Umów wizytę telefonicznie

MRI kończyny górnej – wskazania, przeciwwskazania do rezonansu magnetycznego nadgarstka

Staw nadgarstkowy to część kończyny górnej, dzięki której możemy swobodnie poruszać dłonią. Nadgarstek zbudowany jest z 8 kości, z uwagi na wiele elementów składowych, często ulega różnym przeciążeniom i urazom mechanicznym. W przypadku dolegliwości bólowych, ograniczonej ruchomości nadgarstka, podejrzenia różnych zmian patologicznych zalecane jest wykonanie badań diagnostycznych w tym m.in. rezonansu, zwanego inaczej RM, MRI (ang. Magnetic Resonance Imaging). To proste badanie obrazowe oferujemy także w naszej Klinice Ortopedii, Rehabilitacji i Medycyny Sportowej enel-sport. Nie musisz mieć skierowania! Nasz zespół empatycznych i doświadczonych specjalistów jest do Twojej dyspozycji.

Rezonans magnetyczny nadgarstka – na czym polega badanie MRI? Kontrast

MRI nadgarstka jest jedną z metod diagnostyki obrazowej, które wykorzystuje pole magnetyczne. To bezbolesna, bezpieczna i nieinwazyjna procedura, która może być wykonana z użyciem kontrastu lub bez środka kontrastowego. Środek kontrastowy pozwala uwidocznić naczynia krwionośne, zmiany zapalne i pozostałe stany patologiczne w obrębie nadgarstka. Warto wspomnieć, że po MRI z kontrastem należy pić dużą ilość elektrolitów, by wypłukać środek z organizmu.

Podczas badania rezonansu lekarz radiolog uzyskuje bardzo szczegółowe obrazy układu mięśniowego i szkieletowego. W przeciwieństwie do RTG tutaj pacjent nie jest narażony na promieniowanie jonizujące. Badanie rezonansem magnetycznym jest przeprowadzane w pozycji leżącej, w zaawansowanym technologicznie aparacie do RM. Bardzo ważne jest, by w trakcie MRI nadgarstka pacjent pozostawał bez ruchu, dzięki czemu radiolog nadzorujący może uzyskać precyzyjne obrazy ułatwiające postawienie trafnej diagnozy. Jeśli chodzi o czas badania, w zależności od indywidualnego przypadku trwa ono od 30 do 60 minut.

Rezonans magnetyczny nadgarstka. Wskazania

Jakie są wskazania do wykonania rezonansu magnetycznego? Badanie MRI jest zalecane przez lekarza ortopedę w przypadku m.in.:

  • bólu nadgarstka,
  • drętwienia/mrowienia nadgarstka,
  • ograniczenia zakresu ruchów nadgarstkiem,
  • obrzęk,
  • zmian pourazowych,
  • zmian w aparacie więzadłowym i ścięgnach,
  • podejrzenia złamania nadgarstka.

Warto podkreślić, że MRI identyfikuje zmiany nieuchwytne w pozostałych metodach obrazowania (np. tomografii komputerowej, rentgenie), często będąc badaniem rozstrzygającym niejasności, jakie pojawiły się w toku postępowania diagnostycznego.

Jak przygotować się do rezonansu nadgarstka?

Na badanie rezonansu magnetycznego nadgarstka pacjent powinien założyć odzież bez elementów metalowych. Przed wejściem do pracowni należy również zdjąć biżuterię, pasek, spinki do włosów itp. rzeczy osobiste, nie powinno się mieć również pomalowanych paznokci. Przed rezonansem z podaniem kontrastu konieczne jest wykonanie badania kreatyniny we krwi.

Jakie choroby wykrywa RM nadgarstka? Zespół cieśni nadgarstka, urazy mechaniczne

RM nadgarstka znajduje zastosowanie w diagnostyce wielu przypadłości i urazów. Badanie pozwala wykryć np.:

MRI wykonuje się u osób uprawiających zawodowo sport, wykonujących pracę, która polega na częstych, jednostajnych ruchach rąk np. przy taśmie produkcyjnej, co sprawia, że nadgarstki są szczególnie narażone na przeciążenia i urazy.

MRI nadgarstka – przeciwwskazania

Wielu pacjentów nie wie, jakie są przeciwwskazania do zastosowania metody rezonansu magnetycznego. Badanie nie może być przeprowadzone u pacjentów posiadających metalowe ciała obce w organizmie np. w związku z przebytymi operacjami ortopedycznymi. Do względnych przeciwwskazań zaliczamy:

  • ciążę (I trymestr),
  • stenty,
  • niektóre implanty stomatologiczne,
  • klaustrofobię.

Ile kosztuje rezonans magnetyczny nadgarstka? Zapraszamy do zapoznania się z naszym cennikiem.