Umów wizytę telefonicznie

Obciążniki do ćwiczeń to popularne akcesorium, po które chętnie sięgają zarówno wyczynowi sportowcy, jak i amatorzy. Dzięki nim można urozmaicić trening, przełamać rutynę codziennych ćwiczeń, a także podnieść ich efektywność. Ważne jednak, by obciążniki stosować prawidłowo i wybierać ich sprawdzone, bezpieczne modele. Tylko wtedy można mieć pewność, że trening z obciążnikami przyniesie korzyści, a nie kłopoty.

Z tekstu dowiesz się:

  • jakie są rodzaje obciążników do ćwiczeń,
  • jakie zalety ma trening z obciążnikami,
  • na co zwracać uwagę kupując obciążniki na nadgarstki, kostki lub nogi,
  • czy są przeciwwskazania do stosowania obciążników.

Istnieje wiele różnych akcesoriów, których zadaniem jest urozmaicanie treningów oraz poprawianie ich efektywności. Grono zwolenników mają ćwiczenia z piłkami, dużą popularnością cieszą się różnego rodzaju taśmy i gumy, często wykorzystywane podczas treningów są również hantle. Akcesorium, po który chętnie sięgają zarówno sportowcy zawodowi, jak i amatorzy, są także obciążniki.

Obciążniki na kostki, nadgarstki, nogi i nie tylko!

W sklepach można znaleźć obciążniki przeznaczone do noszenia na różnych częściach ciała. Największą popularnością cieszą się:

  • obciążniki na kostki – wykorzystywane m.in. podczas treningów bokserskich, w trakcie zajęć fitness oraz treningów siłowych,
  • obciążniki na nogi – stosowane m.in. podczas treningów skocznościowych, popularne wśród siatkarzy, skoczków wzwyż i w dal,
  • obciążniki na ręce i nadgarstki – sprawdzają się podczas aerobiku, ćwiczeń poprawiających gibkość ciała oraz mających na celu rozbudowę tkanki mięśniowej górnych partii ciała,
  • kamizelki z obciążeniem – ich celem jest ogólne zwiększenie oporu podczas aktywności, stosowane m.in. podczas treningów boksu i sztuk walki, joggingu oraz biegów na bieżni.

Obciążniki – jakie zalety ma trening z ich zastosowaniem?

Obciążniki na kostki, nogi, ręce czy nadgarstki to dobre rozwiązanie przede wszystkim dla osób, dla których codzienne treningi stają się jednostajne i nużące. Dzięki nim można urozmaicić ćwiczenia, wprowadzić do nich nowe elementy i sprawić, że aktywność będzie ponownie dawać dużo radości i satysfakcji.

Oprócz zalet związanych z urozmaicaniem treningów obciążniki na kostki i nadgarstki, ręce oraz nogi pozytywnie wpływają na efektywność treningu. Ich stosowanie wzmacnia siłę i wytrzymałość mięśni, pozwala szybciej osiągać założone cele treningowe (rozbudowa tkanki mięśniowej, redukcja tkanki tłuszczowej, poprawa wydolności), zwiększa gęstość kości oraz pozwala wyrzeźbić określone partie mięśni.

Miłośnikiem ćwiczeń z obciążnikami jest Andrzej Bargiel – alpinista i narciarz wysokogórski, ambasador enel-sport. Chętnie sięga on m.in. po obciążniki na ręce, nadgarstki i obciążniki na kostki: Efekty treningu z obciążnikami są o wiele bardziej spektakularne niż tradycyjnych ćwiczeń. Można dzięki nim szybciej spalić tkankę tłuszczową i wzmocnić mięśnie, a dodatkowo trening jest przyjemniejszy, daje więcej satysfakcji i samozadowolenia – mówi Andrzej Bargiel.

Obciążniki na kostki, nogi i ręce – na co zwracać uwagę podczas ich zakupu?

Z obciążników do ćwiczeń mogą korzystać kobiety i mężczyźni – dopasowana do aktualnych możliwości masa ciężarków oraz odpowiedni rodzaj treningu pozwolą na osiągnięcie oczekiwanych rezultatów. Kupując obciążniki, warto jednak zwrócić uwagę na kilka aspektów:

  • materiał, z którego są wykonane – powinien on być zarazem lekki, ale i wytrzymały, najczęściej jest to neopren lub inne tworzywa sztuczne,
  • solidne zapięcie – najczęściej obciążniki zapinane są na rzep – powinien on być mocny i solidny, tak aby utrzymywał obciążnik na miejscu,
  • poszycie – to wierzchnia warstwa obciążnika, mająca bezpośredni kontakt ze skórą, więc powinna być miękka i przyjemna w dotyku,
  • rozmiar – obciążniki na nadgarstki i nogi w większości przypadków mają rozmiar uniwersalny, ale mimo wszystko warto je przymierzyć, by sprawdzić, czy są dobrze dopasowane do ciała,
  • blokada na kciuk – wyposażone powinny w nią być obciążniki na nadgarstki, zabezpiecza ona akcesorium przed zsuwaniem się nawet w trakcie bardzo intensywnego treningu.

Obciążniki – czy każdy może z nich korzystać?

Choć trening z obciążnikami daje wiele pozytywnych efektów, to jednak nie każdy powinien korzystać z akcesoriów tego typu. Obciążniki wymuszają na organizmie większy, intensywniejszy wysiłek – zwłaszcza na początku przygody z treningami nie każdy jest na to gotowy, więc lepiej jest sięgnąć po nie na późniejszych etapach treningów, gdy ciało jest już przyzwyczajone do ćwiczeń.

Ważne jest również to, że obciążniki dodatkowo forsują stawy – nie są więc wskazane u osób po kontuzjach stawów, z chorobami zwyrodnieniowymi oraz stanami przeciążeniowymi stawów. Z dodatkowego obciążenia nie powinny również korzystać osoby powracające do zdrowia po przebytych kontuzjach (stłuczenie kolana, naderwanie mięśnia, przeciążenie barku) oraz zabiegach. W przypadku jakichkolwiek wątpliwości warto skonsultować się ze specjalistą – może to być np. trener personalny albo lekarz medycyny sportowej.

Obciążniki to ciekawy, skuteczny sposób na urozmaicenie treningu oraz poprawę jego efektywności. Mogą po nie sięgać również sportowcy amatorzy, jednak nie na początkowych etapach treningu – polecane są później, gdy organizm przyzwyczai się już do regularnego wysiłku.