Umów wizytę telefonicznie

Dzisiejsze możliwości rehabilitacyjne pozwalają na znaczną poprawę naszego stanu zdrowia nawet w bardzo trudnych przypadkach. Wielu z nas, decydując się na uprawianie sportu, chciałoby osiągać wyniki jak najszybciej. To często skutkuje poważnymi urazami, których wyleczenie – bez aktualnie dostępnej technologii – byłoby bardzo trudne. Równie dobrze jednak uraz może przydarzyć się nam podczas zwykłego spaceru czy wyjścia do sklepu.

Jednym z najnowocześniejszych urządzeń, które wspomaga szybki powrót do pełni sprawności, jest bieżnia Alter-G. Działanie bieżni polega na odciążeniu ćwiczącego w trakcie procesu gojenia tkanek, gdy pełne obciążenie nie jest jeszcze możliwe.

Jakie są zalety Alter-G?

Rehabilitant ma możliwość wcześniejszego wprowadzenia funkcjonalnych wzorców chodu, aby poprawić lub utrzymać poziom koordynacji. Dzięki bieżni układ ruchu u osób po zabiegach rekonstrukcyjnych jest odciążany, a u pacjentów osłabionych – wzmacniany. Urządzenie jest też wyposażone w kamerę, która umożliwia nagrywanie nóg podczas chodzenia i biegania w celu ułatwienia późniejszej analizy.

Jakie są wskazania do skorzystania z tej metody rehabilitacji?

Trening w odciążeniu stosuje się w wielu przypadkach. Mogą to być np. stany po rekonstrukcji chrząstki stawowej czy uszkodzeniach więzadłowych. Takich schorzeń i urazów możemy nabawić się na stoku, podczas gry w piłkę czy przypadkowo obciążając zbyt mocno nasze kończyny. Ćwiczenia reedukacji chodu w warunkach odciążenia, jakie oferuje Alter-G, pozwalają szybciej przywrócić lub utrzymać poziom koordynacji chodu czy biegu w momencie, kiedy gojące się struktury układu ruchu nie mogą być w pełni obciążone. Sportowcom pomaga to szybciej wrócić do właściwego treningu, a zwykłym pacjentom przyspiesza powrót do normalnego, sprawnego poruszania się.

Kto jeszcze może skorzystać na pracy z Alter-G?

Ćwiczenia w odciążeniu świetnie sprawdzają się w przypadkach rehabilitacji neurologicznej, u pacjentów z takimi schorzeniami, jak uszkodzenie układu nerwowego, udar czy stany po niekompletnym uszkodzeniu rdzenia kręgowego. Działanie Alter-G ma na celu regresję warunków, w których pacjent odbudowuje koordynację chodu, aby były dla niego łatwiejsze do skoordynowania, biorąc pod uwagę jego stan neurologiczny.

Ćwiczenia w odciążeniu są również stosowane w fizjoterapii geriatrycznej. Osoba starsza może być znacząco osłabiona przez dłuższe unieruchomienie, a dzięki rehabilitacji z bieżnią może łatwiej wrócić do pełni sprawności.

Czy Alter-G może być kompletnym działaniem rehabilitacyjnym?

Alter-G we wszystkich przypadkach – niezależnie od tego, czy mówimy o przypadkach ortopedycznych, neurologicznych czy geriatrycznych – zawsze jest elementem przejściowym, ułatwiającym pacjentowi dojście do sprawności pozwalającej na ćwiczenia z pełnymi obciążeniami, z działającą siłą grawitacji, tak jak to wygląda w życiu codziennym.

Bieżnia Alter-G jest dostępna w oddziale Enel-Sport na ul. Łazienkowskiej 3 w Warszawie