Porady medyczne
Przepuklina pachwinowa: przyczyny, objawy, leczenie
Przepuklina występująca w rejonie pachwin, jak również innych obszarach ciała, jest schorzeniem, które charakteryzuje specyficzne uwypuklenie. Przypadłość rozwija się stosunkowo wolno, a pierwsze objawy dolegliwości bywają mylone z innymi chorobami. Jednak przepuklina pachwinowa w miarę pogłębiania i rozrostu staje się coraz bardziej widoczna. Niekiedy dolegliwość powstaje na skutek doznanego urazu lub podjętego wysiłku fizycznego, a osoba chora nie zdaje sobie sprawy, że wewnątrz organizmu doszło do osłabienia tkanek na tyle, że rozpoczął się proces rozwoju przepukliny. Jak rozpoznać przepuklinę pachwinową u kobiet i u mężczyzn, jak wygląda przepuklina pachwinowa i w jaki sposób skutecznie wyleczyć to schorzenie? Sprawdź i zadbaj o narządy jamy brzusznej w możliwie najlepszy sposób.
Czym jest przepuklina pachwinowa?
Jedną z najbardziej charakterystycznych cech przepukliny jest fakt, że przepuklina pachwinowa rozwija się powoli. Niestety m.in. z tego powodu rozpoznanie schorzenia bywa trudne, a przyczyny powstawania przepukliny, jak i jej objawy są niekiedy mylące.
W przypadku przepukliny w powłokach brzusznych pojawia się pewnego rodzaju szczelina, przez którą zaczynają przedostawać się różnego rodzaju struktury, takie jak otrzewna lub też narządy (najczęściej jelita), które powinny pozostać w jamie brzusznej. Dzieje się tak na skutek ucisku na mięśnie brzucha i wzrostu ciśnienia w jamie brzusznej, np. kiedy pacjent podnosi ciężkie przedmioty.
U zdrowej osoby powłoki są szczelne. U pacjenta z przepukliną pachwinową w okolicy pachwiny na styku mięśni pojawia się nieszczelność. Początkowo przez powstałą, niewielką szczelinę przedostaje się woda. W miarę rozrostu nieszczelności w szparę może wnikać otrzewna wyściełająca od wewnątrz jamę brzuszną, a następnie wspomniane narządy. Rozciągnięta struktura, w której gromadzą się te elementy, to worek przepuklinowy.
W przypadku przepukliny pachwinowej rozstęp tworzy się zazwyczaj w płaszczyźnie mięśniowo-powięziowej mięśni skośnych lub poprzecznych brzucha, tworząc wrota przepukliny. W niektórych przypadkach powłoki brzuszne mogą uwięznąć wraz ze znajdującymi się wewnątrz worka przepuklinowego narządami wewnętrznymi. To tzw. uwięźnięcie przepukliny, podczas którego dochodzi do niedokrwienia narządów. Może to skutkować martwicą, dlatego niezbędna jest wówczas pomoc chirurga i operacja przepukliny pachwinowej.
Rodzaje przepukliny pachwinowej
Przepuklinę pachwinową można podzielić ze względu na różne kryteria. Jednak dwa jej kluczowe rodzaje to przepuklina pachwinowa pośrednia i bezpośrednia.
Pachwinowa przepuklina pośrednia powstaje w sytuacji, gdy w czasie porodu nie dojdzie do zamknięcia kanału pachwinowego, co zazwyczaj ma miejsce. Wówczas jelito może prześlizgnąć się do kanału, co zwykle diagnozuje się u dzieci dopiero po 1. roku życia.
Pachwinowa przepuklina bezpośrednia powstaje w sytuacji, gdy część jelita przedostaje się przez osłabione mięśnie brzucha wzdłuż kanału pachwinowego. Ten rodzaj najczęściej występuje u osób dorosłych i niezwykle rzadko u dzieci.
Bardzo podobnie do przepukliny pachwinowej może wyglądać przepuklina udowa, która częściej występuje u kobiet niż mężczyzn. Schorzeniu często towarzyszy guzek występujący pod pachwiną, który rozciąga się do górnej części uda. Częściej u mężczyzn niż kobiet występuje natomiast przepuklina brzuszna. Różnego rodzaju przepukliny mogą wystąpić u pacjentów obu płci w każdym wieku.
Przyczyny przepukliny pachwinowej
Przepuklina pachwinowa może mieć charakter wrodzony lub nabyty. W pierwszym przypadku schorzenie jest związane z wadami jamy brzusznej zarodka, które powstały na etapie rozwoju płodowego. W drugim przypadku problem ma swoje podłoże najczęściej w wykonywaniu pracy wysiłkowej, co wpływa na zwiększoną pracę mięśni brzucha i tym samym wzrost ciśnienia w jamie brzusznej.
Do rozwoju schorzenia przyczyniają się również takie czynniki, jak:
- przewlekłe zaparcia,
- nadmierna masa ciała,
- ciężka praca fizyczna, zbyt duże obciążenie,
- przewlekły kaszel,
- trening siłowy mięśni brzucha, intensywny wysiłek fizyczny, wykonywanie ćwiczeń siłowych bez rozgrzewki,
- przebycie urazu,
- zaburzenia metabolizmu kolagenu.
Przyczyny powstania przepukliny pachwinowej mogą też tkwić w budowie anatomicznej. Dlatego częściej zapadają na to schorzenie mężczyźni. W okolicy pachwin przebiega powrózek nasienny. Jest to więc miejsce delikatne i szczególnie podatne na uszkodzenia strukturalne.
Objawy przepukliny pachwinowej
Pierwsze objawy przepukliny pachwinowej są zazwyczaj niezauważalne. Czasami może być odczuwalny jedynie ucisk w pachwinie. Niekiedy pacjenci zauważają też uczucie ciężkości w okolicy pachwinowej. Symptomy te występują jednak najczęściej po dłuższym okresie przebywania w pozycji stojącej czy też w trakcie wykonywania czynności zwiększających ciśnienie w obrębie jamy brzusznej, to np. wysiłkowe oddawanie moczu, podnoszenie ciężarów czy uporczywy kaszel.
Dyskomfort znacznie zwiększa się wraz z rozwojem choroby. Pod skórą można dostrzec nienaturalne wybrzuszenie w okolicy pachwiny, które jest niewygodne, ale też delikatne w dotyku. Kiedy przepuklina się powiększa, zawartość worka przepuklinowego może nie mieć możliwości zsunięcia się z powrotem do jamy brzusznej. Występowanie przepukliny w tym stanie wymagana najczęściej interwencji chirurgicznej. Niezbędny jest zabieg jej usunięcia. Inaczej może dojść do niedokrwienia ściany uwięźniętego jelita i martwicy narządu. Ponadto takiej sytuacji towarzyszy silny ból.
Leczenie przepukliny pachwinowej – kiedy potrzebna jest operacja?
Odpowiadając na pytanie, na czym polega leczenie przepukliny, jedynym wyjściem jest operacja, która może być wykonana zarówno laparoskopowo, jak i w sposób tradycyjny. Zabieg laparoskopowy zazwyczaj wykonuje się w przypadku mniej zaawansowanych stanów chorobowych. W sytuacji, gdy przepuklina jest rozległa, przeprowadza się standardową procedurę.
Operacja przepukliny pachwinowej polega na wzmocnieniu słabego miejsca i zamknięciu wrót przepuklinowych. Wykorzystuje się w tym celu specjalną siatkę, która zapobiega nawrotom przepukliny lub też zszywa tkanki mięśniowe kanału pachwinowego. Zabieg wykonywany z jej wykorzystaniem określany jest metodą Lichtensteina. To tzw. ,,beznapięciowe” zamknięcie wrót przepukliny. Siatka jest wykonana z włókien syntetycznych i wyróżnia ją bardzo duża wytrzymałość. Nie powoduje też żadnych niepożądanych skutków. Ponadto operacja przepukliny pachwinowej wykonywana tą metodą zapobiega nawrotom schorzenia.
Leczenie przepuklin z wykorzystaniem siatek nie powoduje też dyskomfortu czy bólu u pacjentów, co wiązało się dotychczas z zastosowaniem metod napięciowych. Jednocześnie dawne sposoby nie zabezpieczały w żaden sposób przed nawrotem schorzenia.
W przypadku podejrzenia przepukliny warto jak najszybciej skontaktować się z lekarzem, wykonać zlecone badania diagnostyczne i poddać się leczeniu. Wówczas istnieje bardzo duże prawdopodobieństwo, że specjalista wykona zabieg metodą laparoskopową. W takiej sytuacji nacięcie jest minimalne, a całe działanie wykonywane przy użyciu endoskopu wyposażonego w kamerę ze źródłem światła i manipulatory chirurgiczne. Laparoskopowe leczenie przepuklin jest małoinwazyjne, a czas pobytu w szpitalu znacznie krótszy niż przy standardowych procedurach. To najczęściej zaledwie 2-3 dni, a pełen powrót do codziennych aktywności następuje po ok. 4 tygodniach.
Źródła:
- Michalik, Maciej, Agata Frask, and Anna Klawiter. „Operacje laparoskopowe przepuklin pachwinowych.” Wideochirurgia i inne techniki małoinwazyjne 2.4 (2007): 150-155.
- Kozieł, Sławomir, et al. „Małoinwazyjne operacje przepuklin pachwinowych z dostępu otwartego.” Chirurgia Polska 16.1 (2014): 20-27.
- Śmigielski, Jacek, et al. „Wyniki leczenia przepuklin pachwinowych metodą Lichtensteina w porównaniu z innymi metodami w materiale własnym.” Chirurgia Polska 5.4 (2003): 205-212.
- Mitura, Kryspin, Mikołaj Romańczuk, and Tadeusz Wróblewski. „Wczesne wyniki leczenia przepuklin pachwinowych sposobem Desardy u 17 operowanych chorych. Doniesienie wstępne.” Videosurgery and other miniinvasive techniques 1 (2006): 18-22.
- Wozniewska, Paulina, et al. „Przepukliny pachwinowe–przegląd literatury.” Postępy Nauk Medycznych (2018).