Umów wizytę telefonicznie

Czy gyrokinesis to dobry sposób na trening w domu?

 

Autor: Redakcja enel-sport
Data publikacji: 12.04.2022

Gyrokinesis to metoda treningowa opracowana w latach 70. XX wieku, ale dopiero niedawno zaczęła zyskiwać na popularności wśród miłośników aktywności fizycznej. Łączy ona w sobie elementy tańca, pilatesu, jogi, a nawet sztuk walki, dzięki czemu poprawia koordynację ruchową i kondycję, angażuje do pracy wiele partii mięśni i ma pozytywny wpływ na zdrowie i na samopoczucie. Ważne jest również to, że ćwiczenia gyrokinesis można wykonywać nie tylko w klubie fitness, ale także w domu. Nie wymagają bowiem ani bardzo dużo wolnej przestrzeni, ani specjalistycznego sprzętu.

Z tekstu dowiesz się:

  • czym jest gyrokinesis i na czym polega,
  • jakie korzyści niesie regularne wykonywanie ćwiczeń gyrokinesis,
  • jakie są przykładowe ćwiczenia gyrokinesis.

Gyrokinesis to metoda treningowa opracowana w latach 70. przez Juliu Horvatha – urodzonego w Rumunii węgierskiego zawodowego tancerza. Był on solistą Romanian State Opera Balleti. W 1970 r. – podczas tournée po Włoszech – nabawił się kontuzji i nie mógł dalej podróżować po świecie ze swoim zespołem. Po pół roku zaleczył uraz, otrzymał azyl w Stanach Zjednoczonych i wyjechał do Nowego Jorku, gdzie tańczył w słynnej New York City Ballet. Niestety zdrowie nadal mu nie dopisywało – zerwał bowiem ścięgno Achillesa i uszkodził kilka dysków w kręgosłupie, co definitywnie zakończyło jego karierę.

Załamany tym Horvath zaszył się na wyspie St. Thomas na archipelagu Wysp Dziewiczych, gdzie ćwiczył, oddawał się medytacji i jodze – wszystko po to, by odzyskać dawną sprawność. Nie przynosiło to jednak żadnych efektów: Horvath cierpiał coraz bardziej, ale nie poddawał się. Stopniowo zaczął włączać do jogi elementy tańca, pilatesu, a nawet sztuk walki i obserwując reakcje swojego ciała, stworzył autorski system ćwiczeń, który z czasem zyskał nazwę gyrokinesis. Węgier ostatecznie po kilku latach regularnego praktykowania tej aktywności odzyskał sprawność i wrócił do Stanów Zjednoczonych. W 1984 r. otworzył w Nowym Jorku własne studio, gdzie zaczął przyjmować pacjentów i rehabilitować ich z zastosowaniem swojego autorskiego systemu.

Gyrokinesis – na czym polega?

Główną ideą ćwiczeń gyrokinesis jest to, aby nie obciążały zbytnio organizmu – Juliu w momencie zakończenia kariery nie był już bardzo młody, a jego ciało mocno odczuwało lata katorżniczych treningów i przygotowań do występów tanecznych. Dlatego gyrokinesis opiera się na wykonywaniu płynnych, okrężnych, rytmicznych ruchów – nie są one gwałtowne, ale powolne, dokładne, wynikające jeden z drugiego. Elementy uelastyczniania i rozciągania ciała zaczerpnięte są z jogi, stabilizacji i wzmacniania ciała – z pilatesu. Z tańca wywodzi się tak charakterystyczna dla gyrokinesis płynność ruchu, a z filozofii tai-chi – koncentrowanie się na właściwym przepływie energii.

Najogólniej można określić, że podczas treningu gyrokinesis wykonuje się ruchy spiralne, jak

najbardziej naturalne dla organizmu. Są to skłony do przodu i do tyłu, skłony w lewo i prawo, skręty ciała, a także ruchy okrężne. Czasami gyrokinesis przypomina nieco taniec, choć ćwiczenia nie muszą się odbywać przy muzyce.

Sesja gyrokinesis najczęściej rozpoczyna się od ćwiczeń w pozycji siedzenia na krześle. Następnie wykonuje się ćwiczenia w pozycji leżącej, a na koniec stojącej – kolejno do pracy pobudza się układ nerwowy, miednicę, kręgosłup, biodra, barki, ramiona, stopy i dłonie. Ćwiczyć można samodzielnie (w okresie pandemii ogromną popularnością cieszyły się sesje gyrokinesis online), indywidualnie pod okiem trenera personalnego lub w grupach.

Gyrokinesis – jak działa na organizm?

Regularnie i prawidłowo wykonywany trening gyrokinesis (kurs dla początkujących bez problemu znaleźć można w sieci) pozwala na uzyskanie wielu pozytywnych efektów. Zalicza się do nich:

  • wzmocnienie mięśni, poprawę ich wytrzymałości,
  • lepszą postawę ciała,
  • uelastycznienie i zwiększenie ruchomości stawów,
  • usprawnienie funkcjonowania układu oddechowego,
  • przyspieszenie procesów metabolicznych,
  • wyszczuplenie i ujędrnienie ciała,
  • relaks, odprężenie, oderwanie się od codziennych kłopotów.

Gyrokinesis może być po prostu codzienną aktywnością fizyczną – przeciwwskazań do tego typu treningów właściwie nie ma, a w razie jakichkolwiek wątpliwości warto się udać na konsultacje do lekarza – może to być np. ortopeda lub lekarz medycyny sportowej. Elementy treningu gyrokinesis czasami bywają wykorzystywane w rehabilitacji pacjentów borykających się z chorobami i urazami układu ruchu – najczęściej jest to rehabilitacja kręgosłupa, stawów kolanowych oraz biodrowych. Ćwiczenia tego typu są również cennym uzupełnieniem treningu sportowców amatorskich i wyczynowych. W swoim planie treningowym uwzględnia je m.in. Andrzej Bargiel, polski narciarz wysokogórski, biegacz górski i himalaista, który jako pierwszy człowiek w historii zdobył szczyt Yawash Sar II w Karakorum, po czym zjechał z niego na nartach. Andrzej Bargiel jest ambasadorem enel-sport, a nad jego zdrowiem i formą czuwa zespół naszych doświadczonych lekarzy i rehabilitantów.

Gyrokinesis – ćwiczenia dla zdrowia!

Jakie konkretnie ćwiczenia wykonuje się w ramach treningu gyrokinesis? Oto kilka przykładów:

  • Usiądź na krześle, stopy oprzyj na podłodze, dłonie ułóż na kolanach. Nabierz powietrza do płuc i wraz z wydechem skręć tułów w prawą stronę. Z wdechem wróć do pozycji wyjściowej, z wydechem – skręć tułów w lewo. Powtórz 10 razy.
  • Siedząc na krześle, rozstaw nogi szeroko i skieruj stopy na boki. Zrób wdech, odchylając głowę w tył i wypychając klatkę piersiową do przodu. Z wydechem wróć do pozycji wyjściowej. Powtórz 10 razy.
  • Stań w lekkim rozkroku, oprzyj dłonie na biodrach. Napnij brzuch i zrób wdech, a wydychając powietrze, skręć tułów jak najdalej w lewo. Przy kolejnym wdechu wróć do pozycji wyjściowej i powtórz skręt w prawo.
  • Usiądź na podłodze, oprzyj stopy na podłodze, a dłonie ułóż za sobą. Zrób wdech, a wydychając powietrze, wyprostuj lewą nogę, starając się jak najbardziej wyciągnąć ją przed siebie. Z kolejnym wdechem wróć do pozycji wyjściowej i powtórz na drugą nogę.

Gyrokinesis to aktywność polecana osobom młodszym i starszym, zarówno dopiero zaczynającym swoją przygodę ze sportem, jak i ćwiczącym od dawna. Regularny trening pozytywnie wpływa na samopoczucie oraz zdrowie.