Umów wizytę telefonicznie

Czy szpital gwarantuje wyżywienie podczas pobytu na oddziale?

Oczywiście – podczas pobytu na oddziale pacjenci mają zagwarantowane wyżywienie w postaci trzech posiłków dziennie odpowiednio dostosowanych do potrzeb zdrowotnych, wyznaniowych oraz kulturowych.

W jakich godzinach odbywają się odwiedziny?

Odwiedziny w naszym szpitalu odbywają się w godzinach 14:00 – 21:00.

Czy w szpitalu jest Wi-Fi?

Pacjentom przebywającym na oddziale szpitalnym zapewniamy dostęp do bezprzewodowego Internetu (Wi-Fi).

Czy po moim zabiegu ortopedycznym będzie mi potrzebny jakiś sprzęt? Czy można go wypożyczyć w szpitalu?

Sprzęt ortopedyczny potrzebny po zabiegu zależy od rodzaju zabiegu oraz zaleceń lekarza operatora. Podstawowymi sprzętami ortopedycznymi potrzebnymi po zabiegu są: kołnierz ortopedyczny (w przypadku operacji kręgosłupa szyjnego), pas lędźwiowy (w przypadku operacji kręgosłupa lędźwiowego), kule (w przypadku zabiegów na kończynach dolnych). W Szpitalu Centrum prowadzimy sklep ortopedyczny, w którym można zakupić zalecony przez lekarza sprzęt ortopedyczny.

Kiedy należy uiścić płatność za zabieg?

Płatność za zabieg należy uiścić przelewem najpóźniej 3 dni przed zabiegiem na konto bankowe CM ENEL-MED, numer: 16 1160 2202 0000 0002 3654 4134, lub dokonać płatności gotówką bądź kartą podczas przyjęcia do szpitala.

Pacjentom zainteresowanym płatnością kartą w dniu przyjęcia przypominamy o zwiększeniu/usunięciu limitu transakcji bezgotówkowych.

Jak długo zostanę w szpitalu?

Okres hospitalizacji wynosi zazwyczaj od kilku godzin do trzech dni, w zależności od rodzaju wykonywanego zabiegu, rodzaju znieczulenia, decyzji lekarza oraz samopoczucia pacjenta po zabiegu i jest określany indywidualnie dla każdego pacjenta.

Czy muszę zaszczepić się przeciw WZW przed przyjęciem do szpitala?

Szczepienie przeciw WZW B zabezpiecza przed zakażeniem wirusowym zapaleniem wątroby typu B. Zalecamy naszym pacjentom posiadanie ważnego szczepienia, ale nie jest to warunek konieczny do przeprowadzenia zabiegu operacyjnego. Przypominamy, że wszelkie pytania lub wątpliwości dotyczące szczepień można omówić z lekarzem operatorem lub anestezjologiem.

Co lepiej zabrać do szpitala – koszulę nocną czy dwuczęściową piżamę?

Przy określonych zabiegach wygodniejsza będzie koszula nocna (np. operacje stawu kolanowego, stawu biodrowego, kręgosłupa lędźwiowego), przy pozostałych zabiegach rodzaj stroju nie ma większego znaczenia – ważne, żeby był komfortowy dla pacjenta.

Co mam zabrać ze sobą do szpitala?

Do szpitala należy zabrać następujące rzeczy:

  • dokument tożsamości
  • wyniki badań
  • piżamę
  • przybory toaletowe
  • ręcznik
  • kapcie

W przypadku niektórych operacji pacjent powinien mieć ze sobą w chwili przyjęcia zalecony przez lekarza operatora (lekarz, który będzie wykonywał Twój zabieg) sprzęt medyczny (np. pończochy przeciwzakrzepowe, pas lędźwiowy, kołnierz podbródkowy, kule, stabilizator). O konieczności posiadania konkretnego sprzętu poinformuje Cię lekarz na wizycie przedoperacyjnej.

Większość produktów ortopedyczno-rehabilitacyjnych można zakupić w Szpitalu Centrum. Niektóre produkty wymagają wcześniejszej weryfikacji dostępności lub są dostępne wyłącznie na zamówienie.

Badania

Na około 2-3 tygodnie przed zabiegiem należy wykonać wskazane przez lekarza badania, których wyniki będą niezbędne do kwalifikacji do znieczulenia. Dokładny zakres badań zależy od rodzaju zabiegu i ogólnego stanu zdrowia pacjenta i zostanie określony przez lekarza na wizycie przedoperacyjnej. Do najczęściej zlecanych badań należą:

  • grupa krwi
  • morfologia z płytkami krwi:
    • OB
    • INR
    • CRP
    • APTT
    • PT
    • sód
    • potas
    • glukoza
    • kreatynina
    • antygen HBS
    • przeciwciała ant HCV i HBS
    • badanie ogólne moczu

Pacjenci powyżej 40. r. życia mogą być również proszeni o wykonanie następujących badań:

  • RTG klatki piersiowej
  • EKG spoczynkowe z opisem

Lekarz, który będzie przeprowadzał Twój zabieg, może również poprosić Cię o wykonanie dodatkowych, nieuwzględnionych w powyższej liście badań, w tym badań obrazowych (RTG, RM, TK).

Konsultacja anestezjologiczna

Na około 7-10 dni przed zabiegiem odbędzie się konsultacja anestezjologiczna, podczas której na podstawie aktualnych wyników badań oraz wywiadu zdrowotnego lekarz anestezjolog podejmie decyzję o możliwości oraz rodzaju znieczulenia. Anestezjolog może zlecić dodatkowe badania pozwalające zweryfikować ewentualne przeciwwskazania do operacji. Pamiętaj, żeby na konsultację z anestezjologiem zabrać ze sobą spis przyjmowanych leków i przygotować listę ewentualnych pytań lub wątpliwości dotyczących znieczulenia – tak, by móc je omówić z lekarzem.

Dzień przed zabiegiem

Na dzień przed zabiegiem należy wziąć kąpiel całego ciała i zmyć lakier do paznokci (lub usunąć tipsy). Przy niektórych rodzajach zabiegów konieczne jest zgłoszenie się do Oddziału dzień przed zabiegiem w celu pobrania krwi na badania próby krzyżowej i/lub przyjęcia zastrzyku przeciwzakrzepowego. O konieczności takiego postępowania poinformuje Cię pracownik recepcji szpitalnej.

W dniu zabiegu

W dniu zabiegu należy zmyć makijaż, zdjąć biżuterię i wyjąć soczewki kontaktowe. Na 6 godzin przed zabiegiem nie wolno jeść, pić, palić, ani żuć gumy. Po przyjęciu do szpitala, które zazwyczaj odbywa się na kilka godzin przed planowanym zabiegiem, nastąpi przyjęcie na oddział, rozmowa z lekarzem dyżurnym oraz przygotowanie do zabiegu. Po kąpieli z dodatkiem środka antyseptycznego personel przekaże Ci jednorazowy strój i poprosi o przebranie w ten strój do zabiegu.