Uprawiasz sport? Pamiętaj o badaniach.
Niezależnie od tego, czy uprawiasz sport zawodowo, czy po prostu traktujesz aktywność fizyczną jako formę spędzania wolnego czasu czy hobby, ważne abyś wyrobił sobie nawyk dbania o swój stan zdrowia. Kontrola przynajmniej raz w roku to absolutne minimum.
Do badań sportowych często podchodzi się jak to przykrego obowiązku. Bez względu na dyscyplinę sportu i stopień zaawansowania, często zdarzają się przypadki zaniedbywania niezbędnych badań. To błąd, który może odbić się na funkcjonowaniu naszego organizmu, dlatego lepiej go nie popełniać.
Jakie badania wykonać minimum raz w roku?
- morfologia krwi
- badanie moczu
- EKG (w przypadku stwierdzenia nieprawidłowości dodatkowo echo serca lub próba wysiłkowa)
- konsultacja internistyczna
- konsultacja ortopedyczna
- konsultacje z lekarzami innych specjalizacji, np. okulista czy laryngolog (opcjonalnie)
Tyle absolutnych podstaw, ale świadomy sportowiec powinien rozważyć „dorzucenie” do powyższych konsultację z fizjoterapeutą, diagnostykę funkcjonalną oraz ocenę biomechaniczną.
- podstawowe badanie fizjoterapeutyczne, które pomoże zdiagnozować problemy posturalne
- testy funkcjonalne, oparte o proste próby (takie jak np. przysiad czy wyskok z lądowaniem), ocenę stabilności w obrębie miednicy i kręgosłupa
- testy dysbalansu mięśniowego
- obiektywną ocenę siły mięśniowej,
- badanie stóp
Świadomość własnego organizmu
Kolejnym stopniem zaawansowania naszego rozwoju sportowego, a także świadomości stanu własnego organizmu, powinny być konsultacje z trenerem motorycznym, dietetykiem czy psychologiem.
Najważniejsze jednak, aby wszystkie powyższe aktywności cechowała powtarzalność.
Wykonując badania profilaktyczne minimum raz w roku, jesteśmy w stanie wychwycić pierwsze oznaki problemów czy też potencjalnych zagrożeń dla zdrowia, co oczywiście przekłada się na ogólny stan organizmu.
Szczególnie mocno powinni o tym pamiętać młodzi sportowcy oraz ich rodzice. Organizm dorastających zawodników jest narażony na liczne urazy przeciążeniowe. Często są one wynikiem błędnych zachowań, powielanych przez te osoby. Wspomniane tutaj konsultacje fizjoterapeutyczne czy zajęcia z trenerem motorycznym mogą pomóc w rozwiązaniu problemu na stosunkowo wczesnym etapie.
Pełną ścieżkę diagnostyczną dla sportowców można przejść w klinikach enel-sport.