Umów wizytę telefonicznie

Zespół korzeniowy to ucisk na korzenie nerwowe kręgosłupa, najczęściej na odcinku szyjnym, krzyżowo-lędźwiowym lub lędźwiowym. Jest on odczuwany jako silny, rwący ból, promieniujący do kończyny górnej i/lub dolnej, któremu towarzyszą objawy neurologiczne: zaburzenia czucia, parestezje, osłabienie mięśni. Ucisk na korzenie nerwowe zawsze wymaga odpowiedniej diagnostyki oraz leczenia.

Z tekstu dowiesz się:

  • jakie przyczyny może mieć ucisk na korzeń nerwowy w kręgosłupie,
  • jakie są główne objawy korzeniowe,
  • w jaki sposób diagnozuje się zespół korzeniowy,
  • jakie są dostępne metody leczenia.

Korzenie nerwowe – odpowiedzialne m.in. za czucie – są zlokalizowane w kanale kręgowym wewnątrz kręgosłupa. Przez niewielkie otwory wydostają się na zewnątrz, splatają się ze sobą i tworzą splot ramienny, od którego odchodzą nerwy kończyny górnej oraz splot lędźwiowo-krzyżowy, który unerwia kończynę dolną.

Zespół korzeniowy to sytuacja, w której korzenie nerwowe są uciskane przez inne struktury anatomiczne znajdujące się w tej okolicy. Jeśli ucisk ma miejsce w odcinku szyjnym kręgosłupa, mówimy o zespole korzeniowym szyjnym. Jeśli zdiagnozowany zostaje ucisk w odcinku lędźwiowo-krzyżowym, jest to zespół korzeniowy lędźwiowo-krzyżowy. Możliwy jest także wyłącznie ucisk na korzenie nerwowe w odcinku lędźwiowym i wtedy diagnozuje się zespół korzeniowy lędźwiowy.

Zespół korzeniowy – przyczyny

Jak już wspomniano, bezpośrednią przyczyną zespołu korzeniowego jest ucisk na korzenie nerwowe ze strony okolicznych struktur. Najczęściej jest to efekt stanów przeciążeniowych oraz chorób kręgosłupa, a w szczególności:

  • dyskopatii – czyli zwyrodnienia krążków międzykręgowych, które przesuwają się poza swoje prawidłowe położenie i uciskają korzeń,
  • pogrubiałych więzadeł żółtych kręgosłupa,
  • przerośniętych stawów międzykręgowych,
  • zwężenia kanału nerwowego na skutek zaawansowanych zmian dyskopatycznych oraz zwyrodnieniowych.

Wszystkie te stany najczęściej są wywołane przez niezdrowy tryb życia: bardzo ciężką pracę fizyczną lub na odwrót – niedobór aktywności, nadwagę i otyłość, siedzący tryb życia, spędzanie dużej ilości czasu przed telewizorem czy komputerem. Oczywiście ryzyko wystąpienia różnego rodzaju chorób i przeciążeń kręgosłupa wzrasta także z wiekiem.

Objawy korzeniowe – nie tylko ból…

Główne objawy korzeniowe, sugerujące ucisk na korzenie nerwowe w odcinku lędźwiowym lub szyjnym, to przede wszystkim ból – jest on silny, przeszywający, rwący, może promieniować do kończyny górnej (w przypadku zespołu korzeniowego szyjnego) lub dolnej (jeśli mamy do czynienia z zespołem korzeniowym lędźwiowym). Początkowo bóle korzeniowe kręgosłupa szyjnego lub lędźwiowego mogą być rzadsze, jednak z czasem narastają, są coraz dłuższe, aż w końcu przekształcają się w stan przewlekły.

Warto pamiętać, że ból korzeniowy kręgosłupa na odcinku zajętym chorobą to nie jedyny możliwy objaw. U pacjentów w zaawansowanym stadium zespołu korzeniowego pojawiają się także objawy neurologiczne:

  • zaburzenia czucia w obrębie kończyny górnej lub dolnej,
  • osłabienie siły mięśniowej ręki lub nogi,
  • mrowienie, szczypanie, odczucie ciepła kończyny,
  • zaburzenia w kontrolowania oddawania moczu i/lub stolca.

W zależności od tego, czy uciśnięte są nerwy w obrębie odcinka kręgosłupa lędźwiowego czy kręgosłupa szyjnego, objawy mogą się od siebie nieco różnić. I tak np. zespół korzeniowy S1 dotyczy kończyny dolnej – ból promieniuje po tylno-bocznej powierzchni uda i podudzia do kostki bocznej, osłabieniu ulegają mięśnie pośladkowe, a chory ma problem ze staniem na palcach. Z kolei zespół korzeniowy C5 dotyczy kończyny górnej – ból odczuwany jest po stronie promieniowej przedramienia i ramienia, aż do kciuka i palca wskazującego, osłabieniu ulega czucie powierzchowne, widoczne bywa też odstawanie łopatki.

Zespół korzeniowy – diagnostyka

Obok wywiadu oraz analizy objawów w rozpoznaniu zespołu korzeniowego kluczowe są badania obrazowe. Największą rolę w diagnostyce odgrywa rezonans magnetyczny – pozwala on precyzyjnie zobrazować zmiany patologiczne w obrębie rdzenia kręgowego, krążków międzykręgowych oraz korzeni nerwowych. Pozostałe badania obrazowe – USG, RTG i tomografia komputerowa – mają mniejszą wartość diagnostyczną.

Zespół korzeniowy lędźwiowy, zespół korzeniowy szyjny – leczenie

Leczenie zespołu korzeniowego – zarówno szyjnego, krzyżowo-lędźwiowego, jak i lędźwiowego – może mieć charakter zachowawczy lub operacyjny. Na leczenie zachowawcze składają się rehabilitacja kręgosłupa oraz zastrzyki nadtwardówkowe. Rehabilitacja, w zależności od potrzeb, obejmować może wykonywanie przez pacjenta różnego rodzaju ćwiczeń, a także prowadzoną przez terapeutę terapię manualną, mięśniowo-powięziowej, masaże lecznicze, neuromobilizację czy kinezyterapię. Bywają one uzupełniane o zabiegi fizykoterapii: krioterapię, laseroterapię czy ultradźwięki.

W celach przeciwbólowych, przeciwzapalnych i regeneracyjnych stosuje się zastrzyki nadtwardówkowe wykonywane pod kontrolą RTG. Pozwalają one na zmniejszanie obrzęku nerwu oraz cofanie się przepukliny.

Jeśli rehabilitacja nie przynosi oczekiwanych rezultatów, a objawy bólowe i neurologiczne narastają, przeprowadzona może zostać operacja odbarczenia korzeni nerwowych. Zabiegi wykonuje się różnymi metodami i technikami, zależnie od stopnia zaawansowania problemu. Jedne są mniej inwazyjne i wymagają krótszej rekonwalescencji, inne wiążą się z większą ingerencją w struktury kręgosłupa, a pacjent wraca do zdrowia przez dłuższy czas. Na szczęście operacje są ostatecznością – w zdecydowanej większości przypadków zespół korzeniowy można skutecznie leczyć metodami zachowawczymi.

Nasi lekarze

Dyskopatia lędźwiowaDyskopatia szyjnaEndoskopowa operacja kręgosłupaNeurochirurgiaStabilizacja kręgosłupa
Dyskopatia lędźwiowaNeurochirurgiaOnkologia
Dyskopatia lędźwiowaDyskopatia szyjnaEndoskopowa operacja kręgosłupaNeurochirurgia
Dyskopatia lędźwiowaNeurochirurgia
NeurochirurgiaNeurochirurgia dziecięca
Dyskopatia lędźwiowaNeurochirurgia