapowania żylaków i zaznacza miejsca wykonania nakłuć.

Przebieg zabiegu

  • Przy pomocy igły ze światłem pod skórę wprowadzany jest prowadnica, na którą następnie nakładana jest koszulka naczyniowa.
  • Po usunięciu prowadnicy wprowadza się cewnik, umożliwiający emisję fal radiowych o wysokiej częstotliwości.
  • Cewnik jest wyciągany przez lekarza od końca naczynia w kierunku nakłucia.
  • Emitowane w tym czasie fale radiowe, rozprowadzane podczas przesuwania cewnika, zamykają uszkodzone naczynia.

Zabieg ten wykonywany jest w znieczuleniu miejscowym (nasiękowym) i trwa do około 60 minut (jedna noga).

Po zabiegu zakłada się opaskę uciskową, która nie powinna być zdejmowana przez minimum 24 godziny. Opaskę tę zaleca się nosić przez około 14 dni. Należy spacerować co najmniej godzinę każdego dnia.

Zabieg usuwania żylaków metodą RF  jest małoinwazyjny i od razu po zabiegu można powrócić do domu i codziennych aktywności, uważając jedynie, aby zbyt mocno nie przeciążać nogi.