Umów wizytę telefonicznie

STŁUCZENIE NADGARSTKA – OBJAWY, LECZENIE I ŁAGODZENIE BÓLU PO URAZIE NADGARSTKA

Autor: Redakcja enel-sport
Data publikacji: 01.10.2020

Stłuczenie nadgarstka to zamknięte uszkodzenie tkanek miękkich, bez przerwania ciągłości skóry, otwartych ran czy krwawienia oraz uszkodzeń struktur więzadłowych i kostnych. Najczęściej jest ono efektem odruchowego podparcia się ręką podczas upadku albo różnego rodzaju uderzeń, zarówno podczas uprawiania sportu, jak i codziennych czynności.

Z tekstu dowiesz się:

  • czym dokładnie jest stłuczenie dłoni i nadgarstka,
  • jakie objawy daje zbity nadgarstek,
  • jak długo boli stłuczenie nadgarstka,
  • czy można przyspieszyć powrót dłoni do pełnej sprawności.

Stłuczenie jest kontuzją tkanek miękkich, która polega na zamkniętym uszkodzeniu wewnętrznej struktury tkanki – zgnieceniu komórek, rozerwaniu włókien substancji międzykomórkowej, uszkodzeniu małych nerwów oraz naczyń krwionośnych, na skutek czego dochodzi do podskórnych wylewów i tworzenia się krwiaków. Oczywiście stłuczeniu mogą towarzyszyć także naciągnięcia tkanek, np. torebki stawowej, ścięgna, więzadła czy mięśni.

Stłuczenie ręki po upadku i nie tylko

Nadgarstek, mimo niewielkich wymiarów, jest częścią ciała o dość skomplikowanej budowie. Składa się z ośmiu kości, a także licznych ścięgien, więzadeł i mięśni. Zarówno ze względu na swoją budowę, jak i codzienne obciążenia, nadgarstek jest narażony na liczne choroby i kontuzje – zwichnięcia i złamania kości nadgarstka, przeciązenia ścięgien  czy zespół cieśni nadgarstka.

Relatywnie najmniej groźną, ale zarazem często spotykaną kontuzją jest stłuczenie nadgarstka. Najczęściej jest ono efektem podparcia się ręką w trakcie upadku na podłoże, np. po potknięciu się. Może ono pojawiać się po nagłych uderzeniach – np. piłką, przytrzaśnięcia drzwiami, w sytuacjach, gdy na nadgarstek z dużej wysokości spada ciężki przedmiot. Jest to więc bez wątpienia częsta codzienna kontuzja.

Stłuczenie nadgarstka – objawy urazu

Stłuczenie dłoni i nadgarstka jest urazem zamkniętym, co oznacza, że w jego przebiegu nie dochodzi do przerwania ciągłości skóry, ran czy krwawienia. Do objawów stłuczenia nadgarstka zalicza się natomiast:

  • ból nadgarstka – zarówno samoistny, jak i podczas ruchu czy ucisku, niekiedy promieniujący na dłoń i przedramię,
  • wylewy podskórne w miejscu uszkodzenia naczyń krwionośnych, zwane powszechnie krwiakami lub siniakami,
  • ograniczenie ruchomości nadgarstka, problem z wykonywaniem codziennych czynności, np. utrzymaniem sztućców,
  • obrzęk stłuczonej okolicy, wyczuwalna przed dotyk wyższa temperatura stłuczonych tkanek.

W niektórych przypadkach możliwe są także nieduże, powierzchowne otarcia naskórka.

Stłuczenie nadgarstka – jak długo boli ta kontuzja?

Stłuczony, zbity nadgarstek nie jest poważną dolegliwością pod względem zdrowotnym, ale przez pewien czas może utrudniać codzienne funkcjonowanie. W zależności od stopnia zaawansowania urazu dolegliwości bólowe mogą utrzymywać się od 7 do 14 dni, podobnie jak wchłanianie się krwiaka, który stopniowo staje się coraz bledszy i w końcu zanika całkowicie. Jeżeli po tym czasie dolegliwości nie ustępują, nadgarstek ciągle jest obrzęknięty, a ból nie mija – należy skonsultować się z lekarzem. W przypadku nadgarstka wiele złamań może być przeoczonych ponieważ nie dają istotnych dolegliwości klinicznych i nie zawsze są widoczne w pierwszym zdjęciu rentgenowskim. W przypadku wątpliwości należy zawsze rozszerzać diagnostykę obrazową.

Zbity nadgarstek – jak przyspieszyć regenerację i złagodzić ból

Od razu po kontuzji zaleca się, aby przyłożyć do stłuczonej ręki zimny okład – przy czym nie bezpośrednio do skóry, co mogłoby spowodować odmrożenia. Niska temperatura zahamuje wewnętrzne krwawienie, zmniejszy obrzęki, złagodzi dolegliwości bólowe i zapobiega powstawaniu stanu zapalnego. W pierwszych dniach po urazie można też stosować dostępne bez recepty środki przeciwbólowe i przeciwzapalne, np. w formie maści. Mogą one zawierać w składzie ketoprofen, diklofenak czy etofenamat.

Oczywiście można stosować także odpowiednie zabiegi rehabilitacyjne na nadgarstek – rehabilitacja ma w tym zakresie szerokie zastosowanie. W zależności od rodzaju i stopnia nasilenia objawów urazu, wykonuje się zabiegi krioterapii miejscowej, magnetoterapii, laseroterapii czy elektroterapii. Pomagają one łagodzić dolegliwości, przyspieszają gojenie oraz zmniejszają ryzyko ewentualnych powikłań.

Nasi lekarze

Artroskopia nadgarstkaChirurgia kończyny górnejChirurgia rękiOperacyjne leczenie zespółu cieśni nadgarstkaOrtopediaOrtopedia - nadgarstek i rękaOrtopedia sportowa
Chirurgia kończyna dolnaChirurgia ortopedycznaChirurgia rękiEndoprotezoplastyka stawu biodrowegoOrtopediaOrtopedia - staw biodrowyOrtopedia - staw kolanowyOrtopedia sportowa
Artroskopia kolanaArtroskopia nadgarstkaArtroskopowa rekonstrukcja więzadła krzyżowegoArtroskopowe szycie łąkotkiChirurgia rękiOrtopediaOrtopedia - nadgarstek i rękaOrtopedia - staw kolanowyOrtopedia - staw łokciowyOrtopedia - stopa i staw skokowyOrtopedia sportowaRekonstrukcja ścięgna Achillesa
Chirurgia rękiOrtopediaOrtopedia sportowa
Chirurgia kończyna dolnaChirurgia ogólnaChirurgia ręki