Umów wizytę telefonicznie

Badanie Dopplera to rodzaj ultrasonografii (USG), dzięki której można zobrazować i ocenić przepływ krwi przez naczynia – zarówno żyły, jak i tętnice. Jest to badanie zupełnie nieinwazyjne, bezpieczne i bezbolesne. Można je wykonywać u wszystkich pacjentów, bez względu na wiek, płeć czy występujące choroby – tak często, jak jest to potrzebne.

Z tekstu dowiesz się:

  • na czym polega badanie Dopplera,
  • jakie są wskazania do jego wykonania,
  • jak się przygotować do badania Dopplera,
  • ile kosztuje badanie Dopplera.

Ultrasonografia – czyli USG – to podstawowe badanie diagnostyczne pozwalające na zobrazowanie narządów wewnętrznych oraz tkanek miękkich w organizmie człowieka. Wykorzystuje ono właściwości fal ultradźwiękowych emitowanych przez przykładaną do ciała głowicę – wnikają one w głąb organizmu i odbijają się od napotkanych tam tkanek i narządów. Echo tego odbicia wraca do głowicy i jest przesyłane do komputera – oprogramowanie przekształca uzyskane w ten sposób dane w widoczne na monitorze obrazy.

USG Doppler – na czym polega?

W większości przypadków fale ultradźwiękowe wykorzystywane podczas USG odbijają się od tkanek i narządów pozostających w bezruchu. Wyjątkiem jest badanie Dopplera, określane również jako USG Dopplera lub USG dopplerowskie. W przebiegu tego badania ultradźwięki odbijają się od płynącej w żyłach i tętnicach krwi. Zobrazowanie tego jest możliwe dzięki tzw. efektowi Dopplera, nazwanego tak na cześć jego odkrywcy – austriackiego fizyka Johanna Christiana Dopplera. Zjawisko to polega na zmianie częstotliwości odbieranej fali, gdy źródło lub odbiornik się poruszają.

Jaki lekarz kieruje na badanie Dopplera?

Na USG dopplerowskie może skierować pacjenta każdy lekarz – zarówno rodzinny, jak i internista, pediatra oraz dowolny specjalista, np. flebolog, kardiolog, chirurg ogólny. Wskazania do przeprowadzenia badania są bardzo szerokie. Można wśród nich wymienić diagnostykę takich chorób, jak:

  • miażdżyca kończyn dolnych,
  • żylaki kończyn dolnych,
  • owrzodzenia kończyn dolnych,
  • zakrzepowe zapalenie żył,
  • malformacje naczyniowe.

Badanie Dopplera wykonuje się u osób, u których występują objawy w postaci obrzęku kończyn, bólu nóg i widocznie poszerzonych żył. Może być ono elementem przygotowującym pacjenta do operacji w obrębie naczyń krwionośnych i oceny skuteczności podjętego leczenia.

Badanie Dopplera – jak się przygotować?

Badanie Dopplera nie wymaga od pacjenta żadnych szczególnych przygotowań. Nie trzeba zgłaszać się na nie na czczo, można też normalnie przyjąć wszystkie leki. Na USG dopplerowskie należy jedynie wziąć ze sobą wyniki wcześniej wykonywanych badań.

Badanie Dopplera – jak wygląda?

USG dopplerowskie jest badaniem zupełnie bezbolesnym i nieinwazyjnym. Najczęściej wykonywane jest w pozycji leżącej – pacjent kładzie się na kozetce i odsłania część ciała poddawaną badaniu. Lekarz nakłada na skórę specjalny żel, który ułatwia wnikanie fal ultradźwiękowych w głąb ciała i przykłada do niego głowicę. Przesuwając ją w różnych kierunkach, uzyskuje obraz płynącej przez naczynia krwi (jej prędkości i kierunku), naczyń krwionośnych i/lub otaczających je tkanek i narządów.

Badanie Dopplera – ile kosztuje?

Cena badania Dopplera jest zależna od kilku czynników – liczby obrazowanych naczyń, ich położenia, renomy kliniki, a nawet sprzętu, przy pomocy którego wykonuje się USG. Z reguły cena badania pojedynczego naczynia nie powinna przekroczyć 200 zł.

Co ważne, w zasadzie nie ma bezwzględnych przeciwwskazań do wykonywania USG dopplerowskiego, nie wywołuje ono także  powikłań. Można je więc przeprowadzać nawet u dzieci, seniorów i kobiet w ciąży – tak często, jak tylko jest to potrzebne.