Umów wizytę telefonicznie

Trening w domu bez sprzętu: co powinieneś wiedzieć, zanim go zaczniesz?

 

Autor: Redakcja enel-sport
Data publikacji: 15.12.2021

Do tego, by ćwiczyć, wcale nie trzeba jechać na siłownię albo do fitness klubu, nie trzeba wybierać się do hali sportowej, na boisko czy stadion. Efektywny trening można bowiem przeprowadzić w domu. Taka forma aktywności ma naprawdę wiele zalet, przy czym należy pamiętać, że trening w domu również trzeba odpowiednio zaplanować.

Z tekstu dowiesz się:

  • jakie zalety mają regularne treningi dla poczatkujących w domu,
  • jakie akcesoria pomogą przeprowadzić trening w domu,
  • jak prawidłowo ułożyć plan treningu w domu.

Nie ma żadnych wątpliwości, że regularna, dopasowana do potrzeb aktywność fizyczna jest bardzo korzystna dla zdrowia. Pozwala ona utrzymywać prawidłową masę ciała, usprawnia pracę mięśni i stawów, normuje poziom ciśnienia i cukru we krwi, redukuje stres i stanowi ważny element profilaktyki wielu schorzeń.

Treningi można prowadzić w różnych miejscach, zależnie m.in. od dyscypliny, jaką uprawiamy. To oczywiste, że pływać można tylko na basenie, a grać w koszykówkę – w hali lub na boisku, ale pewnie rodzaje aktywności są idealne, by wykonywać je w domowym zaciszu. Trening cardio w domu, trening ogólnorozwojowy w domu, sesja jogi, tabata w domu, gimnastyka ogólna – to tylko kilka przykładów.

Trening w domu – korzyści

Na początek warto uświadomić sobie wszystkie korzyści, jakie niesie za sobą aktywność fizyczna uprawiana w domu:

  • Prywatność – dla wielu osób, zwłaszcza zaczynających swoją przygodę ze sportem, ćwiczenie w towarzystwie innych może być krępujące. W domu każdy czuje się komfortowo i swobodnie, nie trzeba przebierać się przy innych, korzystać ze wspólnego prysznica, przejmować się obecnością obcych osób.
  • Oszczędność czasu – naprawdę nieliczne grono ludzi mieszka tak blisko siłowni czy klubu fitness, że dojazd czy dojście do takiego miejsca zajmuje kilka minut. Częściej bywa tak, że tracimy na to dużo czasu. Dlatego trening w domu bywa najlepszym rozwiązaniem, zwłaszcza dla osób zapracowanych i niedysponujących dużą ilością wolnego czasu.
  • Oszczędność pieniędzy – możliwość korzystania z siłowni albo klubu fitness to zawsze koszt – pojedynczego wejścia lub od razu karnetu. Może to działać zniechęcająco, a dodatkowo – nigdy nie ma pewności, czy od razu polubimy daną aktywność. Treningi dla początkujących w domu nie wymagają takich inwestycji.

Trening w domu bez sprzętu – czy to możliwe?

Trening w domu ma jeszcze jedną ważną zaletę – wiele rodzajów aktywności można uprawiać bez użycia specjalistycznego sprzętu, kosztownego, niejednokrotnie trudnego w obsłudze i zajmującego dużo miejsca. Oczywiście jednak istnieją pomniejsze akcesoria, które warto nabyć, aby trening w domu był możliwe najbardziej efektywny, ale też przyjemny oraz bezpieczny.

Przykładem takiego akcesorium jest mata treningowa – to wydatek raptem kilkudziesięciu złotych, ale sprawi, że trening będzie dużo przyjemniejszy, zwłaszcza jeśli wykonuje się ćwiczenia na leżąco lub klęcząc. Podłoga wyłożona twardymi płytkami czy panelami nie jest najwygodniejszym podłożem do ćwiczeń.

Jeśli wykonujemy dynamiczne ćwiczenia z podskokami czy biegiem w miejscu, to koniecznością jest z kolei obuwie sportowe – na bosaka nietrudno o poślizgnięcie się, upadek i związane z tym bolesne kontuzje.

Oczywiście z biegiem czasu, gdy treningi w domu staną się naszym zwyczajem, będą regularne i coraz bardziej zaawansowane, można zdecydować się na zakup kilku niewielkich i niedrogich akcesoriów, które urozmaicą ćwiczenia. W drzwiach można zamontować drążek do podciągania, w ćwiczeniach na mięśnie i stawy przydatna jest piłka gimnastyczna, dużą inwestycją nie będzie zakup skakanki, taśm, gum oporowych, niewielkich hantli albo obciążników na kończyny. Wszystko zależy od specyfiki ćwiczeń, jakie decydujemy się wykonywać.

Plan treningu w domu – jak go ułożyć?

Trening w domu może być równie efektywny i pozytywny dla zdrowia jak treningi na boisku, siłowni czy w klubie fitness. Aktywność należy jednak odpowiednio zaplanować i przestrzegać kilku ważnych zasad:

  • Najważniejsza w każdym sporcie jest regularność. Osoby początkujące powinny zaplanować w pierwszych tygodniach przynajmniej dwa treningi tygodniowo, z czasem zwiększając ich liczbę do trzech-czterech. Ich intensywność powinna być dostosowana do możliwości fizycznych, preferencji oraz stanu zdrowia osoby ćwiczącej. Początkowo trening w domu powinien trwać około 30 minut i być stopniowo wydłużany do 45-60 minut (w planowaniu częstotliwości i długości ćwiczeń może się okazać pomocna aplikacja do treningu w domu).
  • Ćwiczenia w domu muszą być różnorodne. Po pierwsze – monotonny trening szybko się nudzi, a osoba ćwicząca odczuwa zniechęcenie i demotywację. Po drugie – ważne, by podczas treningu angażowane były jak najliczniejsze grupy mięśni i stawów. Tylko taka aktywność pozytywnie wpływa na cały organizm.
  • Również trening w domu należy zacząć od rozgrzewki, a zakończyć regeneracją. W ramach rozgrzewki można wykonać kilka wymachów i skłonów, a także ćwiczenia na rozciąganie i pobudzenie stawów. W ramach regeneracji można postawić na m.in. rolowanie mięśni, a także wziąć prysznic z naprzemiennym zastosowaniem zimnych i ciepłych strumieni wody.

Trening w domu to nie ciekawostka, z której korzysta niewiele osób – w dobie powszechnego pośpiechu i przepracowania bywa to często jedyna forma aktywności, na jaką można sobie pozwolić. Ważne, by ćwiczyć regularnie, nie forsować się i stopniowo zwiększać obciążenia. Na pewno pozytywnie wpłynie to na formę i samopoczucie!