Porady medyczne

Jak uspokoić drżenie rąk?

 

Autor: Redakcja enel-sport
Data publikacji: 24.03.2020

Drżenie rąk to dość niepokojący, a jednocześnie uciążliwy objaw, który w wielu przypadkach bardzo utrudnia codzienne funkcjonowanie. Czasami drżenie rąk to symptom braków pewnych składników mineralnych w organizmie, niekiedy sygnalizuje ono jednak groźne choroby. Jakie mogą być przyczyny drżenia rąk i jak sobie z nim radzić?

Z tekstu dowiesz się:

  • czy drżenie ręki może być objawem niedoboru magnezu,
  • czym jest samoistne drżenie rąk,
  • jaki związek ma trzęsienie rąk z chorobą Parkinsona.

Drżenie rąk to objaw, który może bardzo utrudniać normalne funkcjonowanie: spożywanie posiłków, codzienną higienę czy wykonywanie ruchów wymagających większej precyzji. Choć drżenie rąk czasami może sygnalizować poważne choroby, to jednak nie musi być ich objawem.

Drżenie rąk a niedobór magnezu

Magnez to jeden z pierwiastków kluczowych dla prawidłowego funkcjonowania organizmu. Bierze udział w przemianach węglowodanowych, tłuszczowych i białkowych, syntezie witaminy D, odpowiada też za prawidłową budowę ludzkiego DNA i reguluje stężenie glukozy we krwi. Stanowi także integralną część błon komórkowych.

Człowiek dostarcza sobie magnez wraz z pożywieniem – jego bogatym źródłem są m.in. rośliny strączkowe, szpinak, orzechy, pestki dyni, zboża, rodzynki, banany, kakao i gorzka czekolada. Do jego prawidłowego wchłaniania konieczna jest jednak także obecność białka, fosforanów oraz wapnia.

Niedobory magnezu są widoczne w zasadzie w każdym układzie w organizmie człowieka. Wśród objawów można wymienić m.in. uczucie zmęczenia, osłabienie koncentracji, większą podatność na stres, kołatania serca, bóle o charakterze wieńcowym, bolesne skurcze mięśni, a także drżenie kończyn, w tym rąk.

Jak uspokoić drżenie rąk wywołane niedoborem magnezu w diecie? Zadbać o to, aby w codziennym menu znalazły się produkty będące jego bogatym źródłem, a w razie konieczności – włączyć suplementację.

Samoistne drżenie rąk

Drżenie samoistne to choroba, która znajduje się na styku zainteresowań neurologii i neurochirurgii. Może się pojawić u przedstawicieli obu płci i w każdym wieku, ale najczęściej atakuje osoby młode (około 20. roku życia) oraz seniorów (około 60. roku życia). Jej głównym objawem jest drżenie rąk i głowy, przy czym początkowo może występować np. drżenie prawej ręki, a dopiero z czasem również drżenie lewej ręki. W bardzo zaawansowanych stadiach choroba obejmuje również głowę, wargi oraz język.

Diagnostyką samoistnego drżenia rąk zajmuje się neurolog – wykonuje badania neurologiczne i zleca przeprowadzenie innych badań, m.in. krwi i moczu, a nawet rezonansu magnetycznego głowy. Leczenie opiera się na stosowaniu odpowiednich środków mających na celu zminimalizowanie drżenia poszczególnych części ciała – może to być propranolol, prymidon, topiramat czy sotalol. Jeśli terapia nie przynosi oczekiwanych efektów, może być potrzebny zabieg z zakresu neurochirurgii, mający na celu stymulację lub neutralizację określonej części mózgu.

Trzęsienie rąk a choroba Parkinsona

Choroba Parkinsona to występująca u starszych osób choroba mózgu, polegająca na stopniowym zanikaniu znajdujących się w nim komórek dopaminergicznych. Wśród głównych objawów choroby Parkinsona można wymienić spowolnienie ruchowe, sztywność mięśni, zaburzenia postawy i chodu, a także bardzo charakterystyczne drżenie spoczynkowe, w tym drżenie rąk.

Choroba Parkinsona ma charakter postępujący i jest, niestety, nieuleczalna – można jedynie hamować jej rozwój oraz łagodzić objawy. Terapia obejmuje stosowanie odpowiednich leków (przede wszystkim lewodopy oraz agonistów dopaminy), rehabilitację, a w razie konieczności – zabiegi chirurgiczne.

Źródła:

https://www.mp.pl/pacjent/neurologia/choroby/146290,drzenie-samoistne

https://www.akademiamedycyny.pl/wp-content/uploads/sites/4/2017/07/Farmacja_4_08.pdf

https://www.mp.pl/pacjent/neurologia/choroby/151060,choroba-parkinsona

https://journals.viamedica.pl/arterial_hypertension/article/viewFile/38318/26939