Umów wizytę telefonicznie

Animal flow – na czym polega ten rodzaj treningu?

 

Autor: Redakcja enel-sport
Data publikacji: 28.12.2021

Animal flow to stosunkowo nowy, ale zdobywający coraz większą popularność rodzaj treningu fitness, łączący w sobie elementy treningu siłowego i akrobatyki, podczas którego naśladuje się ruchy charakterystyczne dla różnych gatunków zwierząt. Zgodnie z założeniami systemu animal flow przyjmowane w ten sposób pozycje mają odzwierciedlać te, który były naturalne dla przodków współczesnych ludzi przed tysiącami lat, a tym samym pomóc nawiązać więź z otaczającym światem, odzyskać równowagę i spokój, a jednocześnie – poprawić kondycję, siłę i wytrzymałość.

Z tekstu dowiesz się:

  • czym jest animal flow i skąd się wywodzi,
  • jakie korzyści niesie za sobą trening animal flow,
  • na czym polega taki trening,
  • jakie są przykładowe ćwiczenia animal flow.

Trening animal flow został opracowany przez Mike’a Fitcha – pochodzącego ze Stanów Zjednoczonych trenera fitness i coacha z ponad 20-letnim doświadczeniem w branży fitness. Metoda ta bardzo szybko zyskała rzesze fanów na całym świecie i obecnie jest propagowana przez ponad 10 tysięcy trenerów w 42 krajach.

Animal flow – co to jest?

Opracowany przez Mike’a Fitcha system fitness animal flow to rodzaj treningu z użyciem własnego ciężaru ciała, który opiera się na naśladowaniu ruchów różnych gatunków zwierząt. Łączy on w sobie przede wszystkim elementy treningu siłowego i akrobatyki, ale można w nim zauważyć również inspirację gimnastyką, jogą, a nawet capoeirą. Połączenie ruchów ze wszystkich tych elementów pozwala uzyskać osobie ćwiczącej regularność i płynność, określaną z języka angielskiego słowem flow – i stąd właśnie nazwa systemu.

Animal flow – trening holistyczny

Animal flow jest treningiem holistycznym, co oznacza, że ma na celu wszechstronny rozwój całego ciała, ale również wpływanie na sferę psychiczną funkcjonowania człowieka.

  • Wykonywane podczas treningu animal flow ćwiczenia siłowe mają bardzo pozytywny wpływ na tkankę mięśniową. Poprawia się gęstość mięśni, ich siła i wytrzymałość, a jednocześnie można wyrzeźbić sylwetkę w bardzo estetyczny sposób.
  • Dzięki doborowi odpowiednich ćwiczeń animal flow może być bardzo efektywną formą ruchu dla osób walczących z nadmiarem kilogramów. Podczas jednej sesji można bowiem spalić nawet 600 kalorii.
  • Animal flow może być elementem rehabilitacji dla osób borykających się z bólami kręgosłupa – wplecione w trening ćwiczenia jogi wzmacniają mięśnie i stawy kręgosłupa.
  • Trening animal flow poprawia świadomość własnego ciała, gibkość i poczucie równowagi. Ma pozytywny wpływ na mobilność oraz ruchomość stawów. Wszechstronnie działa także na mięśnie, m.in. nóg, brzucha oraz pleców.

Zgodnie z założeniami animal flow aktywność ta ma również oddziaływać na równowagę i samopoczucie człowieka. Oczywiście podczas treningu animal flow u osoby ćwiczącej następuje zwiększenie produkcji endorfin, czyli hormonów odpowiedzialnych za dobry nastrój. Dodatkowo przyjmowane podczas ćwiczeń pozycje naśladujące zwierzęta mają pomóc nawiązać więź z otaczającym światem, odzyskać równowagę i spokój.

Animal flow – ćwiczenia w zgodzie z naturą

Ćwiczenia animal flow to 26 różnych pozycji oraz 20 propozycji łączenia ich ze sobą – w ten sposób można skomponować trening zarówno dla osób początkujących, jak i zaawansowanych. W obu przypadkach sesję rozpoczyna rozgrzewka przed treningiem siłowym – obejmuje ona m.in. ćwiczenia na mobilność nadgarstków oraz aktywację poszczególnych mięśni i stawów, tak aby były gotowe do bardziej intensywnego wysiłku.

Kolejnym elementem treningu zarówno dla początkujących, jak i dla zaawansowanych jest stretching – ćwiczenia mające na celu rozciągnięcie oraz wzmocnienie siły funkcjonalnej mięśni. Dla efektywności treningu ważne jest, by przejścia pomiędzy poszczególnymi ćwiczeniami były płynne i spójne.

Następne etapy treningu animal flow różnią się w zależności od stopnia zaawansowania osób ćwiczących. U początkujących są to przeważnie ćwiczenia gimnastyczne, takie jak przysiady, skłony, wyskoki i wykroki, które jednak zawsze kończą się przejściem do parteru i przyjęciem tzw. postawy czterech filarów, czyli oparciem wszystkich kończyn o podłoże. Osoby zaawansowane na tym etapie uprawiają już akrobatykę. Wykonuje się stanie na rękach, podciągania, zwisy, ruchy w parterze przypominające przeciąganie się, skradanie albo atak na ofiarę.

Animal flow – przydatne wskazówki

Jednym z największych atutów treningu animal flow jest to, że można wykonać go wszędzie – nie tylko w sali treningowej, ale również w parku, ogrodzie czy siłowni zewnętrznej. Sprawdza się zarówno jako aktywność grupowa, jak i indywidualna, może być uzupełniona muzyką, która ułatwia zachowanie płynności ruchów i sprawne przechodzenie z jednej pozycji do drugiej.

Przynajmniej na początku swojej przygody z animal flow warto ćwiczyć pod okiem wykwalifikowanego instruktora, który nauczy podstaw, a także będzie asekurował podczas wykonywania bardziej skomplikowanych ćwiczeń. Tak jak przy każdej aktywności, również sesję animal flow należy zacząć od rozgrzewki, a zakończyć – odpowiednią regeneracją powysiłkową.