Umów wizytę telefonicznie

Koksartroza – czyli zwyrodnienie stawu biodrowego – to jedna z najczęściej występujących chorób zwyrodnieniowych stawów, diagnozowana już nie tylko u seniorów, ale też u coraz młodszych osób. Powoduje ona dolegliwości bólowe, ograniczenie ruchomości biodra, a w konsekwencji – problemy z codziennymi aktywnościami. Na szczęście są skuteczne metody leczenia koksartrozy.

Z tekstu dowiesz się:

 • co to jest koksartroza,
 • jakie są jej przyczyny,
 • jakie są objawy koksartrozy,
 • jakimi lekami leczy się koksartrozę,
 • jakie ćwiczenia i zabiegi są skuteczne w koksartrozie.

Choroby zwyrodnieniowe stawów to coraz powszechniejsza dolegliwość wśród osób w różnym wieku, będąca efektem zarówno naturalnych procesów zużywania się stawów, jak i niezdrowego trybu życia. Zwyrodnieniu mogą ulec w zasadzie wszystkie stawy w organizmie człowieka – jedną z najczęściej spotykanych odmian choroby jest koksartroza, czyli zwyrodnienie stawu biodrowego.

Koksartroza – co to jest?

Koksartroza to postępujące i nieodwracalne niszczenie chrząstki stawowej biodra. Wraz z rozwojem choroby ulega ona stopniowemu ścieraniu i traci swoje właściwości amortyzujące, przez co dochodzi do odsłonięcia powierzchni kostnych stawu. Z czasem nasady kości ulegają destrukcji, rozwija się stan zapalny błony maziowej stawu, a sam staw przestaje funkcjonować w prawidłowy sposób.

Koksartroza – przyczyny

Ze względu na przyczyny koksartrozę dzieli się na pierwotną (idiopatyczną) oraz wtórną. Wśród czynników zwiększających ryzyko wystąpienia koksartrozy pierwotnej wymienia się przede wszystkim predyspozycje genetyczne oraz wady wrodzone, takie jak np. niedorozwój panewki biodrowej. Z kolei koksartroza wtórna jest zazwyczaj efektem szeroko rozumianych czynników zewnętrznych, takich jak:

 • nadwaga,
 • otyłość,
 • przewlekłe przeciążenie stawów biodrowych,
 • niedoczynność tarczycy,
 • cukrzyca,
 • wcześniejsze urazy i choroby biodra (np. złamanie biodra).

Koksartroza – objawy

Głównym objawem koksartrozy jest ból, przy czym początkowo pojawia się on nie w stawie biodrowym, ale w okolicach pachwiny, i promieniuje do kolana albo odcinka lędźwiowego kręgosłupa. Najpierw ból jest odczuwany w trakcie poruszania się, chodzenia czy biegania. Później dolegliwości zaczynają bezpośrednio obejmować biodro; są obecne również w spoczynku i w nocy. Może się pojawić także poranna sztywność stawu biodrowego oraz ograniczenie jego ruchomości, a w konsekwencji – problemy z normalnym chodzeniem i wykonywaniem codziennych aktywności.

Koksartroza – jakie leki?

Koksartrozę we wczesnym stadium rozwoju można próbować leczyć farmakologicznie. Substancje takie jak diklofenak, ketoprofen czy ibuprofen doraźnie minimalizują dolegliwości bólowe, a niesteroidowe leki przeciwzapalne redukują rozwijający się w stawie stan zapalny. Zazwyczaj są one aplikowane miejscowo (w postaci maści czy żelu) lub doustnie.

Możliwe jest także podawanie określonych środków farmakologicznych bezpośrednio do stawu w formie iniekcji pod kontrolą USG. W taki sposób lekarz może zaaplikować pacjentowi np. sterydy, osocze bogatopłytkowe albo preparaty na bazie kwasu hialuronowego.

Koksartroza – jakie ćwiczenia i zabiegi?

Ważnym elementem leczenia zachowawczego koksartrozy są ćwiczenia oraz zabiegi rehabilitacyjne. Prowadzone są pod okiem doświadczonego fizjoterapeuty. Ćwiczenia czynne i bierne mają na celu usprawnienie stawu, zwiększenie jego ruchomości, a także zachowanie elastyczności i siły mięśni. Wśród polecanych zabiegów rehabilitacyjnych można z kolei wymienić różnego rodzaju masaże, pole magnetyczne, zabiegi laserowe, krioterapię i zabiegi z użyciem specjalistycznych prądów.

Jeśli leczenie zachowawcze koksartrozy nie przynosi pacjentowi ulgi, a jego choroba się pogłębia, może być wskazane wykonanie zabiegu endoprotezoplastyki stawu biodrowego. Polega ona na wymianie zużytych elementów stawu – panewki i głowy kości udowej – na protezy. Jest to skuteczny sposób na trwałe pozbycie się wszelkich dolegliwości.

Źródła:
https://utw.uj.edu.pl/documents/6082181/136243411/Zmiany+zwyrodnieniowe+stawu+biodrowego+–+leczenie+zachowawcze+i+operacyjne.+Porady+jak+poradzić+sobie+z+chorobą+zwyrodnieniową_.pdf/7b9f1a5f-6f65-4fd7-9f2a-0f232e0fd60a