Umów wizytę telefonicznie

Badanie dopplera – na czym polega usg doppler i jakie są wskazania?

Autor: Redakcja enel-sport
Data publikacji: 09.07.2020

Kolorowe USG Doppler to nieinwazyjne badanie diagnostyczne, umożliwiające ocenę wydolności żył i tętnic oraz analizę przepływu krwi przez naczynia wewnętrzne w całym organizmie. Badanie Dopplera można wykonać u wszystkich pacjentów, bez względu na wiek, płeć czy występujące choroby – tak często, jak jest to potrzebne.

Z tekstu dowiesz się:

  • na czym polega badanie Dopplera,
  • jakie są wskazania do wykonania badania przepływu krwi,
  • jak się przygotować do USG dopplerowskiego,
  • jak wygląda badanie,
  • ile kosztuje badanie USG żył.

Badanie ultrasonograficzne – czyli USG – to podstawowa metoda diagnostyczna, pozwalająca na zobrazowanie narządów wewnętrznych oraz tkanek miękkich w organizmie człowieka. Podczas badania głowica aparatu USG wysyła fale ultradźwiękowe, które wnikają w głąb organizmu i odbijają się od napotkanych tam tkanek, narządów wewnętrznych, mięśni, kości, guzów lub innych zmian patologicznych. Echo tego odbicia jest przesyłane do komputera – oprogramowanie przekształca uzyskane w ten sposób dane w widoczne na monitorze obrazy. Tradycyjne USG stosuje się do wizualizacji organów wewnętrznych, oceny ich wielkości, kształtu, struktury i wykrywania ewentualnych nieprawidłowości.

USG Doppler – na czym polega badanie?

W podstawowym badaniu USG fale ultradźwiękowe odbijają się od tkanek, narządów i struktur pozostających w bezruchu. Badanie metodą Dopplera jest wyjątkiem – polega na wykorzystaniu tzw. zjawiska Dopplera w dźwięku, które pozwala na pomiar kierunku i prędkości przepływu krwi wewnątrz tętnic lub żył. Na czym polega badanie dopplerowskie? Przebieg badania jest dość prosty – specjalny czujnik (przetwornik) wysyła fale dźwiękowe o wysokiej częstotliwości w kierunku wybranego obszaru ciała, który chcemy poddać ocenie. Gdy fale trafią na przepływającą przez naczynie krew, ulegają rozproszeniu i wracają do czujnika. Wraz ze zmianą prędkości przepływu krwi częstotliwość fal wracających również ulega zmianie (efekt Dopplera). Na tej podstawie możliwe jest wygenerowanie specjalnych wykresów lub map kolorów, które pozwalają określić kierunek i prędkość przepływu krwi, dokonać oceny stanu tętnic i żył oraz zmierzyć ich przekrój.

Wskazania do wykonania badania dopplerowskiego

Na wykonanie badania dopplerowskiego może skierować pacjenta każdy lekarz – zarówno rodzinny, pediatra, jak i dowolny specjalista, np. flebolog, kardiolog czy chirurg ogólny. Wskazania do wykonania USG Dopplera są bardzo szerokie. Doppler żył kończyn dolnych może pomóc w identyfikacji schorzeń naczyń krwionośnych, takich jak: choroba niedokrwienna, zakrzepica żył powierzchownych i głębokich, owrzodzenia czy żylaki. Badanie może być wykorzystywane do zmierzenia przekroju tętnic i żył głębokich, oceny przepływu krwi w narządach, takich jak: wątroba, nerki, trzustka czy łożyska u kobiet w ciąży. Ponadto badanie dopplerowskie pozwala na diagnostykę chorób, takich jak:

  • miażdżyca, zakrzepica, tętniak aorty, zakrzepica żył głębokich,
  • malformacje naczyniowe,
  • zakrzepy, zwężenia tętnic szyjnych,
  • innych chorób żył, np. niewydolności żylnej,
  • wrodzone wady serca.

Badanie Dopplera wykonuje się u osób, u których występują objawy w postaci obrzęku kończyn, bólu nóg i widocznych żylaków. Może być ono elementem przygotowującym pacjenta do operacji w obrębie naczyń krwionośnych i oceny skuteczności podjętego leczenia.

Przygotowanie do badania USG Dopplera żył i tętnic

Przygotowanie do USG Dopplera może różnić się w zależności od jego rodzaju. Jeśli ocenie ma być poddawany przepływ krwi w żyłach w obrębie powłok brzusznych, już kilka dni wcześniej należy wdrożyć lekkostrawną dietę, a w dniu wykonania badania USG Dopplera stawić się na czczo. Na USG żył kończyn dolnych dla własnego komfortu warto ubrać się w luźne spodnie lub spódnicę, które da się łatwo podwinąć, gdy trwa badanie, bez konieczności zdejmowania. Każdorazowo na badany obszar ciała nie powinno się nakładać żadnych kosmetyków czy leków. Należy mieć też ze sobą wyniki wcześniej wykonywanych badań.

USG Dopplera – przebieg badania

USG Doppler jest nieinwazyjne i bezbolesne. Badanie wykonuje się na stole badawczym w pozycji, która umożliwi swobodny dostęp do wskazanego obszaru. Na przykład, w czasie badania naczyń krwionośnych w obrębie tętnic szyjnych pacjent może wygodnie siedzieć. Następnie lekarz nakłada na skórę pacjenta specjalny żel, który ułatwia wnikanie fal ultradźwiękowych w głąb ciała i poprawia jakość obrazu. W trakcie badania specjalista przykłada głowicę do wybranego obszaru i przesuwając ją w różnych kierunkach, obserwuje płynącą przez naczynia krew. Ocena przepływu wraz z analizą jego prędkości i kierunku będzie zapisana na wyniku badania w formie graficznych wykresów lub map kolorów. Badanie trwa od kilku do kilkudziesięciu minut, w zależności od tego, które USG naczyń było przeprowadzane.

Ile kosztuje badanie Dopplera?

Cena badania Dopplera zależy od kilku czynników – liczby obrazowanych naczyń, ich położenia, renomy kliniki, a nawet sprzętu, przy pomocy którego wykonuje się USG. Z reguły cena badania pojedynczego naczynia nie powinna przekroczyć 200 zł.